Lestvice
Izložba Gorana Delića u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu “Lestvice” osmišljena je kao ambijentalna instalacija koja obuhvata niz ukoso postavljenih objekata koji se uzdižu od poda, predstavljajući materijalizaciju (umetnički generisane simbole) razmišljanja o manifestacijama ljudske prirode i karaktera, ili njihovom skrivanju.
Prema rečima Delića, reč je o pojavama u procesu traženja sopstvenog identiteta, svojih životnih pozicija i njihovih pokazivanja; tranzicijama i migracijama; fundusu stvari koje nas čine, one koje nas predstavljaju, a biramo ih ili nas prosto prate.
Lestvice, stepenice, predstavljanje, prikazivanje, otkivanje / skrivanje, uspinjanje / padanje… istinito i lažno uzdizanje ( i posrnuće), duhovno i materijalno; maskiranja i razotkrivanja; oblačenja i svlačenja. moći i nemoći; svesno i nesvesno… asociraju na propratne materijalne stvari i simbole pojava i aktivnosti koje nas od rođenja određuju u društvenom kontekstu, naveo je autor povodom izložbe, kojom ukazuje i na poreklo, odrastanje, obrazovanje, posao, druženja, zaljubljivanja, ljubavi, putovanja, verovanja, ispovedanja, proslave, tugovanja, odeću koju nosimo, ljubimce koje i kakve biramo, nameštaj kakav kupujemo, medije koje pratimo, decu koju imamo ili nemamo, način na koji ih podižemo, vaspitavamo, usmeravamo...
Komadi su pojedinačno nastajali, pri čemu nisu svi skroz ni završeni, a Delić je to radio na dva osnovna načina - neki su nastali prema principu ready-made, preoblikovanjem komada starog nameštaja iz 70-ih i 80-ih godina iz porodičnog fundusa (što prenosi iz prethodnog projekta Pomeranje nameštaja), a drugi su sasvim nove stepenaste zig-zag forme (lestvice) kao osnove sa aplikacijama i “doradama”, koje navode na samu tematiku i simboliku projekta.
Komada u kosom vertikalnom nizu ima sedam, budući da je Delić krenuo od "ilustrovanja" sedam smrtnih grehova, ali su, u velikoj meri, shodno aktuelnoj globalnoj, a još više ličnoj situaciji, obeleženoj golgotom, pa gubitkom najbližih srodnika, prostore polica/stepenica/lestvica zaposeli mahom drugačiji asamblaži i artefakti.
Iz najvišeg (završnog) objekta u nizu (originalni pisoar iz muškog toaleta beogradskog MSU pre rekonstrukcije, preobličen u dezinfekcijsku 2,25 m visoku fontanu u kojoj cirkuliše rastvor hipermangana), "izvire" niz najaktuelnijih artefakata.
Sastavni deo izložbe je i video instalacija “Pranje” (snimak otapanja hipermangana u vodi, te pranja/dezinfekcije ruku i nogu), nastala u kolaboraciji sa umetnikom Ivicom Stošićem.
Instalacija “Lestvice”, koja zaokružuje Delićevu trilogiju Transegzi(s)t, problematizuje i pojmove globalnog zagađenja i reciklaže u širem i užem smislu, počev od globalnih ekoloških tendencija do ličnog poriva da se predmetu iz privatnog fundusa materijalnih stvari - koji sa sobom nosi kompleks emocija i sećanja, transformacijom udahne novi život. Autor se time, kako je naveo, oslobađa i svojevrsnog emocionalnog bremena sećanja i uže određenosti.
“Radom nastavljam da izražavam sopstveni stav da je jednom čoveku - da bi bio ispunjen, realno potreban veoma mali broj materijalnih stvari”, naveo je Delić, dodajući da problemski diskurs njegovog rada predstavlja i tretiranje tradicionalnih religijskih modela, okvira i simbola koji se u post- socio-komunističkom periodu veoma jako nameću, pojačani porivima i tendencijama za prevazilaženje istorijskog diskontinuiteta na religijskom polju.
Delić je predstavio nedavno projekat “Lestvice” i u Salonu 77 Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu, povodom koje je Milan Ristić konsttaovao da umetnikovi košmarni i ushićujući simboli stvarnosti postavljaju publici pitanja: da li je rođenje smrti i smrt rođenja, jesmo li spremni za svetlost kraja ili života i imamo li volje da se oslobodimo balasta i trajanju priuštimo različite boje. Rekontektualizacijom, autorska koncepcija “Lestvice” u Galeriji Kolarčeve zadužbine dobila je nove podtekste.
Rođen 1970. godine u Čačku, Goran Delić diplomirao je na slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (1996), u klasi profesora Čedomira Vasića, te magistrirao (2000.) Studirao je i društvene nauke i novinarstvo na Fakultetu političkih nauka u Beogradu (do 1993).
Samostalno izlaže od 1996. godine (Retrovision & Over) - u Galeriji Doma omladine Beograda, Galeriji FLU (Combining Images, 2000), Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku (Useljenje na mesec dana - Retrospektiva na samom početku, 2001), Galeriji Remont (Rasprodaja / Sale, 2002), Galeriji DOB-a (Get a Life, 2006), Galeriji SULUJ (Zadatak: Pomeranje nameštaja, 2011).
Učestvovao je na tridesetak grupnih izložbi i umetničkih radionica u Srbiji i u regionu, između ostalog na Oktobarskom salonu, Vršačkom bijenalu mladih, Između lika i odraza u MSUB…
Osnivač je umetničke grupe AD Kombinat 2005. godine sa Tončijem Antunovićem (ZG/NY), u okviru koje su realizovali nekoliko projekata.
Predavao je crtanje i slikanje u Školi za dizajn, a između ostalog, bavi se i scenografijom, kopirajtom i pisanjem.
Izložba “Lestvice” u Galeriji Kolarčeve zadužbine otvorena je do 5. juna.
*Foto: Goran Delić
(SEEcult.org)