• Search form

17.03.2011 | 01:29

Kultura u medijima

Kultura u medijima

Medijsko praćenje kulture i načini na koje bi akteri u toj oblasti mogli da povećaju vidljivost, teme su regionalne konferencije koja će 19. marta biti održana u Prištini, u okviru projekta BICCED (Balkan Initiative for Cultural Cooperation, Exchange and Development), a okupiće urednike medija i stručnjake u kulturi u regionu.

Trogodišnji projekat BICCED realizuje Balkanska istraživačka mreža (BIRN), u saradnji sa SEEcult.org, uz podršku Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP), a podrazumeva produkciju analitičkih tekstova o kulturnim politikama u zemljama u regionu, uz obuku novinara odabranih na konkursu.

Prištinska konferencija, koja će okupiti novu grupu odabranih novinara, kao i predstavnike medija sa Kosova i iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Albanije, deo je proširenog projekta BCWSP (Balkan Culture Watch Strengthening Project), podržanog od Evropske kulturne fondacije (ECF), koji podrazumeva stalnu produkciju analitičkih tekstova o pitanjima kulture u regionu i njihovu distribuciju posredstvom mesečnog njuzletera (Culture Watch), kao i podršku medijima u regionu ponudom da ih besplatno republikuju.

Učesnici konferencije će diskutovati o medijskom pokrivanju pitanja kulturne politike i izazovima koji postoje u tom smislu.

BIRN-ov partner u projektu BCWSP je skopska produkcijska kuća Partes Social Advertising and Nukleus, čiji će menadžer Nebojša Ilijevski, koji je i potpredsednik Centra za medijske aktivnosti (CMA) u Skoplju, biti moderator radioničkog dela konferencije, posvećenog ulozi medija u oblasti kulture i idejama i preporukama za dalji razvoj projekta.

Među učesnicima konferencije su izvršni direktor prizrenskog Dokufesta Aliriza Arenliu, izvršna direktorka BITEF-a iz Beograda Jelena Knežević, selektorka Sarajevo Film Festivala Elma Tataragić, koja je i scenaristkinja i profesorka, predavač žurnalistike na Univerzitetu u Tirani i direktor Transparency International u Tirani Lutfi Dervishi.

Učestvovaće i urednici u više medija iz regiona - Halil Matoshi iz prištinskog lista “Koha Ditore”, Marija Đorđević iz beogradskog dnevnika “Politika”, Aleksandra Bubevska sa A1TV iz Skoplja, Jasmin Duraković iz Depo.ba iz Sarajeva i Admirina Peci iz lista “Gazeta Shqiptare” iz Tirane.

Konferenciju prati i dvodnevni trening program “Kako pisati za CW onlajn magazin?”, namenjen novoj grupi novinara odabranih za učešće u daljem razvoju projekta BICCED, odnosno BCWSP.

Novinari će učestvovati i u radioničkom delu konferencije, gde će imati priliku da razmene stavove sa urednicima koji su među učesnicima tog skupa.

Takođe, biće održan i sastanak Borda projekta BICCED, u kojem su Lutfi Dervishi, Elma Tataragić, Aliriza Arënliu, Jelena Knežević, kao i kulturni radnik, novinar i kritičar iz Skoplja Robert Alagjozovski, direktorka BIRN-a Gordana Igrić i direktroka SEEcult.org Vesna Milosavljević.

Članovi Borda projekta razmotriće rezultate postignute u prvoj godini i plan za drugu godinu realizacije projekta, koji u završnici podrazumeva još jednu regionalnu konferenciju, uz dodelu nagrade za unapređenje saradnje u regionu.

Produkcija u okviru projekta BICCED objavljuje se na specijalnoj sekciji za kulturu na BIRN-ovom sajtu Balkan Insight i distribuira posredstvom mesečnog njuzletera, a osim na engleskom jeziku, većina tekstova je i u prevodu na lokalne jezike.

Prva regionalna konferencija u okviru projekta BICCED održana je 20. aprila 2010. godine u Skoplju, na temu “Balkan, mediji i kultura - vreme za promenu”, a okupila je više od 30 predstavnika kulturnih organizacija i novinara iz regiona, koji su dali dragocen doprinos za kreiranje uređivačke politike projekta BICCEDi izneli niz sličnih, ali i specifičnih problema.

Skopska konferencija rezultirala je mapiranjem glavnih slabosti lokalnih kulturnih scena, kao i zajedničkih problema i načina na koje regionalna saradnja i medijsko praćenje kroz projekat BICCED mogu poslužiti kao pomoć i platforma za širu i raznovrsnu kulturnu saradnju i umrežavanje.

Učesnici konferencije složili su se da postoji urgentna potreba za više prostora za kulturu i umetnost u medijskoj sferi, posebno ukazujući na odsustvo analitičkih i kritičkih tekstova, koji bi mogli da iniciraju šire javne rasprave i doprinesu bržim promenama i unapređenju stanja u oblasti kulture.

Među učesnicima skopske konferencije bili su Biljana Prentoska iz Tačke kulturnog kontakta Makedonije, kustoskinja i direktorka Nezavisne umetničke asocijacije Remont iz Beograda Darka Radosavljević-Vasiljević, umetnički direktor Dokufesta iz Prizrena Veton Nurkollari, Biljana Tanurovska-Kjulavkovski iz skopske Lokomotive, Iskra Geshoska iz Kontrapunkta iz Skoplja, Vala Osmani iz Centra za savremenu umetnost Stacion u Prištini, Silvia Dražić iz Art klinike i Inicijative za kulturne politike iz Novog Sada, umetnik Mladen Bundalo iz umetničke organizacije Tac.ka iz Prijedora…

(SEEcult.org)


 
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav