Mali čovek želi preko crte
Umetnički kolektiv Montažstroj u Zagrebu pokreće novi projekt kojim želi da istraži ko su “mali ljudi” danas i mogu li ujedinjenim glasovima da pređu granice koje im društvo nameće i podstaknu društvene promene.
“Mali čovek radi, a ne prima platu. Mali čovek ima veliko srce. Mali je čovek opterećen kreditima. Mali čovek ne igra glavne uloge. Mali čovek se bori za vlastitu egzistenciju. Glas malog čovjeka retko se čuje... Jeste li vi mali čovek?”, pita Montažstroj povodom novog multimedijalnog projekta “Mali čovek želi preko crte”, kojim se vraća muzičkim izazovima dve decenije nakon velikog agitprop hita “Croatia in flame”.
Nastavljajući se na vlastitu dugogodišnju misiju stvaranja društveno- angažovane umetnosti koja preuzima odgovornost za zajednicu u kojoj nastaje, Montažstroj će u novom projektu ispitati može li muzika da postane oruđe zagovaranja i direktnog podsticanja na društvene promene.
Cilj projekta "Mali čovek želi preko crte" je okupljanje "Zbora (hora) malih ljudi" koji će ujediniti svoje glasove i nastupiti od 14. do 16. marta ožujka u Zagrebačkom centru za nezavisnu kulturu i mlade - Pogon Jedinstvo.
Montažstroj poziva sve koji su spremni da zapevaju borbene pesme politički nekorektnog sadržaja da se prijave do 30. januara na audiciju, koja će biti održana 1. februara.
Prijave treba slati na adresu mali.covjek@montazstroj.hr, uz odgovarajuće lične podatke (ime, prezime, godine, zanimanje i telefonski broj) i kratku informaciju o svom dosadašnjem pevačkom iskustvu.
Prošlu godinu Montažstroja obeležio je umetnički projekat “Protivnapad”, posvećen problematici zaostalih mina u Hrvatskoj, a podrazumevao je formiranje izvođačke grupe čiji su plesači bili dovoljno hrabri i društveno osvešćeni da stupe na razminirana polja i zaplešu na njima. Tim projektom Montažstroj je tokom 2013. godine ispitivao koliko je Hrvatska slobodna, testirajući telima plesača minsku opasnost.
Montažstroj je 2013. pokrenuo i projekat “Budućnost je sada” kojim je predstavio “scenario budućnosti” Hrvatske na pragu ulaska u Evropsku uniju, ali opterećenu i brojnim problemima, uključujući na stotine hiljada nezaposlenih građana. Projekat “Budućnost je sada”, vođen je uverenjem da umetnost nudi mogućnost zamišljanja naizgled nemogućeg i neostvarivog, a započet je krajem 2012. javnim pozivom mladim i entuzijastičnim osobama koje u depresivnim vremenima privredne krize u Hrvatskoj imaju želju za kreiranje scenarija budućnosti.
Montažstroj je prethodno realizovao i umetnički projekat “55+”, čiji je autor Borut Šeparović, a čiji je cilj bio da stvori predstavu i dokumentarni film u kojima će glavni protagonisti - 55 osoba starijih od 55 godina, ispričati najvažniji minut svog života, kao simbolični pokazatelj prolaznosti i nepovratnosti vremena. Učesnici projekta “55+” izveli su i više javnih akcija kojima su pokazali da pripadnici generacija starijih od 55 godina žele i mogu da učine nešto dobro za društvo u celini, a taj projekat predstavljen je i na festivalima u regionu.
(SEEcult.org)