• Search form

27.09.2015 | 21:20

Mitovi o EU: Darka Radosavljević

Mitovi o EU: Darka Radosavljević

Direktorka Remonta – nezavisne umetničke asocijacije Darka Radosavljević Vasiljević smatra da se ulaskom Srbije u Evropsku uniju ne bi ništa bitno promenilo u sektoru kulture, a strahuje da bi moglo da bude još i teže, s obzirom na nedostatak kapaciteta domaćih aktera scene u odnosu na partnere iz zemalja EU.

“Ne očekujem nikakav bitan i spektakularan pomak. Mi smo i do sada koristili evropske fondove u partnerstvima sa organizacijama iz Evrope. Pretpostavljam da će se u oblasti kojom se mi bavimo (vizuelne umetnosti), isto to ili slično nastaviti, a možda će biti i teže po nas, jer čak i ako se jednog dana integrišemo u EU, mi nemamo kapacitete da pratimo kulturnu politiku i zahteve za razvoj koji dolaze od donatora iz EU. Mnogo smo slabiji, mnogo manje imamo snage i potencijala u svakom pogledu u odnosu na druge zemlje koje su već u EU. Čak iako pristupimo, plašim se da nećemo moći da budemo ravnopravni”, rekla je Darka Radosavljević u intervjuu za projekat “Zašto DA NE u EU?” koji ZMUC i SEEcult.org realizuju u cilju mapiranja stavova i mitova koji postoje o EU iz ugla sektora kulture.

Napominjući da trenutno ima dilemu o ulasku Srbije u EU, s obzirom na sve što se dešava sa izbeglicama u poslednje vreme, Darka Radosavljević rekla je da nije sigurna da je Evropa ostala ista u odnosu na pre pola godine do godinu dana.

Izrazila je i bojazan da bi ulaskom u EU moglo doći do gubitka samoprepoznatljivosti i identiteta kulturne scene - ukoliko on postoji.

“Nedavno sam razgovarala sa kolegom iz zemlje koja je članica EU, rekao je da on više nama vremena ni za šta, a da mu se čini da produktivno ne stvara neke nove vrednosti, nove proizvode, novu produkciju. To je ta moja bojazan da ćemo zapravo biti zarobljeni od strane administracije i različitih obaveza i da mi realno više nećemo moći da se bavimo kreativnim poslom, već mnogo više tehničkim stvarima i administracijom”, dodala je Darka Radosavljević.

Napominjući i da postoje stvari koje se van bilo kakvog predviđanja dešavaju, ona je navela da je danas besmisleno predviđati bilo šta, jer postoji iznenadni momenat koji poremeti mnoge stvari, kao što je trenutna izbeglička kriza.

Prema njenim rečima, nove migracije sigurno će uticati na evropsko društvo u celini, pa samim tim i na kulturnu politiku.

“U današnje vreme, sa novim prilivom potpuno novih kultura, mislim da će se Evropa promeniti drugačije od onoga kako je planirano i da treba u tom novom kulturološkom odnosu, novim ljudima koji će postati građani Evrope, prilagoditi i odnos država koje su članice EU”, dodala je ona.

Što se tiče mitova o EU, Darka Radosavljević smatra da postoje dve vrste: “Jedni su da će nam biti bolje i da tamo samo čekaju da se mi pridružimo, da će novac padati s neba, da će biti dostupni fondovi, da će nama biti mnogo bolje… Postoje i potpuno suprotni mitovi da je ulaz u EU velika opasnost, neka vrsta novog kolonijalizma, da ćemo biti upotrebljeni i zloupotrebljeni”.

Na osnovu iskustva Remonta u projektima podržanim od EU, Darka Radosavljević rekla je da kompletan segment koji se bavi finansiranjem projekata u kulturi - program “Kreativna Evropa” ima zapravo nepovoljan status, jer svi uspešni projekti koji su odobreni imaju daleko više teškoća i administrativnih prepreka od projekata koji su dobijeni na bilo kojem drugom evropskom konkursu.

“A nama je ‘Kreativna Evropa’ praktično jedino dostupan program i vrlo mala je verovatnoća da možemo da dobijemo nešto drugo. ‘Kreativna Evropa’ podrazumeva da imate neku finansijsku stabilnost i da možete da obezbedite 50% troškova, pored onih 50% koje daje taj program. To je u našim uslovima apsolutno nemoguće, sa sve dobrom namerom i novim konkursima Ministarstva kulture, i dalje je nemoguće da obezbedimo tih 50%. Drugima to nije veliki problem, jer u tih 50% uvrste plate, prostor… što već na neki način država finansira, a mi to nemamo. Kao udruženje građana, nama niko ne obezbeđuje plate, sami plaćamo prostor, tako da smo u dosta težoj situaciji”, rekla je Darka Radosavljević.

Prema njenim rečima, postoji i niz administrativnih prepreka i zahteva koje organizacije u Srbiji zapravo ne mogu da ispune.

“Da ne ulazim u detalje toga koliko je mnogo samo potrebno administrativnih papira dostaviti, pogotovo kada se rade izveštaji, a u našoj zemlji oni bukvalno i ne postoje. Recimo, treba da dostavite neki zvanični dokument gde jasno piše da projekti odobreni od ‘Kreativne Evrope’ ne podležu PDV-u. Taj dokument kod nas ne postoji. Za Evropljane je to krajnje neobično, jer oni smatraju da je sve što oni finansiraju, što dolazi iz Brisela, zapravo oslobođeno PDV-a. E pa nije”, rekla je Darka Radosavljević.

“Postoji još gomila stvari koja je nepovoljna po nas, potpuno neprihvatljiva i neprimenljiva, zbog kojih ne možemo da ispunimo sve te administrativne zadatke”, dodala je ona.

Zbog toga je stav Remonta već godinama da učestvuje i dalje u projektima podržanim od “Kreatine Evrope”, ali samo kao partner, a ne kao nosilac.

Nikada nećemo pomisliti na to da budemo nosioci projekta, jer jednostavno nemamo kapaciteta da ga izvedemo sami. Pre ćemo dobru ideju prepustiti partneru koji može administrativno da iznese taj projekat, jer mi to ne možemo”, rekla je direktorka Remonta.

Prema njenom mišljenju, već godinama je problem to što je evropska kulturna politika, uslovno rečeno, koja se odnosi i na nas, zapravo uvek orijentisana isključivo na Evropu i uopšte ne uvažava situacije u drugim zamljama koje mogu da učestvuju u tim projektima - mogu pravno, formalno, ali ne mogu realno, jer ne mogu da ispoštuju sva ta pravila.

To se dešava već 15-ak godina, i to se ne odnosi samo na fondove EU, već su svi ti početni strani fondovi išli pet do deset koraka ispred mogućnosti ovdašnjih aktera.

“Nama bi bilo idealno da postoje takvi programi kakvi su postojali u EU pre deset godina, koji su njima tada značili neku vrstu uticaja na razvoj kulture. Ti programi su ukinuti, oni nastavljaju i dalje sa nekim svojim idejama koje mi ne možemo da ispratimo. I mi stalno kaskamo, i stalno ćemo kaskati, i stalno ćemo biti na margini”, rekla je Darka Radosavljević.


Razgovor sa Darkom Radosavljević deo je projekta “Zašto DA NE u EU?” koji ZMUC i SEEcult.org realizuju kroz seriju intervjua sa akterima sektora kulture u Srbije u vezi sa mitovima, očekivanjima, strahovima i dilemama  kulturne scene u vezi sa priključenjem EU.

Sagovornici su i evroentuzijasti, i evroskeptici, i neopredeljeni - kako sa institucionalne, tako i sa nezavisne scene. Akteri kulturne scene iznose stavove o EU u jeku izbegličke krize koja je podelila i same zemlje članice EU, dovela do novih zidova na Balkanu i iznela na videlo krhkost “evropskih vrednosti” – ukoliko i one nisu samo mit.

Među prvim sagovornicima su i dugogodišnji direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, filmski scenarista Dimitrije Vojnov i predavač na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu Zoran Ćirjaković.

Pozivamo sve da se priključe raspravi u okviru Facebook strane projekta “Zašto DA NE u EU?, a argumentovane komentare uzećemo u obzir prilikom daljeg istraživanja i analize.

Projekat "Zašto DA NE u EU?" podržala je Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav