Krokodil počeo bez Uelbeka
Književni festival Krokodil počeo je 7. juna u Kombank dvorani u Beogradu bez glavne zvezde - francuskog pisca Mišela Uelbeka, koji je obrazložio nedolazak neprijatnošću koju je doživeo prethodne večeri u avionu Er Srbije (Air Serbia).
Direktor festivala Krokodil Vladimir Arsenijević rekao je da je Uelbek doživeo u avionu Er Srbije pravu dramu, jer su putnici nekoliko sati čekali da polete, uz zabrinjavajuće pojave kao što je miris goriva. Let je na kraju i otkazan.
Uelbek je u mejlu organizatorima rekao da je zavladala panika i da je posle četiri sata sa suprugom i ostalim putnicima napustio avion.
Nije više imao želju, kako je rekao, da leti u tim okolnostima Er Srbijom.
“Istinu govoreći, onih nekoliko sati čekanja pre nego što je odlučeno da let bude otkazan bili su baš uznemiravajući, došlo je do neke vrste pobune putnika, koji su zahtevali da izađu iz aviona. Treba reći da je bilo nekih zabrinjavajućih pojava, naročito miris goriva koji se jasno osećao. Ukratko, zaista nemam želju da letim avionom u ovom trenutku, treba otkazati”, naveo je Uelbek i dodao da se u tim okolnostima ne može čestitati Er Srbiji i da se nada da će organizatorima Krokodila bar nadoknaditi troškove karata, jer je to najmanje što mogu da učine.
“Zaista mi je žao zbog svega ovoga, ali sebi kažem da je moglo da se završi i gore”, naveo je Uelbek u poruci Krokodilu.
“Rekla je upravo ono što sam ja želeo da kažem: ‘Već dva sata nam govorite svašta, dobro vidim da postoji neki problem sa avionom. Ne verujem vam više, želim da siđem odmah’. Ona ja bila ta koja je imala hrabrosti da to kaže. Ne ja”, naveo je UeIbek, dodajući da mu je “najviše žao” što nije sa publikom Krokodila.
“Istovremeno, negde u sebi, zadovoljan sam što sam prisustvovao toj manifestaciji pobune, koja je opravdana i zdrava. I pomalo se stidim što je sam nisam poveo”, naveo je Uelbek.
Vladimir Arsenijević
"Pisci suviše često prihvataju da budu u ulozi posmatrača", dodao je Uelbek, hvaljen i osporavan pisac, poznat i po tome što nije uvek baš raspoložen za gostovanja. U želji da upozna i sretne se sa publikom u Srbiji, sam je instistirao da ima šestočasovne susrete sa čitaocima. Tako je za 8. jun bilo predviđeno i druženje u knjižari izdavačke kuće Booka, koja je objavila većinu njegovih dela na srpskom, a upravo i antologiju poezije “Ne mirim se”.
Prema rečima Uelbeka, iako je reč o sasvim drugačijoj stvari, to “kratko sučeljavanje sa autoritetom” podseća ga “na dugu francusku epizodu ‘žutih prsluka’”.
Deo publike je posle obraćanja Arsenijevića napustio salu u kojoj je nastavljen program sa domaćim i piscima iz regiona. Deo publike izrazio je glasno nezadovoljstrvo i tražio da im se vrate pare za kupljene karte, koje su prvi put i uvedene ove godine za glavni program, a prodavane su sve do samog početka programa po ceni od 650 dinara.
Prema navodima Krokodila, objavljenim na sajtu tog udruženja nakon otvaranja festivala, Uelbek je trebalo da doputuje sa suprugom 6. juna letom AirSerbia na liniji JU 315 iz Pariza za Beograd. Udruženje Krokodil dobilo je u ponoć informacije od AirSerbia da je let otkazan i da se Uelbek i njegova supruga nalaze u autobusu koji ih vozi u hotel pored aerodroma u Parizu, gde će prenoćiti. Sutradan, 7. juna, oko podne Krokodil je telefonom obavešten od osoblja kompanije AirSerbia da se imena Uelbeka i njegove supruge nalaze na letu JU 2315 koji je trebalo da sleti u Beograd u 17:05 sati, odnosno tri sata pre početka festivalskog programa.
“Iz VIP protokola aerodroma saznali smo u 17:45h da putnika nema u avionu, a zatim pročitali i zvaničan mejl od gospodina Uelbeka, kao i mejl sa obraćanjem javnosti u Srbiji”, naveo je Krokodil.
Tokom popodneva su Uelbekovi čitaoci, koji su rezervisali bili susret sa njim u Krokodilovom centru za književnost počev od 14 sati, bili obavešteni od organizatora da razgovora sa piscem i potpisivanja knjiga nema, ali se i dalje nije znalo da li će ipak stići na sam festival.
Publika je nakon otvaranja festivala imala priliku da čuje deo njegovog romana "Serotonin" koji je pročitao glumac Boris Isaković.
Udruženje Krokodil, inače, najavilo je da će u narednim danima angažovati pravni tim radi konsultacija oko daljih koraka u vezi sa štetom koja je pretrpljena. Krokodil je naveo i da, nakon godinu dana mukotrpnog i izuzetno skupog rada malobrojnog tima na dovođenju Uelbeka u Srbiju, zahvaljuje svima na podršci u ovom teškom trenutku i teškim okolnostima.
Mima Simić
Prvo festivalsko veče, inače, premešteno je sa prvobitno predviđene lokacije ispred Muzeja "25. maj" u Kombank dvoranu zbog nepovoljne vremenske prognoze, pa će drugo biti održano 8. juna u Domu omladine.
U odsustvu glavne zvezde, prve večeri su se, uz Mimu Simić iz Zagreba u ulozi voditeljke, predstavili i ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade Vladimir Tabašević, makedonska autorka Rumena Bužarovska i jedan od najprobitačnijih savremenih autora Bojan Babić, te domaći filmski i pozorišni reditelj i pisac Goran Marković, sa kojim je razgovarao na sofi filmski kritičar i dramaturg Ivan Velisavljević.
Rumena Bužarovska i Mima Simić
Goran Marković i Ivan Velisavljević
Predstavljena je i velika antologija evropske poezije "Grand Tour", koja je nedavno objavljena u Nemačkoj, a uredili su je Jan Vagner i Federiko Italijano, gosti Krokodila.
Federiko Italijano i Jan Vagner sa Mimom Simić
Kao zvezda druge festivalske večeri najavljen je mađarski autor Laslo Krasnahorkai, jedan od najautentičnijih evropskih književnika, koji nije, međutim, dovoljno poznat u Srbiji, a sa Markom Čudićem razgovaraće o svom stvaralaštvu, karakterističnom po apokaliptičnoj ironijsko-parodijskoj slici savremene Mađarske i sveta. Krasnahorkai je uoči Beograda učestvovao, inače, na Festivalu evropske kratke priče u Zagrebu.
Među učesnicima su i bugarski pisac Georgi Gospodinov, takođe jednog od najvećih evropskih autora današnjice, te Lana Bastašić, koja će čitati odlomke iz svog prvog romana “Uhvati Zeca”, kao i Zoran Kesić i ekipa Njuz.net. Takođe, u fokusu će biti i zajednički nastup dvojice istaknutih autora iz regiona Miljenka Jergovića i Svetislava Basare.
KROKODIL nastavlja i debatni program koji je posvećen najaktuelnijim društveno-političkim temama iz perspektive kulture, odnosno pisaca, a biće održan 8. i 9. juna u CKZD-u, uz besplatan ulaz.
Festivalski sajt je krokodil.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Bojan Kovačević
(SEEcult.org)