Kritika potrošačkog društva kroz savremenu igru
Grupa gospodina Serana iz Barselone gostuje 7. oktobra na Beogradskom festivalu igre (BFI) – ovoga puta predstavom “Kraljevstvo”, čija su tema mehanizmi koji deluju u svetskoj ekonomiji, ali i u globalnom sistemu današnjeg društva.
“Odlučili smo da na pitanja koja postavljamo postojećem sistemu ne odgovaramo direktno već kroz metafore, kao što i inače radimo. Ovoga puta metafore su banane i King Kong”, rekao je 6. oktobra na konferenciji za novinare 18. BFI jedan od osnivača te trupe Pau Palasios.
Do pred kraj 19. veka, kako je objasnio, niko nije znao za banane, a onda su za samo nekoliko decenija postale sveprisutne i nešto bez čega se ne može. Za to je bio nužan ozbiljan distributivni sistem, što govori o načinu na koji funkcioniše kapitalizam.
King Kong je predstavljen kao kralj ostrva koji koristi svoju snagu i želju da uzme sve što mu treba i što mu se prohte.
“Ideja da uvek imamo više, da tražimo više, ta nezasitost odražava današnji konzumerizam. Ako ne konzumiramo – ne postojimo”, izjavo je Palasios.
S druge strane, dodao je on, ova predstava ima zabavne elemente, ironiju, nije samo kritička, već govori i o dobrim stvarima koje je omogućio savremeni sistem, kao što je, na primer, smanjivanje bede u svetu u odnosu na ranija vremena.
Prema rečima Palasiosa, u “Kraljevstvu” nije reč samo o savremenoj igri, već o njenom spoju sa teatrom i videom.
“Od samog osnivanja 2006. godine u našim produkcijama koristimo različite scenske jezike - performans i elemente teatra, lajv video, ljude i objekte”, rekao je Palasios, koji je kreirao “Kraljevstvo” sa Aleksom Seranom i Feranom Dordalom.
Rad Grupe gospodina Serana, koja je osvojila na Bijenalu u Veneciji 2015. godine Srebrnog lava za inovaciju pozorišnog izraza, zasniva se na kreativnom dijalogu različitih formi. U to je imala priliku da se uveri i publika BFI, na kojem je Grupa gospodina Serana pre nekoliko godina izvela predstavu “Ptičica”.
“Bavimo se telom, ulogom tela na sceni, ali koristimo i male modele, lutkice. Naše predstave su uglavnom neverbalne, ali u ‘Kraljevstvu’ imamo i malo teksta. Ne može se tačno reći gde pripadamo, osim da je to izvođačka umetnost, scenska umetnost”, izjavio je Palasios, te pomenuo da se on sam, kada gleda predstave drugih autora, ne pita da li je to igra ili teatar, već da li mu daje neki doživljaj.
Jedan od izvođača Pablo Rosal dodao je da je u današnje vreme i normalno i neophodno kombinovati različite elemente, stilove i tehnike, što pokazuje da je i naš svet višeslojan.
“Ovo je i tehnološki složena predstava. Koristimo kamere, projektore... Uz živu igru imamo i modele-figurice. Glumac je i sam praktično objekat. Radi kao mašina. I to je deo značenja predstave, da smo svi mi deo složene mašine“, rekao je Rosal.
Gosti su istakli da su srećni što su konačno u Beogradu, nakon odlaganja zbog pandemije i zahvalili direktorki BFI Aji Jung na naporima da se festival održi.
Premijera “Kraljevstva” bila je na Grek Festivalu u Barseloni 2018. godine, a na 18. BFI igra se na sceni Madlenianuma.
Predstava je opisana u programu kao “bespoštedan koktel čiji su sastojci banane, konzumerizam, živahna koreografska rešenja, reklame, pank i rok, King Kong, supermarketi, ekonomski rast, konfuzija, ekspanzija, multinacionalke, nestašica, državni udar, zverstvo, trap muzika i mačo mladići… u jednoj beskrajnoj zabavi. Svet je postao sranje, hajde da proslavimo!”
Sajt BFI je BelgardeDanceFestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)