• Search form

03.10.2009 | 12:35

Manik u Šapcu

Izložba crteža 'Manik Raw. Ep o nasilju' Marije Vaude i Nikole Pilipovića, beogradskog umetničkog para koji se od 1999. potpisuje kao Manik, biće otvorena 5. oktobra u Šapcu, a ukazuje na fenomen ponavljanja destruktivne prirode čoveka i postavlja još neka od ključnih pitanja prirode čoveka i civilizacije uopšte.

Manik u Šapcu

Izložba crteža 'Manik Raw. Ep o nasilju' Marije Vaude i Nikole Pilipovića, beogradskog umetničkog para koji se od 1999. potpisuje kao Manik, biće otvorena 5. oktobra u Šapcu, a ukazuje na fenomen ponavljanja destruktivne prirode čoveka i postavlja još neka od ključnih pitanja prirode čoveka i civilizacije uopšte.

S podnasovom “Svedočenja o nasilju, svedoci nasilja, mesta nasilja, politike nasilja...”, izložba će biti otvorena u Galeriji Udruženja likovnih stvaralaca Šapca, u organizaciji Kolektiva, a predstavće cikluce crteža nastalih poslednjih par godina, koje je beogradska publika imala priliku da vidi krajem prošle godine u Magacinu u Kraljevciha Marka, a potom i publika u Mariboru, u Galeriji RRRudolf.

Umetnici ukazuju da je "vreme - krv", te da od nasilja najčešće nastaje nasilje, od logora - logor, od Edipa - Edip..., jer promocija trgovačkog potiskuje kreativno, jer bios pobeđuje etos, a elementarno se slavi pre suptilnog.

“U cikličnom prostoru ponavljanja nastaju nova značenja i prevodi. Predaleko osećamo, ne kočimo, kažnjeni smo zbog toga i zato su nastali ciklusi crteža: Portreti Nasilnika i Branitelja ljudi - Popaja, Strip nasilje, Nadrealni automatizam (Pleonazmi), Memoricid (horovi, skupovi, subjekti, logorašice zauvek...), Punjenje suze, Snjegovići, Dekorativne sprave nasilja, Nasilje nad delfinom, Nasilje nad Srcem, Sprave srca i pejzaži, Unisex violence i Univerzalno meso...”, naveli su Manik povodom izložbe.

Izložba “Manik Raw. Ep o nasilju” postavlja, između ostalog, i pitanja šta ostaje posle nasilja u ime nasilja, šta ostaje posle čoveka, ko u ime čoveka i umesto čoveka… Ta pitanja su, prema navodima umetnika, ilustracije i likovi dejstava, metastaze uvek novih/starih oruđa i novih/starih izvršilaca novo/stare destruktivne prirode čoveka.

Marija Vauda i Nikola Pilipović rade u raznovrsnim medijima - od improvizacija bojom po galerijskim zidovima, radom na golom telu, instalacija sastavljenih od slika i skulptura do radova izvedenih u virtualnim medijima e-maila i veb blogova.

Aktivni su poslednjih 20 godina, a zajedno rade od 1993. godine, dok se od 1999. potpisuju kao Manik.

Rade slike, skulpture, crteže, video, fotografiju, performans, tekst.., kao zasebna dela ili ih sklapaju u ambijent, instalaciju i javnu akciju.

Od 2001. prisutni su na Rhizome.org, jednoj od najvećih net zajednica umetnika pri Novom muzeju savremene umetnosti (The New Museum Of Contemporary Art), u Njujorku, gde objavljuju veb radove, teorijske tekstove, intervjue, polemike i eseje o umetnicima (Cris Ashley, Asco-o, Rob Myers, Julian Opie, Kinetoh, Dragan Petrović), učestvujući u raspravama o pitanjima i mestu estetike, komunikacije, novih medija, dejstvu umetnika i umetnosti na globalnu umetničku i društvenu scenu.

Njihov rad je praćen, zapažen i uvršten u najnoviju web knjigu Patricka Lichty-ja “Art in the Age of DataFlow” http://lichty.networkedbook.org/art-in-the-age-of-dataflow-vector/ koja se bavi pionirskom i paradigmatičnom upotrebom novih mesta za kreativnost nekoliko izabranih pojedinaca, a među njima je MANIK.

Rezultat njihovog višegodišnjeg rada na Rhizome.org je sakupljeni vizuelni materijal na blogu Manika, koji je ušao u arhiv New Media Art u tom muzeju, pod nazivom “Rhizome - Twice in Time” (http://TIIJA.blogspot.com).

Marija Vauda i Nikola Pilipović pojedinačno su izlagali na mnogobrojnim samostalnim i kolektivnim izlozbama u zemlji (Beograd, Novi Sad, Niš, Čačak) i inostranstvu (Slovenija, Bugarska, Holandija, Nemačka, Grčka...).

Među projektima koje su uradili kao grupa Manik su “Od Kine do Banata” (akcija i izložba fotografija 2001, Beograd), “Usebljenje” (video i performans, 1997, Beograd i Novi Sad), “Luxurious” (akcija u sklopu Manifeste u Frankfurtu, Beograd 2002), Manik (magazin br.1-5), “Verwerfung” (video, 2001),
“Vegetable Life” (online), “Intensive Care” (on 24h-online rad), kao i “Intensive Care” (video, 2003), “Manik, the Mišing People” (izlozba-ambijent, 2004, Galerija ULUS, Beograd)”, “Manik, Full Size Image” (izlozba, Likovna galerija KCB, Beograd, 2006) i "Manik Raw. Ep o nasilju” (crtezi, Magacin u Kraljevića Marka, 2008, Beograd, Galerija RRRudolf, 2009, Maribor).

Objavljivali su članke u mariborskom listu “Večer” (Kulturno pismo iz Beograda, 2001-2002) i ljubljanskom “Dnevniku” (mesečni dodatak Orbita, 2001-2002).

Marija Vauda (1961, Beograd) diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu (katedra vajarstva, 1986), dok je Pilipović (1957, Kikinda) diplomirao i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (katedra slikarstvo 1986).

Manik su zastupljeni i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org, a intervju sa njima moguće je pročitati u rubrici Intervju

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.