• Search form

01.05.2019 | 01:59

Maj u znaku matematike

Maj u znaku matematike

Centar za promociju nauke (CPN) i Matematički institut SANU organizuju tokom maja manifestaciju posvećenu matematici, u okivru koje posetioce očekuju interaktivni sadržaji u centru Beograda, izložba o Milutinu Milankoviću, druženje sa poznatim svetskim matematičarima i najinspirativnijim nastavnicima matematike iz cele Srbije, kao i niz drugih programa.

Osma manifestacija “Maj mesec matematike” (M3), pod sloganom “Istraži koordinate”, nudi brojne sadržaje koji matematiku i njen značaj za svakodnevni život približavaju svim generacijama.

U Beogradu će na nekoliko lokacija biti predstavljeni raznovrsni sadržaji koji će posetioce povesti kroz matematičke predele širom sveta.

U Galeriji na Andrićevom vencu posetioci će imati priliku da istražuju izložbu “Kroz matematičke predele” - od američkih megalopolisa, preko meksičkih džungli i andskih gudura, mediteranskih gradova-država, srednjoevropskih prosvećenih monarhija, ruskih nepreglednih prostranstava, pa sve do srednjoazijskih oaza, hiljadugodišnjih kineskih i indijskih carstava i australijske istočne obale.

Publika će na istoj lokaciji kroz interaktivne eksponate moći da sagleda matematiku u njenim raznovrsnim nijansama. Uz radionice u kojima će se deca i odrasli zabaviti kroz učenje, filmske projekcije koje će probuditi znatiželju i navesti na još dublja istraživanja, ugledni matematičari i popularizatori nauke iz zemlje i inostranstva pripremili su za publiku zanimljiva naučnopopularna predavanja, saopštili su organizatori.

U Galeriji na Andrićevom vencu, koja će biti otvorena od 9. do 31. maja svakog dana (osim ponedeljkom), posetioci će moći i da se upoznaju sa najinspirativnijim nastavnicima matematike izabranim kroz jednomesečno mapiranje primera dobre nastavne prakse širom Srbije kroz “Interaktivne razgovore – Akcione potencijale matematike”.

U Galeriji nauke i tehnike SANU od 9. do 20. maja najavljena je izložba “Životni ciklusi Milutina Milankovića”, posvećena velikom svetskom naučniku, vrhunskom građevinskom inženjeru, prvom srpskom doktoru nauka u toj oblasti, direktoru Astronomske opservatorije u Beogradu, profesoru nebeske mehanike, teorijske fizike i racionalne mehanike. Višestruka ličnost Milankovića biće predstavljena kroz izložbu, uz vođenja i projekcije dokumentarnog filma o poznatom naučniku i njegovom radu.

Pitagorina teorema, Danilo Borovnica

Kao specijalni gosti manifestacije najavljeni su popularizatori nauke i matematike dr Beri Cipra, dr Stjuart Kolhagen i dr Greg Gejdž, koji će kroz predavanja, tribine i radionice prikazati posetiocima matematiku iz različitih uglova i u direktnom pristupu.

Američki matematičar dr Beri Cipra radio je kao predavač na više američkih univerziteta, uključujući i Masačusetski tehnološki institut (MIT). Dobitnik je više priznanja Matematičkog udruženja Amerike, a redovno piše za časopis Science.

Dr Stjuart Kolhagen iz Australije vise od 40 godina radi na popularizaciji nauke širom sveta. U bogatoj karijeri, između ostalog, bio je i direktor Odeljenja za učenje i nauku u Australijskom naučno-tehničkom centru Quesacon, a posebno se ističu njegove otvorene izložbe na gradskim ulicama. Poseban fokus u predavanjima i radionicama stavlja na direktan pristup nauci “iz prve ruke”, odnosno u neposrednom kontaktu sa publikom.

Američki neuronaučnik dr Greg Gejdž izučava mozak, ali to radi koristeći pristupačne uređaje i “uradi sam” tehnike. Suosnivač je kompanije Backyard Brains, koja izrađuje naprednu tehnologiju dovoljno jednostavnu za upotrebu uz koju svi zainteresovani mogu da učestvuju u neuronskim otkrićima.

Manifestacija “Maj mesec matematike” ponudiće i niz drugih sadržaja, kao što je interaktivna izložba “Imaginary”, na kojoj će gosti sa Univerziteta u Rijeci prikazati posetiocima mapiranje sfera na ravni kroz igru svetlosti i senki.

Greg Gejdž

Takođe, publika će moći i da se upozna sa najboljim idejama realizovanim u okviru projekta M_ART, čiji je cilj povezivanje matematike i umetnosti.

Na beogradskim ulicama najavljena je “Šetajuća matematika” - razgovori sa učenicima nekoliko osnovnih škola i Šeste beogradske gimnazije, koji će na neobičan i zanimljiv način sa prolaznicima razmenjivati matematička znanja i razbijati predrasude o matematici.

U Naučnom klubu Beograd u Ulici kralja Petra 46 pripremljene su radionice za osnovce i srednjoškolce, kao i naučno-popularna predavanja, a u Matematičkom institutu SANU predavanja o Milutinu Milankoviću i njegovom naučnom radu.

Raspored ostalih aktivnosti, programa, radionica, projekcija i predavanja moguće je naći na sajtu m3.cpn.rs.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r