Mihalkov i Kuaron na Kustendorfu
Ruski reditelj Nikita Mihalkov i Alfonso Kuaron iz Meksika poslednje su zvezde osmog međunarodnog filmskog i muzičkog festivala Kustendorf na Mećavniku, koji ugostio i Andreja Končalovskog, Bertrana Tavernijea, Bahmana Gobadija, direktora Kanskog festivala Tjerija Fremoa…
Osnivač i direktor Kustendorfa, reditelj Emir Kusturica, dočekao je 24. januara Mihalkova, a prethodno i Kuarona i druge goste tradicionalnom dobrodošlicom - pogačom i rakijom.
Mihalkov je već gostovao na Mećavniku, a ovoga puta stigao je kao dobitnik nagrade Zlatni orao za najbolji film godine u Rusiji, koju je upravo dobio za “Sunčanicu”, nastalu adaptacijom dva dela Ivana Bunjina. Taj film imao je svetsku premijeru u Beogradu, a publika u Drvengradu videće ga 25. januara u bioskopu “Prokleta avlija”.
Mihalkov će održati i master klas sa studentima, kao što je učinio i njegov stariji brat Andrej Končalovski, zvezda na početku osmog Kustendorfa, koji je otvorio ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac.
U Drvengrad je stigao i Alfonso Kuaron, dobitnik Oskara za režiju "Gravitacije" i prvi Meksikanac među laureatima te nagrade u istoriji, koji je takođe održao radionicu sa studentima, učesnicima jedinog takmičarskog programa Kustendorfa.
Prethodne večeri u Drvengrad je stigao i francuski režiser Bertran Tavernije, koji je održao radionicu sa studentima nakon projekcije svog filma “Oko ponoći” u okviru programa “Retrospektiva velikana”. Sa Tavernijeom je na Mećavnik stigao i australijski filmki režiser aboridžinskog porekla Vorik Tornton, jedan od autora filmova u omnibusu “Razgovori sa bogovima” koji je učestvovao na radionici organizovanoj tim povodom sa Kusturicom i iranskim rediteljem kurdskog porekla Bahmanom Gobadijem.
Omnubus “Razgovori sa bogovima” tematizuje devet religija, a u razgovoru su učestvovala tri autora i meksički producent iz SAD Aleks Garsija, član žirija osmog Kustendorfa.
Među zvezdama osmog Kustendorfa bio je i direktor Kanskog filmskog festivala Tjeri Fremo, koji je već redovan gost, a sa Kusturicom je održao radionicu nakon projekcije filma “U noći”, poslednjeg francuskog nemog filma, koji je režirao čuveni francuski glumac Šarl Vanel.
”Veoma je zdravo gledati neme filmove. Zdravo je za oči i za um…A za nas arhiviste, era nemog filma je nova avantura. To je veliki okean u kome možemo mnogo toga da otkrijemo… Svaki kadar u ovom filmu ima svoju priču. Želim da znam kako je film napravlјen”, rekao je Fremo, koji je govorio i o nasleđu nemih filmova u širokom potezu od Kine do Afrike, dok je Kusturica govorio o kvalitetu autora koji stvaraju sopstveni filmski jezik i kritikovao stanje današnje ”decentralizovane” filmske scene i, naročito, distribuciju filmova.
”Imamo mnogo dobrih autora i pristupa njihovim filmovima, ali ti autori nikada nisu bilo u ovolikoj meri marginalizovani i lišeni prilika za uspeh… Danas je veoma retko imati autorski i zabavni film u jednom. Te stvari su danas odvojene. Filmovi ili naginju previše ka autorskom pristupu ili su jednostavno glupi… Glavni znak uspeha za mlade autore treba da bude stvaranje sopstvenog jezika”, naglasio je Kusturica.
Fremo je uporedio dobre zvučne filmove sa pesmama koje imaj sjajne tekstove. “Imamo mnogo izvođača danas. Ali to su muzičari, nisu pesnici. Mislim da smo u filmu ostali bez poezije… Izgubili smo sposobnost da ponekad budemo naivni. Hvala bogu da i dalјe imamo političke filmove”, rekao je direktor Kanskog festivala.
Među gostima Kustendorfa bio je i reditelj Adilhan Jeržanov iz Kazahstana, koji je nakon projekcije filma “Vlasnik” održao radionicu na kojoj je govorio o svom shvatanju filmskog izraza. “Film je uvek obmana. Na samom početku potpisujete ugovor sa publikom. Nećete pokušavati da prikrijete svoju tehniku, niti pokušavati da oponašate stvarnost. Kada se stvari tako postave, moguće je dosegnuti iskrenost”, naveo je Jeržanov.
Na Kustendorfu su i predsednica Britanskog filmskog instituta Amanda Nevil, meksičko-američki filmski producent Aleks Garsija i francuska filmska producentkinja Klodi Osar, koji su članovi međunarodnog žirija takmičarskog programa.
Nagradu za najbolju fotografiju “Vilko Filač” dodeliće švedski direktor fotografije mađarskog porekla Ištvan Borbaš i srpski direktor fotografije Goran Volarević.
Takmičarski program osmog Kustendorfa čini 17 filmova iz Češke, Slovačke, Holandije, Islanda, Rumunije, Izraela, Hrvatske, Nemačke, Belgije, Francuske, Mađarske, Egipta, Rusije, SAD i Srbije.
Jedna od zvezda Kustendorfa je i bluz muzičarka Ana Popović, koja je gostovala u Drvengradu uoči Beograda i koncerta u Mikser hausu, a atmosferi tokom vikenda doprineće Partibrejkers, odnosno Taraf de hajduks iz Rumunije.
Festivalski sajt je http://kustendorf-filmandmusicfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE.
*Foto: Kustendorf
(SEEcult.org)