• Search form

19.09.2013 | 10:14

Most-Spona-Dar

Most-Spona-Dar

Umetnički proces kojim  autori Novica Babović, Dragana Dodig Pajković i Aleksandra Šaranović preispituju složene odnose pojedinca (umetnika) i grada, započet 2012. godine u Beogradu, nastavljen je ovih dana izložbom “Most-Spona-Dar” u Kući kralja Petra na Senjaku na kojoj, uz beogradske, učestvuju i umetnici iz nemačke asocijacije pArt 96.

Gostujući umetnici Sascha Unger, Sabine Klupsch i Sarah Pieper iz asocijacije pArt 96 prvi put se predstavljaju u Beogradu na izložbi “Most-Spona-Dar”, koja je otvorena od 14. do 24. septembra.

Ideja zajedničkog izlaganja, prema navodima autora projekta “Most-Spona-Dar”, jeste umrežavanje, direktna razmena, ukrštanje kultura i povezivanje umetnika i publike.

Izložba “Most-Spona-Dar” pridružuje se 19. septembra i obeležavanju Dana evropske baštine (DEB) tribinom na temu “Industrijsko nasleđe zaštita i revitalizacija”, posvećenom povezivanju iskustava umetničke prakse u Nemačkoj i Srbiji.

Ovogodišnjom temom DEB “Industrijsko nasleđe - zaštita i revitalizacija” ukazuje se na potencijale i vidove korišćenja industrijskog nasleđa u Beogradu i Minsteru, uz direktnu razmenu iskustva i ukrštanje dve kulture.

Projekat “Most-Spona-Dar” započet je u junu 2012. godine izložbom “Tri grada” u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu, a nastavljen potom u februaru 2013. godine gostovanjem izložbe “Drei Städte” u Minsteru.

Izložbu u Minsteru pomogla je opština Savski venac, koja je omogućila i povratnu, zajedničku izložbu umetnika iz Srbije i Nemačke u Kući kralja Petra.

Prema navodima autora, umetnička percepcija rodnog grada neminovno se kretala ka prevazilaženju prostornih, kulturoloških i jezičkih barijera.

Simboličnom razmenom “poklona” i njihovim (linearnim) prostornim povezivanjem, sučeljavaju se različite likovne poetike i promišljanja, dok se publika aktivno uključuje u proces tako što je pozvana da prati trake - spone koje u prostoru povezuju autore i njihove radove. Spone su lične, kao i pokloni, a njihovo značenje otkriva kako intimne stavove, tako i univerzalne umetničke strategije.

Uspostavljanjem još jednog takvog mosta između dve nacionalne kulture, umetnost postavlja pitanja, ali daje jedan od mogućih odgovora - da likovni jezik poseduje neograničenu slobodu, što ga i čini jedinstvenim sredstvom za prevazilaženje formalnih i simboličkih granica, naveli su autori projekta.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dnevnik 1974-1975, New York
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.