Monografija o Nađu
Promocijom monografje “Duh prirode” o Jozefu Nađu, jedinom učesniku 14. Bijenala umetnosti u Pančevu, 18. oktobra biće završena ta manifestacija, koja je predstavila vizuelno, pozorišno i filmsko stvaralaštvo proslavljenog koreografa i multimedijalnog umetnika iz Kanjiže, koji živi i radi u Francuskoj.
Promocijom monografje “Duh prirode” o Jozefu Nađu, jedinom učesniku 14. Bijenala umetnosti u Pančevu, 18. oktobra biće završena ta manifestacija, koja je predstavila vizuelno, pozorišno i filmsko stvaralaštvo proslavljenog koreografa i multimedijalnog umetnika iz Kanjiže, koji živi i radi u Francuskoj.
Promocija monografije biće održana u foajeu Kulturnog centra Pančeva, uz učešće kustosa 14. Bijenala umetnosti Marka Stamenkovića, dizajnera monografije Željka Rajaćića i koautorke monografije i urednice vizuelnog programa Kulturnog centra Pančeva Snežane Ćuruvija.
Pančevačko Bijenale umetnosti svečano je otvoreno 17. septembra u Galeriji savremene umetnosti, a pod sloganom “Duh prirode”, fokusirano je na multimedijalno stvaralaštvo Nađa, dobitnika glavne evropske pozorišne nagrade Grand prix Taormina za 2001. godinu, koji se, pored pozorišne umetnosti, bavi i filmom i različitim medijima u okviru likovne umetnosti i novih medija - grafikom, ilustracijom, fotografijom, video radovima…
Vizuelni segment 14. Bijenala - izložba “Duh prirode”, predstavila je crteže, fotografije, video radove, instalacije, objekte, minijature i dokumentarni materijal Nađa.
Pozorišni segment činila je predstava “Dužina 100 igala”, uz projekcije snimaka koreografija Nađa (“Vojcek ili najava vrtoglavice”, “Međučin”, “Mala jutarnja molitva” i “Dnevnik nepoznatog”).
Filmski segment obuhvatio je dokumentarni film posvećen 30-godišnjici Bijenala umetnosti u Pančevu, kao i projekcije filmova Nađa, te razgovore o filmovima i filmske klasike u izboru samog umetnika.
Prethodno, 13. Bijenale umetnosti održano je na temu “Čist izraz”, nastavljajući popularizaciju ekoaktivizma na ovim prostorima, posebno u Pančevu, kao jednom od najugroženijih gradova u Evropi. I 12. Bijenale, 2006. godine, održano je na sličnu temu - “Odbrana prirode”, a predstavilo je i pozorišnu i filmsku umetnost, pored likovne.
Bijenale umetnosti pokrenuto je 1981. kao izložba jugoslovenske skulpture (Pančevačka izložba Jugolovenske skulpture), da bi se vremenom transformisalo u internacionalnu izložbu vizuelnih umetnosti.
Za novu koncepciju i razmatranje savremene umetnosti bilo je ključno Bijenale 200. godine, održano na temu “Relacije”. Bijenale je tada proširilo interesovanje sa skulpture na “prošireno polje umetnosti" i počelo da se bavi svim umetničkim radovima koji vode dijalog sa prostorom, bez obzira o kakvom se materijalu ili mediju radi, te je i sam naziv preinačen sa Bijenala skulpture na Bijenale umetnosti. Sa jugoslovenske umetničke scene izložba je proširena i na internacionalni umetnički prostor.
Bijenale je internacionalni karakter još snažnije podvuklo 2002. godine - izložbom “Ukrštanja”, na kojoj je učestvovalo 50 umetnika domaće i internacionalne umetničke scene.
Na 11. Bijenalu umetnosti, održanom 2004. godine na temu “Vrednosti”, učestvovala su 92 umetnika iz 30 zemalja, a pored izložbi, priređeni su i koncerti, ulični hepeninzi i performansi... Temom "Vrednost" ukazalo je na potrebu razmatranja pojma unutrašnje vrednosti bića, pojave i stvari na umetničkom i filozofskom planu, ali i u širem društvenom kontekstu, kako u Srbiji posle demokratskih promena u oktobru 2000. godine, tako i u svetu, s obzirom na probleme terorizma, zagađenja, siromaštva i oružanih sukoba, poput rata u Iraku.
Generalni sponzor 14. Bijenala umetnosti je Naftna industrija Srbije, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine i Grad Pančevo.
Sajt Bijenala umetnosti je www.bijenaleumetnosti.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*Foto: Instalacija Miroir
(SEEcult.org)