• Search form

19.07.2010 | 10:36

Martinis u sivoj) (zoni

Izložba Dalibora Martinisa “TV dnevnik 04. 09. 1974”, otvorena od 19. jula u sivoj) (zoni - prostoru savremene i medijske umetnosti u Korčuli, predstavlja video rad koji je taj umetnik snimio 2009. godine, tri i po decenije nakon “Mrtve prirode”, u okviru procesa rekonstrukcije koji naziva “Data recovery”.

Martinis u sivoj) (zoni

Izložba Dalibora Martinisa “TV dnevnik 04. 09. 1974”, otvorena od 19. jula u sivoj) (zoni - prostoru savremene i medijske umetnosti u Korčuli, predstavlja video rad koji je taj umetnik snimio 2009. godine, tri i po decenije nakon “Mrtve prirode”, u okviru procesa rekonstrukcije koji naziva “Data recovery”.

Martinis je 4. septembra 1974. snimio video “Mrtva priroda” koji prikazuje televizor na čijem ekranu se u tom trenutku emituje TV dnevnik, a 35 godina kasnije realizovao je TV dnevnik u kojem čita vesti tačno prema transkriptu emisije iz 1974. TV dnevnik u potpunosti odgovara današnjem vremenu po tehničkim karakteristikama, opremi, dizajnu i pratećim informacijama, a jedino sadržaj vesti pripada prošlom vremenu, prošlom ideološkom sklopu i prošloj državi.

Prema navodima kustosa sive) (zone Darka Fritza, Martinis ne želi da unosi subjektivnu interpretaciju prošlosti, a pojmom za proces rekonstrukcije “Data recovery” označava “postupak delimičnog vraćanja izgubljenih podataka iz memorije bez konteksta koji im je do gubitka davao pozitivni, informativni, društveni ili drugi smisao”.

Kao i kod gubitka podataka u kompjuteru, koje je ponekad moguće spasiti tek fragmentarno i raspršene izvan originalnih datoteka, ovaj postupak je
pokušaj vraćanja delića akcije, događaja ili situacije koji su nestali u našem sveopštem gubitku sećanja (memory loss). Ono što je pritom bitno je da se takav događaj ne kontekstualizuje kroz interpretaciju, istorizaciju i manipulaciju izgubljenog značenja, jer istorija je “neprekinuti niz konfabulacija, spontana proizvodnja lažnih uspomena”.

Izložba će biti otvorena do 7. avgusta, a na zatvaranju će biti održan koncert Alekseja Borisova (Alexei) iz Rusije.

Ovogodišnji program sive) (zone počeo je nedavno uživo demonstriranom instalacijom “Sonolevitacija”, čiji su autori Dmitry Gelfand (Rusija) i Evelina Domnitch (Bjelorusija).

Nakon Martinisove izložbe, od 6. do 11. avgusta, na raznim lokacijama po gradu Korčula biće predstavljene intervencije u javnom prostoru Andreje Kulunčić “Komercijalizacija povijesti”, a potom će od 11. do 27. avgusta gostovati kustoskinja Sarah Cook (Velika Britanija/Kanada), koja predsavlja jednokanalnu kompjutersku animaciju Marine Zurkow iz SAD “Eliksir III”.

Za kraj avgusta najavljen je film “Zahod” Mihovila Pansinija, koji će biti prikazan na ulici ispred letnjeg bioskopa, odnosno na lokaciji gde je snimljen 1963. godine, a u saradnji sa Hrvatskim filmskim savezom iz Zagreba i Gradskim muzejom Korčula, od 1. do 3. septembra biće održana izložba “Kako prostor pamti?”, koja obuhvata Pansinijeve filmove “Osuđeni” (1954), “Brodovi ne pristaju” (1955) i “Siesta” (1958).

Za kraj ove sezone, od 25. septembra do 1. oktobra, najavljena je radionica TIK - Time Inventor's Kabinet: Satovi na pogon vetra, uz prezentaciju, organizovana u saradnji sa Oknom iz Brisela, COL-ME iz Bratislave i ESC iz Graca.

Siva) (zona svojim programom i delovanjem u okviru mreže kor::net, nastoji da pozitivno redefiniše poziciju kulturne periferije ostrva na kojem deluje, kao i da aktivno uključi savremeno stvaralaštvo u okvir tzv. kulturnog turizma koji se uglavnom oslanja na tradicionalne sadržaje tzv. kulturne baštine.

Progam uključuje prezentaciju i produkciju projekata hrvatskih i međunarodnih umetnika i umetničkih organizacija i mreža, s težnjom na prezentaciji umetnosti mediteranske regije.

Delovanje je neprofitnog karaktera, a izlagački program predstavlja savremenu likovnu i medijsku umetnost, sa fokusom na njihovu fuziju i fenomen nedifinisanih granica umetničkih medija.

Program se odvija u prostoru između “white cube” i “black box” (“bele
kocke”, koja je pogodna za predstavljanje savremene umetnosti i teatarske “crne kutije” za umetničke radove koji koriste veštačko svetlo), kroz javne i privatne prostore i mreže.

Siva) (zona ostvaruje deo programa u sklopu neformalne mreže kor::net (Korčula network), koji uključuje srodne institucije na otoku: galerija 3 volta, Lumbarda, blog golly&bošy, Galerija moderne i suvremene umjetnosti, Vela Luka i Gradski muzej Korčula.

U programu siva) (zona do sada su učestvovali: Veaceslav Ahunov (Uzbekistan), Abilsait Atabekov (Kazahstan), Dunja Blažević, Samuel Cepeda (Meksiko), Boris Cvjetanović (Zagreb), Nina Czegledy (Kanada), Gem Sqash (Adam Hyde i Ntsikelelo Ntshingila), Ulan Djaparov (Kazahstan), Petar Grimani (Split), Ivan Faktor (Osijek), Lemeh 42 (Italija), Faruk Lončarević (Bosna i Hercegovina), Ivan Marušić Klif (Zagreb), Alban Muja (Kosovo), Marcus Neustetter (Južnoafrička Republika), Edita Pecotić (Korčula / London), Ana Peraica (Split), Pro.ba (BiH), Radioqalia (Adam Hyde i Honnor Hager (Novi Zeland), Lala Raščić (Sarajevo/Zagreb), Stefan Rusu (Moldavija/Rumunija), Tomo Savić-Gecan (Zagreb/Amsterdam), Slaven Tolj (Dubrovnik), Transfer (Zagreb), Goran Trbuljak (Zagreb), Alexandr Ugay (Kazahstan), Dražen Vitolović (Sovinjak / Rijeka) i Enes Zlatar (BiH).

Sajt sive) (zone je http://hr.grey-area.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav