• Search form

04.09.2022 | 20:43

Mis(s)placed Women? u Istanbulu

Mis(s)placed Women? u Istanbulu

Kolaborativni umetnički projekat “Mis(s)placed Women?” Tanje Ostojić, koji od 2009. godine tematizuje različite aspekte raseljavanja, baveći se pitanjem migracija, rodne ravnopravnosti, klimatskih promena, feminizma, kvira, džentrifikacije, inkluzije, pristupačnosti, odnosa moći i ranjivosti, posebno u kontekstu ženskog ili transrodnog tela, biće predstavljen od 15. septembra u Depou u Istanbulu sveobuhvatnom multimedijalnom izložbom i pratećim programom performansa, diskusija i okupljanjem zajednice.

Postavka “Mis(s)placed Women? (2009/2022)”, koja je i jedna od pratećih izložbi 17. Istanbulskog bijenala, obuhvata neka od najrelevantnijih učešća u tom razvojnom dugogodišnjem umetničkom projektu Tanje Ostojić, koji performativno otelovljuje i reizvodi svakodnevne aktivnosti osoba koje su dislocirane iz različitih razloga. Projekat objedinjuje pitanja kojima se Tanja Ostojić bavi već tri decenije. Među njima su i pitanja mobilnosti iz poslovnih razloga, prinudne i željene migracije, kao i arbitrarnost zakona u odnosu na telo u pokretu. Takođe, projekat istražuje različite javne prostore i nevidljivost određenih grupa unutar njih, koristeći metodologiju feminističke emancipatorske umetničke prakse i rada sa zajednicom.

Izložba je osmišljena kao multimedijalna instalcija na dva sprata Depoa koju čine fotografije, video i crteži performansa, radovi na tekstilu, artefakti, nacrti, priče i mape iz bogate arhive nastale tokom 13-godišnje istorije projekta “Mis(s)placed Women?”

Deo izložbe, čije su kustoskinje Arzu Yayıntaş i Tanja Ostojić, zamišljen je kao mesto okupljanja koje poziva posetioce da postanu istraživači i učesnici, a ne samo gledaoci.

Mis(s)placed Women? radionica, Istanbul, grupni performans, Mis Street (2021), učesnice: Arzu Yayıntaş, Bahar Seki, Gülhatun Yıldırım, Gizem Yılmaz, Nazlı Durak, Persefoni Myrtsou, Vanessa Ponte, Sabbi Senior, Selma Hekim i Tanja Ostojić. Foto: Kayhan Kaygusuz. Copyright: Tanja Ostojić

Među učesnicima izložbe su, osim same Tanje Ostojić, i: Teresa Albor, Nela Antonović, Gaby Bila-Günther aka Lady Gaby, Dagmara Bilon, Mia Bradić, Ines Borovac, David Caines, Nati Canto, Hiuwai Chan, Anaïs Clercx, Azad Colemêrg, Camilla Conocchi, Luciana Damiani, Nazlı Durak, Kathryn Fischer aka Mad Kate, Karen Kipphoff, Li Fu, Hieu Hanh Hoang Tran, Selma Hekim, Monika Janulevičiūtė, Valentina Medda, Susan Merrick, Ashley McNaughton, Branko Milisković, Persefoni Myrtsou, Marta Nitecka Barche, Mahlet Ogbe Habte, Sigrid Pawelke, Vanessa Ponte, Darija S. Radaković, Rhea Ramjohn, Alejandra Robles Sosa, Bahar Seki, Sabbi Senior, Evdoxia Stafylaraki, Tan Tan, Mare Tralla, Tanya Ury, Katja Vaghi, Bojana Videkanić, Roberta Weissman Nagy, Anastasio William, Hyla Willis, Jiachen Xu, Arzu Yayıntaş, Gülhatun Yıldırım and Gizem Yılmaz aka Epifani i Suzy van Zehlendorf.

Izložba obuhvata i 68-minutni dokumentarni film o kolektivnim i individualnim performansima i reakcijama učesnika radionice realizovane u okviru projekta “Mis(s)placed Women?” u Istanbulu u septembru 2021. godine, u saradnji sa Performistanbul i Cultural Academy Tarabya. Radionica je bila zasnovana na principima umetnosti kao socijalne prakse koja istražuje različite javne prostore i mogućnosti za privremene intervencije unutar njih. Istanbulsko izdanje tog edukativnog programa van zvaničnog obrazovnog sistema bilo je obeleženo masovnim prisustvom policije, pritiscima i stresom zbog pandemije, ali i generalno pozitivnim reakcijama ljudi na ulicama. Učesnice su, kako je istaknuto u najavi, bile izuzetna podrška jedne drugima, motivisane da se angažuju u saradničkom radu i pozabave pitanjima raseljenosti, feminizma, represije i kvira u javnim gradskim prostorima.

Između ostalog, održale su i protest zbog povlačenja Turske iz Istanbulske konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Uz okupljanje zajednice projekta "Mis(s)placed Women?", izložba u Depou obuhvata i performanse i javne diskusije od 20. do 22. septembra, u kojima će, uz Tanju Ostojić, učestvovati i Gaby Bila-Gunther aka Lady Gaby, Dagmara Bilon, Nazlı Durak, Selma Hekim, Kathryn Fischer aka Mad Kate, Susan Merrick, Vanessa Ponte, Hieu Hanh Hoang Tran, Arzu Yayıntaş, Gülhatun Yıldırım i Gizem Yılmaz, između ostalih.

Izložba će biti otvorena do 30. oktobra, a realizovana je uz podršku ifa – Institut für Auslandsbeziehungen, Alumni - Fonds of the Tarabya Cultural Academy, FfAI – Foundation for Arts Initiatives, Depo Istanbul, Anadolukultur, Mis(s)placed Women? zajednice, Performistanbul i Stiftung Kunstfonds and Neustart Kultur.

“Holding the ‘Mis(s)placed Women?’ Sign”, performans Sabbi Senior, Vanessa Ponte, Persefoni Myrtsou i Gülhatun Yıldırım u Kadıköy Portu, Mis(s)placed Women? radionica, Istanbul, (2021). Foto: Kayhan Kaygusuz, copyright: Tanja Ostojić

Prethodno veće predstavljanje projekta “Mis(s)placed Women?” Tanja Ostojić imala je prošle jeseni u Beogradu - u Podroomu Kulturnog centra Beograda i Novoj galeriji vizuelnih umetnosti, uz okupljanje zajednice i govorni program u Centru za kulturnu dekontaminaciju.

Tanja Ostojić (rođena 1972. u Jugoslaviji) je interdisciplinarna i performans umetnica iz Beograda, koja živi i radi u Berlinu od 2003. Međunarodno je prepoznata kao pionirka institucionalne rodne kritike i za svoj rad u polju društveno i politički angažovane feminističke umetnosti i umetnosti u javnom prostoru. Njena umetnička dela predmet su brojnih teorijskih analiza, i uključena su u brojne knjige, časopise i antologije. Studirala je skulpturu na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (diplomirala 1995, magistrirala 1998. godine) i vizuelne umetnosti na École Regionale des Beaux-Arts Nantes u Francuskoj (1998-99). Dobitnica je stipendije “Albert Ajnštajn” za interdisciplinarna istraživanja na Univerzitetu umetnosti u Berlinu (2012-14).

Od 1994. godine Tanja Ostojić radi kao samostalna umetnica i u polju istraživanja i obrazovanja. Njena umetnost performansa i izložbena praksa predstavljani su i u okviru Venecijanskog bijenala (2001, 2011), Bruklin muzeja u Njujorku (2007) i Bijenala u Busanu u Južnoj Koreji (2016). Učestvovala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama, kao i na festivalima performansa, pozorišta, videa, filma i digitalnih medija širom sveta, uključujući: Art Action 16, Geteborg (2021), Voids 2021, Split, galerija Pratt Manhattan u Njujorku (2016), Deutsche Historisćes Museum u Berlinu (2015), Manifesta 2, Musée d`Histoire de la Ville de Luxembourg  (1998). Njene najvažnije samostalne izložbe bile su u: Galeriji Škuc u Ljubljani  (2012), Kunstpavillon Innsbruck (2008), Salonu Muzeja savremene umetnosti Beograd (2004, 2017), Halle für Kunst Luneburg  (2003), La Box Burz  (2003), kao i u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu (2002). Njena dela su deo značajnih zbirki: Muzeja primenjene umetnosti u Beču, Kontakt kolekcije u Beču, Muzeja savremene umetnosti u Ljubljani, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Neuer Berliner Kunstverein u Berlinu, između ostalih.

*Naslovna fotografija: “Holding the ‘Mis(s)placed Women?’ Sign”, performans Sabbi Senior, Vanessa Ponte, Persefoni Myrtsou i Gülhatun Yıldırım u Kadıköy Portu, Mis(s)placed Women? radionica, Istanbul, (2021). Foto: Kayhan Kaygusuz, copyright: Tanja Ostojić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r