• Search form

08.09.2018 | 23:44

Kuaronu Zlatni lav za Romu

Kuaronu Zlatni lav za Romu

Crno-beli film “Roma” meksičkog reditelja Alfonsa Kuarona, zasnovan na njegovim uspomenama o odrastanju u Meksiko Sitiju početkom 70-ih, osvojio je Zlatnog lava 75. Filmskog festivala u Veneciji, na kojem je i bio jedan od favorita.

Gran pri zzirija dobio je film “The Favourite” grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa, dok je Srebrnog lava za režiju dobio francuski reditelj Žak Odijar za vestern “The Sisters Brothers”.

Za ulogu kraljice Ane u grčko-britanskom filmu “The Favourite” najboljom glumicom proglašena je Olivija Kolman, a Viljem Defo nagrađen je za ulogu Vinsenta van Goga u filmu Džulijana ŠnabelaAt Eternity’s Gate”.

Braća Džoel i Itan Koen nagrađena su za najbolji scenario – za vestern “The Ballad of Buster Scruggs”, koji je originalno zamišljen kao TV serija.

Specijalna nagrada žirija dodeljena je filmu “The NightingaleDženifer Kent iz Australije, jedinoj ženi među autorima filmova u trci za Zlatnog lava na 75. Mostri. Za ulogu u njenom filmu nagrađen je mladi glumac Bajkali Ganambar, koji je dobio nagradu “Marčelo Mastrojani”.

I iza pobedničkog filma Kuarona i iza filma braće Koen stoji Netfliks, koji je bio prisutan na 75. Mostri sa šest ostvarenja, a ovoga puta je osvojio i prvu veliku nagradu na nekom od najznačajnijih evropskih festivala.

Kuaronov film “Roma” smatra se njegovim najličnijim filmom, budući da dramska priča o životu jedne porodice iz srednje klase i dadilji, smeštena u burno vreme početka 70-ih, sadrži niz autobiografskih elemenata.

“Ova nagrada i ovaj festival su mi izuzetno važni”, rekao je Kuaron 8. septembra na ceremoniji dodele nagrada 75. Mostre, zahvalivši posebno ekipi svog filma i producentima, a posebno glumicama Marini de Tavira, Jalici Aparisio i Nensi Garsija na “hrabrosti, velikodušnosti i velikom poštovanju u građenju lika žene koja ga je podigla”. Svojoj pravoj dadilji zahvalio je i na špici filma koji će 14. decembra stići u bioskope, kao i na Netfliks.

Kuaron je poslednji put učestvovao na Mostri 2003. godine 3D naučno-fantastičnim filmom “Gravitacija” koji je prikazan van konkurencije, a osvojio je sedam nagrada Oskar.

Kuaronov film trijumfovao je u konkurenciji sa još 20 ostvarenja u trci za Zlatnog lava, na osnovu odluke žirija kojim je predsedavao Giljermo del Toro, koji je još na početku Mostre izjavio da neće biti pristrasan prema svom sunarodniku i prijatelju.

“Imao sam jedan glas, kao i svi drugi (članovi žirija)”, izjavio je Del Toro novinarima posle saopštavanja odluke o trijumfu filma “Roma”, koji je bio na vrhu lista filmskih kritičara.

U programskoj sekciji Horizonti nagradu za najbolji film dobio je tajlandski “Manta Ray” (Phuttiphong Aroonpheng), za režiju je nagrađen Emir Baigazin iz Kazahstana za film “The River”, a specijalna nagrada žirija, kojim je predsedavala Atina Cangari, dodeljena je turskom filmu “The AnnouncementMahmuta Fazila.

Najboljom glumicom proglašena je Natalija Kudrjašova iz Rusije za ulogu u filmu “A Man Who Surprised Everyone”, a nagradu za najboljeg glumca dobio je Kais Nashif za ulogu u filmu “Tel Aviv on Fire”.

Nagrada “Luiđi de Laurentis” (Lav budućnosti) za najbolji debitantski film dodeljena je, na osnovu odluke žirija kojim je predsedavao Ramin Bahrani, sirijskom filmu “The Day I Lost My ShadowSoudadea Kadana, koji će sa producentom podeliti i novčani iznos od 100.000 dolara.

Zlatni lav za životno delo dodeljen je dan uoči ceremonije zatvaranja kanadskom reditelju Dejvidu Kronenbergu.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom