• Search form

30.05.2010 | 11:11

Manjak predstava BiH autora

Festival bosanskohercegovačke drame u Zenici predstavlja u devetom izdanju pet produkcija iz Sarajeva, Zenice, Mostara i Banjaluke, a direktor Nedžad Fejzić upozorio je na sve manje predstava nastalih na osnovu teksta domaćeg dramskog pisca.

Manjak predstava BiH autora

Festival bosanskohercegovačke drame u Zenici predstavlja u devetom izdanju pet produkcija iz Sarajeva, Zenice, Mostara i Banjaluke, a direktor Nedžad Fejzić upozorio je na sve manje predstava nastalih na osnovu teksta domaćeg dramskog pisca.

Takmičarski program počeo je 28. maja dramom “Balon od kamena - Moja sjećanja” Radmile Smiljanić, u režiji Filipa Grinvalda i izvođenju Narodnog pozorišta RS iz Banjaluke, a do 2. juna obuhvata i predstave “Nije čovjek ko ne umre” Velimira Stojanovića, u režiji kolektiva i izvođenju Narodnog pozoriša u Mostaru, kao i “Ne volim ponedeljak” Zlatka Topčića i Kamernog teatra 55 iz Sarajeva, koju je režirao Christian Papke.

U konkurenciji su i “Bizarno” Željka Hubača, u režiji Petra Kaukova i izvođenju Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, te “Sarajevska pozorišna tragedija” Peđe Kojovića, u režiji Gorčina Stojanovića iz Beograda i produkciji festivala MESS i Narodnog pozorišta u Sarajevu.

Povodom devetog festivalskog izdanja, direktor Nedžad Fejzić naveo je da, i bez zluradosti profesionalnog cinika, snimak recentne bosanskohercegovačke teatarske produkcije glede domaćeg dramskog pisca, hteli-nehteli, iznova opominjuće doziva, već poodavno “dekonstruisanu” Kršićevu “stigmu” o “pripovedačkoj Bosni”.

“Jer, činjenice su, bogme, neumoljive: ovogodišnjem, devetom po redu, Festivalu bosanskohercegovačke drame nije ni bio potreban selektor! Jednostavno, dakle, repertoarske politike bh. pozorišta - a ove godine, nažalost, i onih u regionu - nisu, bolno je očigledno, niti u savremenom bh. dramskom tekstu niti, pak, u bh. dramskoj baštini ‘pronašli’ dovoljno ‘materijala’ i razloga za njihova scenska uprizorenja”, naveo je Fejzić, dodajući da to praktično znači da je celokupna prošlogodišnja bh. teatarska produkcija nastala na bh. dramskom pismu uvrštena u takmičarski program festivala.

Prema njegovim rečima, Direkcija Festivala bosanskohercegovačke drame postaje, nažalost, iz godine u godinu, svedokom i “glasnogovornikom” loših vesti, promotorom porazne činjenice da je sve manje predstava nastalih na osnovu teksta domaćeg dramskog pisca.

Podsećajući i na zadatak Festivala da neguje domaći dramski tekst, podstiče razvoj i afirmaciju domaćeg dramskog stvaralaštva, Fejzić je naglasio i da je, imajući na umu evropski kulturno-civilizacijski kontekst, odnosno kulturne politike i strategije, negovanje domaće drame zadatak je cele zajednice.

“Međutim, posve je belodano, da i bh. teatar, uobručen socijaldarvinističkim zverinjakom, tranzicijskim egzistencijalno-antropološkim hororom, volens nolens, zrcali groteskno-ridikuloznu sliku bh. društva i države u kojima se, kako vreme odmiče, sve jasnije vidi da je, izuzev prigodničarskih, folklornoreligijskopatriotskih nacionalnih metafizičkih egzaltacija, etnokonfesionalnim elitama do ozbiljne umetnosti stalo kao i do lanskog snega. Pa, onda, naravno, i do podržavanja ozbiljne, umetnički vredne, dramski relevantne domaće dramske reči. Zato, jednom sam već rekao, razlozi za postojanje Festivala zapravo su i razlozi za postojanje pozorišta: da neprestano podseća svoje posetioce kako u svijetu, pored banalnog, postoji i ozbiljno, pored lakog i veliko”, poručio je Fejzić.

Prateći program obuhvata izložbu Muzeja pozorišne umetnosti Srbije i autorke Olge Marković “Meša Selimović u pozorištu”, povodom stogodišnjice rođenja tog velikog književnika, kao i “Meša Selimović na scenama BH pozorišta” Miroljuba Mijatovića.

Takođe, 31. maja biće održan okrugli sto “Iskušenja dramskog ratnog pisca”, povodom knjige “Drama ratne traume” Darka Lukića, svojevrsne teatrološke studije o savremenim dramskim tekstovima hrvatske i američke dramske književnosti.

Između ostalog, za 1. jun najavljena je promocija teatrološke publikacije Vojislava Vujanovića “Ines”.

Festival će biti završen 2. juna svečanom dodelom nagrada, a Kamerni teatar 55 izvešće u čast nagrađenih “Žabu” Dubravka Mihanovića, u režiji Elmira Jukića.

Prošle godine trijumfovala je drama Narodnog pozorišta u Beogradu “Derviš i smrt”, u režiji Egona Savina, osvojivši nagrade za najbolju predstavu u celini, režiju i najbolje glumačko ostvarenje makedonskog glumca Nikole Ristanovskog, za ulogu Ahmeda Nurudina.

Na osmom zeničkom festivalu učestvovale su predstave pozorišta iz Zenice, Mostara, Sarajeva, Zagreba, Izmira i Beograda, prema izboru beogradskog dramskog pisca i dramaturga Željka Hubača.

Predstava “Derviš i smrt” Gradskog teatra iz Izmira, za koju je Selimovićev dramski tekst adaptirao Nebojša Bradić, a režirao Muhamet Nurulah Tundžer (Nurullah Tuncer), ovih dana je na turneji po Srbiji, koju je počela prologom 55. Sterijinog pozorja u Novom Sadu, a videće je i publika pojedinih gradova u Bosni.

Sajt zeničkog BNP-a je www.bnp.com.ba, a festivalski program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav