• Search form

07.03.2011 | 11:11

Mapa obeležavanja 8. marta

Ženske organizacije u Srbiji obeležavaju 8. mart nizom programa u petnaestak gradova, a Rekonstrukcija Ženski fond objavila je tim povodom i mapu akcija, čija je zajednička poruka “Pravo na rad - Pravo na platu!”

Program obeležavanja 8. marta obuhvata dešavanja u Beogradu, Novom Sadu, Bogojevu, Kruševcu, Kragujevcu, Novom Bečeju, Vlasotincu, Ilandži, Prijepolju, Kraljevu, Nišu, Vranju, Požegi, Užicu i Leskovcu.

Mapa obeležavanja 8. marta

Ženske organizacije u Srbiji obeležavaju 8. mart nizom programa u petnaestak gradova, a Rekonstrukcija Ženski fond objavila je tim povodom i mapu akcija, čija je zajednička poruka “Pravo na rad - Pravo na platu!”

Program obeležavanja 8. marta obuhvata dešavanja u Beogradu, Novom Sadu, Bogojevu, Kruševcu, Kragujevcu, Novom Bečeju, Vlasotincu, Ilandži, Prijepolju, Kraljevu, Nišu, Vranju, Požegi, Užicu i Leskovcu.

Između ostalog, 8. marta u podne na Trgu republike u Beogradu biće održan Ženski mirovni marš, u organizaciji Žena u crnom, dok Festival “Slobodna zona” predstavlja u popodnevnim satima u Kulturnom centru Rex “Ženski filmski maraton”.

Ženski ulični marš “Za radna prava žena” polazi sa Trga republike, a završava se u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD).

Tema obeležavanja 8. marta su radna prava žena i solidarnost, razrađena
na primeru radnica u tekstilnoj industriji. Istorijski i fenomenološki
gledano, najveći ženski radni kolektivi su tekstilne fabrike u kojima
se istovremeno odvija i emancipacija žena (kroz ostvarivanje prava), ali u
njima počinju i brojne pobune i radničke revolucije. Na taj način, tekstilna
industija predstavlja presek stanja radnih prava žena širom sveta, koje su
u manjoj ili većoj meri, u sličnom položaju: puno radno vreme, mala plata,
neizvesnost posla...

U CZKD-u biće otvorena i izložba Jovane Dimitrijević u znak solidarnosti sa tekstilnim radnicama u Srbiji, a najavljen je nastup horova Probe i Le wHORe.

Izložba je inspirisana tezom Virdžinijom Vulf da žene treba da rašiju stare
haljine i ponovo ih sastave, ali sasvim drugačije. To se odnosi na uloge
koje su ženama nametnute, kao i na pozicije koje imaju u društvu i u čemu
se ne osećaju dobro.

Otvaranje izložbe prati i projekcija filmova sa prethodnih obeležavanja 8.
marta, uličnih akcija i važnih momenata iz istorije ženskog otpora u Srbiji
i svetu “Uvek u pobuni - kontinuitet ženskog otpora”.

Filmovi feminističkog internacionalizma i solidarnosti posvećeni su ženama
Egipta, Irana, Jemena i zemalja Magreba.

Takođe, Romsko-ženska mreža Srbije organizuje povodom 8. marta kampanju “Mesec romsko-ženskog aktivizma”, koja će biti završena 8. aprila, na Međunarodni dan Roma i Romkinja.

Cilj te kampanje je povećanje vidljivosti romsko-ženskog aktivizma, a organizacije i inicijative iz Mreže će organizovati ulične akcije, druženja sa građankama i građanima, izložbe i promocije, tribine, okrugle stolove i obraćanje donosiocima odluka na lokalnom i nacionalnom nivou, razgovore sa predstavnicima/cama medijima, i to u nizu gradova i opština: Beograd, Niš, Novi Sad, Kragujevac, Pančevo, Vranje, Subotica, Leskovac, Zrenjanin, Pirot, Sombor, Aleksinac, Šabac, Pančevo, Lazarevac, Kruševac, Novi Bečej, Prokuplje, Beočin, Ljubovija, Ruma, Žabalj, Žitište, Obrenovac, Srpska Crnja, Valjevo, Bujanovac, Alibunar i Bačko Gradište.

Povodom 8. marta, u Istorijskom muzeju Srbije biće predstavljen projekat “Fenomenalna žena”, nastao iz namere da problematizuje dominantne, artificijelne predstave ženske lepote u medijima, koje su uzrok nezadovoljstva mnogih žena, i učini vidljivom lepotu onih žena koje odbijaju da se saobraze nametnutom, kanonskom “idealu”.

U improvizovanom studiju u maniru 30-ih godina prošlog veka sve posetiteljke će imati priliku da se “transformišu u dame iz 30-ih” i učestvuju
u radu beogradske umetnice Katarine Radović. Neposredno nakon snimanja, fotografije će biti projektovane u Galeriji Istorijskog muzeja kao
poseban deo postavke u okviru izložbe “Biti lepa... Fotografija i samoprezentacija: slika žene u Srbiji od 1918. do 1941. godine”, koja će biti otvorena do 30. aprila.

Autorka projekta “Fenomenalna žena” je Irena Šimić, a kustoskinja izložbe “Biti lepa” je Katarina Mitrović.

Među aktivnostima povodom 8. marta je i gostovanje beogradskog hora Le wHORe na festivalu feminističke i queer umenosti “Rdeče zore” (Crvene zore) u Metelkovoj u Ljubljani, koji će biti održan od 8. do 11. marta.

Le wHORe je lezbejsko feministički hor osnovan u martu 2010. u Beogradu i prvi je i jedini takav hor aktivan u Srbiji.

U Novom Sadu će, na prostoru ispred turističkog Infocentra u centru grada, 8. marta biti održana akcija deljenja flajera “Mreže žena protiv nasilja” i “SOS ženskog centra”.

Sugrađanke dobijaju poklone, SOS-ove džepne kalendare za evidentiranja
menstrualnih ciklusa i krpice za naočare. Poklone dele volonterke u reonu oko centra Novog Sada i na info pultu. Istovremeno, najavljen je ulični radijski program, sa novinarkama, radnicama Centra za socijalni rad koje će govoriti na temu polažaja žene i nasilja nad ženama, a prolaznici/ce će moći da čuju i uključe se u razgovor.

Prema navodima RŽF, 8. mart je bitan za feministički pokret, kako zbog istorije borbe za prava, slobodu i izražavanje, tako i zbog solidarnosti, umrežavanja, vidljivosti i akcije.

“Ovo je jedan od načina da beležimo i arhiviramo istoriju feminističkih i ženskih organizacija”, poručio je RŽF.

Prema podacima ženskih organizacija, žene u svetu imaju duže radno vreme od muškaraca, a veliki deo tog posla se ne plaća, ne priznaje i potcenjuje se.

U proseku, žene u svetu zarađuju do 30 odsto manje od muškaraca za isti posao.

U svetu 110 miliona devojčica, između 5 i 14 godina starosti, obavlja teške fizičke poslove van kuće.

Žene obavljaju svega oko 2 odsto izvršnih funkcija u vlasti na svetskom nivou.

U Srbiji posao u skladu sa svojim kvalifikacijama obavlja samo 44,3 odsto žena, a ostale rade poslove nižih kategorija od svog obrazovanja.

Među privatnim registrovanim preduzećima u Srbiji u samo 20 odsto njih žena je upisana kao vlasnica.

Gotovo svaka treća žena u Srbiji trpi neki oblik nasilja - fizičko, verbalno, seksualno, psihičko nasilje.

Udeo žena u svim vrstama kriminala u Srbiji manji je od 10 odsto, ali su u većini slučajeva osuđene na više i duže kazne, za isto krivično delo, nego muškarci.

Penzije žena u Srbiji u proseku su manje za 22 odsto od penzija muškaraca.

Sajt RŽF-a je www.rwfund.org, a Mapa obeležavanja 8. marta nalazi se i u PRILOGU.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r