Laibach u Filozofskom teatru
Novo izdanje Filozofskog teatra u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu biće posvećeno 5. marta istorijskom gostovanju slovenačke grupe Laibach u Severnoj Koreji, prvom nastupu nekog, uslovno rečeno, zapadnog benda u istoriji te zemlje.
Urednik i voditelj Filozofskog teatra Srećko Horvat ugostiće člana i idejnog začetnika grupe Laibach Ivana Janija Novaka, te norveškog reditelja i aktivistu Mortena Traavika, autora dokumentarnog filma “Dan oslobođenja” (Liberation Day) o nastupu tog benda u avgustu 2015. godine u Severnoj Koreji, koji će to tom prilikom imati hrvatsku premijeru u HNK-u.
Za nastup Laibacha u Severnoj Koreji slovenački filozof Slavoj Žižek rekao da je to bio “najfascinantniji kulturološki, ideološki i politički događaj 21. stoleća”.
Severnokorejski zvaničnici, kako pokazuje film, naveli su uoči tog događaja za Laibach da se smatra “neonacističkim (bendom), jer koristi scenografiju i kostime koji podsećaju na Hitlera”. “Oni se ismevaju i izruguju onome što nazivaju diktaturama širom sveta, a muzika im je užasna! Ako Laibach bude posetio DNRK, izvešće neku provokaciju i naštetiti našem socijalističkom sistemu”, naveli su bili zvaničnici Severne Koreje, ali su ipak dozvolili provokativnom bendu da održi istorijski koncert u Pjongjangu, mada uz izbacivanje pojedinih pesama sa prvobitno planirane set liste (Koran, Eat Liver, The Final Countdown).
Dokumentarac “Dan oslobođenja” o nastupu grupe Laibach pred severnokorejskom publikom, čija je svetska premijera bila krajem 2016. godine na IDFA u Amsterdamu, od sledeće nedelje kreće u redovnu distribuciju po hrvatskim nezavisnim bioskopima, u organizaciji Restarta, koji je i suorganizator specijalnog izdanja Filozofskog teatra posvećenog grupi Laibach.
Osnovana pre više od 35 godina u industrijskom gradiću Trbovlju, grupa Laibach važi za jedan od međunarodno najslavnijih muzičkih sastava poteklih sa jugoslovenskog prostora i uopšte iz bivših komunističkih zemalja srednje i istočne Evrope.
Gostovanje Laibacha u Pjongjangu organizovali su bili Severnokorejsko-evropska asocijacija za promociju kulturne razmene, Traavik Art kompanija iz Norveške i sam bend, koji je početkom jula 2015. proslavio 35 godina postojanja specijalnim koncertom u rodnom gradu na kojem je predstavio i deo programa pripremljenog za Severnu Koreju.
Grupa Laibach od samih početaka deluje u različitim područjima muzičko-vizuelnih umetnosti i predstavlja jednu od najsubverzivnijih pojava slovenačke i jugoslovenske umetničke scene 80-ih godina. Laibach se od nastanka aktivno suočava s totalitarizmom i pitanjem odnosa umetnosti i ideologija. Njihovo delo nudi kompleksnu definiciju umetnosti kroz spektar savremenog poimanja države, slobode, popularne kulture i politike.
Laibach je i jedan od osnivača pokreta Neue Slowenische Kunst sa članovima umetničkih grupa Irwin i Gledališče sester Scipion Nasice.
Uporedo sa velikim muzičkim uspehom, grupa Laibach učestvovala je i na mnogim samostalnim i grupnim izložbama u regionu i svetu.
(SEEcult.org)