• Search form

02.03.2011 | 18:15

Majke - o prirodi istine

Nagrađivani makedonski reditelj Milčo Mančevski izjavio je 2. marta na FEST-u u Beogradu da je filmom “Majke”, koji je u takmičarskom programu, želeo da predstavi prirodu istine.

Kroz tri priče smeštene u tri grada - Skoplju, Mariovu i Ljubici, Mančevski u tom triptihu prikazuje sudbine tri majke.

Majke - o prirodi istine

Nagrađivani makedonski reditelj Milčo Mančevski izjavio je 2. marta na FEST-u u Beogradu da je filmom “Majke”, koji je u takmičarskom programu, želeo da predstavi prirodu istine.

Kroz tri priče smeštene u tri grada - Skoplju, Mariovu i Ljubici, Mančevski u tom triptihu prikazuje sudbine tri majke.

Prva epizoda je o moralnim dilemama deteta koje odlazi u policijsku stanicu da prijavi zločin, druga je smeštena u napušteno selo i prati život dva ostarela seljaka, a treća ima dokumentarnu formu i govori o slučajevima smrti velikog broja žena - majki srednjih godina, koje je ubio čovek koji pati od neizlečenog kompleksa “majke”.

Prema rečima Mančevskog, koji se proslavio filmom “Pre kiše”, moto filma “Majke” bio je istina, ali je to film o prirodi istine, ne o jednoj istini.

“Bilo mi je važno da ljudi koji su učestvovali u filmu budu zadovoljni”, rekao je Mančevski na konferenciji za novinare 39. FEST-a, dodajući da je vodio računa da se akteri njegovog filma ne osete izmanipulisanim.

Stilski, film “Majke” je spoj dokumentarnog i igranog, a muzika i kadriranje su isti u sve tri priče.

“Hteo sam da ovo bude jedno starinsko delo, kao što je na primer jedno platno Roberta Raušenberga (Rauschenberg, 1925-2008)”, rekao je Mančevski.

Upitan da li ga sa Raušenbergom, osim triptiha, povezuje još nešto, Mančevski je rekao da strašno voli njegov rad i da mu je bio inspiracija.

“U filmu ‘Majke’ me inspiriše kako on uzima neki objekat koji ne pripada umetničkom delu i uklapa ga na jedan estetski način”, rekao je Mančevski o tom američkom umetniku, koji je bio poznat po korišćenju netradicionalnih materijala i objekata i njihovom kombinovanju na inovativni način.

Mančevski je rekao i da je odluka da film snimi u formi triptiha bila po malo iracionalna i apstraktna.

“Ali, kada smo počeli da radimo, počela su da se pojavljuju zajednička osećanja, neka tuga, neki bluz. To osećanje spaja te tri priče”, rekao je Mančevski.

Film je sniman godinu i po dana, a prema rečima Mančevskog, državni filmski fond nije hteo da uradi kopiju i titlovanje filma kako ne bi putovao, što dovoljno govori o njihovom odnosu.

Od kada je film snimljen, nema novih momenata u vezi sa zločinom koji obrađuje, osim što je nedavno poginuo jedan policajaca koji je rešio slučaj.

U filmu igraju Ana Stojanovska, Vladimir Jacev, Dimitar Gjorgijevski i Ratka Radmanović, penzionisana 70-godišnja glumica bitoljskog pozorišta, čiju je ulogu Mančevski posebno istakao.

“Prvi put sam doživeo da neko dobije ovacije od ekipe na snimanju. To nisam nikad video, osim u pozorištu. Ona je srce filma”, rekao je Mančevski, koji je počeo snimanje novog filma “Sanšajn” o harizmatičnoj ženi za koju se ne zna da li je normalna ili luda.

To je lažni dokumentarac koji snima njene fantazije i definitivno se neće dešavati u Makedoniji, rekao je Mančevski.

Film majke, inače, koprodukcija je Makedonije, Francuske i Bugarske, a prema rečima Mančevskog, koprodukcije su dobre i za finansije i za ceo film.

Mančevski je rekao i da je rastao uz FEST i obrazovao se uz njega.

“FEST je bar pola mog filmskog obrazovanja”, rekao je on, dodajući da to što sada prikazuje filmove na FEST-u znači da je odrastao.

Film “Majke” deo je programa “Evropa van Evrope”, u okviru kojeg će biti dodeljena “Politikina” nagrada “Eritrocit”, a prikazuje se 2. i 3. marta u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r