• Search form

06.09.2011 | 18:10

Kultura i lokalni razvoj

Kultura i lokalni razvoj

Predsednik Komiteta za kulturu Ujedinjenih gradova i lokalnih samouprava Jordi Pascual održao je u Beogradu predavanje o Agendi 21 za kulturu i lokalnim kulturnim resursima, kojim je predstavnike više od 20 gradova i opština u Srbiji upoznao sa evropskom i svetskom praksom i iskustvima u kojima kulturni resursi imaju razvojnu ulogu.

Agenda 21 za kulturu je prvi dokument koji na globalnom nivou zagovara kulturu kao resurs koji bi trebalo da dobije prioritetno mesto u lokalnim i nacionalnim planovima razvoja.

Jordi Pascual, koji je koordinator procesa Agende 21 za kulturu i ujedno savetnik za kulturu Gradskog veća Barselone, smatra da shvatanje kulture kao resursa pretpostavlja određeni zaokret u razumevanju odnosa kulture i ostalih segmenata društvenog i ekonomskog života, kao i njene uloge u transformaciji svakodnevnog života.

Usred smo krize koju su izazvali takozvani finansijski eksperti. Kultura shvaćena kao resurs neće okončati krizu, ali upravo zahvaljujući krizi ukazuje da razvoj nije samo stvaranje, gomilanje prihoda, imovine ili deonica. Neosporno je potrebna minimalna stabilnost, ekonomska osnova da bi se počelo. Potpuna realizacija čoveka kao humanog bića vezana je za kulturu, a ne za ekonomiju i to treba stalno imati na umu. Stvari koje nas čine srećnim nemaju veze sa brojem posedovanih nekretninama već sa lepim, kreativnošću, izražavanjem sebe, slavljenjem značajnih momenata sa porodicom i prijateljima, okolinom, zajednicom, a ovo sve zajedno predstavlja kulturnu komponentu razvoja. Kultura neće rešiti sve probleme sveta, ali bez nje je apsolutno nemoguće postati celovito ostvareno ljudsko biće”, rekao je Pascual na beogradskom skupu.

I državna sekretarka u Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Snežana Stojanović Plavšić istakla je važnost Agende 21 za kulturu, između ostalog i zbog afirmisanja procesa decentralizacije.

"Kultura više nije elitna pojava, već dinamička kategorija koja uspostavlja interaktivni odnos sa osnovnim društvenim vrednostima. Kultura više nije trošak, već investicija, a kreativne industrije, u tom smislu, imaju stratešku ulogu”, navela je Snežana Stojanović Plavšić.

Prof. Gojko Rikalović sa Ekonomskog fakulteta takođe je rekao da je kreativni sektor od ogromnog društvenog i ekonomskog značaja.

"U pitanju je važan fenomen koji razvija preduzetnički duh na lokalu, dakle tamo gde ga najmanje ima, zatim otvara nova radna mesta, povećava bruto nacionalni dohodak i najvažnije, predstavlja izvor duhovne i moralne obnove društva zbog vrednosti koje afirmiše: socijalna inkluzija, partnerstvo, aktivno učešće građana, ekonomski razvoj i izlazak u zajedničke javne prostore”, rekao je Rikalović.

Aleksandar Đerić iz Centra za istraživanje kreativne ekonomije rekao je da put lokalnih samouprava do usvajanja i realizacije Agende 21 za kulturu nije lak, ali da na duge staze doprinosi podizanju kvaliteta života u manjim sredinama.

“Više od 2.000 gradova i lokalnih samouprava širom sveta usvojilo je Agendu 21 za kulturu. Gledajući napredak Barselone, Melburna, Porto Alegre i drugih, videli smo da i mnogi gradovi u Srbiji imaju kapacitet za tako nešto i zbog toga smo preveli Agendu 21 za kulturu na srpski i pokušali da utičemo na svest lokalnih funkcionera o značaju ovog dokumenta koji na kulturu gleda kao na razvojni faktor”, rekao je Đerić.

Novi Sad, Zrenjanin, Subotica, Vršac i Niš usvojili su već Agendu 21 za kulturu, a očekuje se, kako je rekao, i njeno skoro usvajanje u Pančevu i Užicu.

Agenda 21 za kulturu nastala je zajedničkim dogovorom gradova i lokalnih uprava širom sveta za očuvanje njihove posvećenosti ljudskim pravima, kulturnoj različitosti, održivosti, aktivnoj demokratiji i stvaranju uslova za mir, a odobrena je četvrtim Forumom lokalnih vlasti za društveno uključenje Porto Alegra, održanim 2004. u Barseloni, u sklopu prvog Zajedničkog kulturnog foruma.

Ujedinjeni gradovi i lokalne uprave (UCLG) su usvojile Agendu 21 za kulturu kao referentni dokument za svoje kulturne programe i preuzeli su ulogu koordinacije procesa nakon njenog odobrenja.

Asocijacija Ujedinjeni gradovi i lokalne uprave (UGLS/UCLG) usvojila je Agendu 21 za kulturu kao referentni dokument za svoje kulturne programe i preuzela ulogu koordinacije procesa nakon njenog odobrenja.

Prezentaciju Agende 21 za kulturu i gostovanje Pascuala organizovali su 1. septembra u Beogradu Centar za istraživanje kreativne ekonomije - CIKE i Stalna konferencija gradova i opština - SKGO, uz koordinaciju Radne grupe za kreativne industrije Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.

U PRILOGU: Agenda 21 za kulturu i intervju sa Jordijem Pascualom povodom posete Beogradu, koji je vodila Katarina Milenković, koordinatorka CIKE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r