• Search form

26.12.2015 | 21:42

Monografija o Škulecu

Monografija o Škulecu

Dvojezični monografski katalog povodom retrospektive Rastislava Škuleca u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, održane krajem 2013. godine, izašao je nedavno iz štampe, a na više od sto strana sadrži, pored studijskog teksta autorke izložbe Suzane Vuksanović, i obiman intervju sa umetnikom, kao i njegove ključne radove iz 80-ih i 90-ih i izbor iz nedavne i tekuće produkcije.

Monografski katalog retrospektivne izložbe “Rastislav Škulec: Remix. Refresh. Restart – skulpture, instalacije i drugo, 1988-2013”, održane od 29. novembra do 29. decembra 2013. godine u MSUV, obuhvata različita delovanja umetnika: skulpturu, instalaciju, crtež, sliku, kao i njegov pedagoški rad i društveni aktivizam.

Uz Škulecov samostalni rad, razmatrana je i problematika rada u kolektivu (Apsolutno skulpturalno), ali i anonimne intervencije u polju društvenog i umetničkog sistema (Apsolutno Frakcija).

Pored studijskog teksta Suzane Vuksanović “My Starting Point Is My Last Stopping Point”, koja je monografski katalog i uredila, ta publikacija sadrži i obiman intervju sa Škulecom “Tačka, kraj jednog perioda”.

Ključni radovi Škuleca iz 80-ih i 90-ih, uz izbor iz njegove novije produkcije, predstavljeni su na više od 60 kolor reprodukcija, kao i dokumentarnim fotografijama i prilozima, uz kompletnu biografiju i bibliografiju umetnika.

Škulec je bio jedan od osnivača Žute kuće krajem 80-ih, gde je 1988. imao i prvu samostalnu izložbu. Sa Zoranom Pantelićem osnovao je 1990. godine umetničku grupu Apsolutno skulpturalno koja je delovala do 1993. Potom se povukao sa scene, a onda samo povremeno javno nastupao.

Rođen u Lugu 1962. godine, Škulec je diplomirao 1989. na slikarskom odseku Akademije umetnosti u Novom Sadu. Izlagao je na gotovo svim značajnijim grupnim i problemskim izložbama tokom 90-ih i 2000-ih godina u Novom Sadu, Vršcu, Kikindi i Pančevu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r