• Search form

10.09.2023 | 21:22

Mreža motovunskih susreta umetnika

Mreža motovunskih susreta umetnika

Međunarodna grupna izložba posvećena istraživanju susreta umetnika u Motovunu u periodu od 1972. do 1984. godine biće otvorena 12. septembra u Muzeju moderne i savremene umetnosti (MMSU) u Rijeci, a retrospektivnim pogledom na istoriju tih događanja, putem dokumentacije, arhivskih materijala i odabranih radova umetnika iz različitih muzejskih zbirki, predstaviće pregled te međunarodne manifestacije, kao doprinos njenom istraživanju i kontekstualizaciji.

Motovunski likovni susreti, organizovani kao međunarodni susreti vizuelnih umetnika, višegodišnja su tematska manifestacija koja je između 1972. i 1984. godine održavana u Motovunu u Istri. U tom je razdoblju realizovano 11 likovnih susreta umetnika različitih poetika, generacija i provenijencija: 1972. Pejzaž; 1973. Akt; 1974. Projekat urbane intervencije; 1976. Identitet; 1977. Novi pejzaž, fotografija i polaroid; 1978. Serigrafija; 1979. Transformacije papira; 1980. Mladi 80 (Nova slika); 1981. Nova skulptura; 1983. Na papiru i 1984. Postmoderna arhitektura i motovunsko arhitektonsko nasleđe. Učestvovalo je više od 120 umetnika, uglavnom iz SFRJ i Italije, ali i međunarodnih umetnika, podseća MMSU povodom izložbe “Mreža motovunskih susreta” .

Susrete su suorganizovali Galleria del Cavallino iz Venecije i Etnografski muzej iz Pazina, a od 1976. godine i Galerija savremene umetnosti (danas MSU) iz Zagreba.

Povezujući lokalne umetnike s mladim i renomiranim, hrvatskim i međunarodnim umetnicima, u Motovunskim susretima su tokom godina učestvovali: Marina Abramović, Claudio Ambrosini, Bojan Bem, Zvjezdana Fio, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković, Nina Ivančić, Jagoda Kaloper, Ivan Kožarić, Živa Kraus, Jusuf Hadžifejzović, Julija Lozzi, Dalibor Martinis, Zdravko Milić, Dora Maurer, François Morellet, Michele Sambin, Duba Sambolec, Mauro Stipanov, Mladen Stilinović, Ulay, Goran Trbuljak, Luigi Viola i drugi.

6. Motovunski susreti, 1978.

Pogled na Motovunske susrete danas se oblikuje putem međumuzejske i međunarodne saradnje, okupljajući umetnike i umetničke radove, institucije, zbirke i kustose. Predstavlja rad na umrežavanju i zajedničkom radu, kao i interes za povest izložbi i institucija. Motovunski susreti deo su umetničkog i institucionalnog pamćenja prostora Istre i Hrvatske u kontekstu razvoja savremene umetnosti i međunarodnih mreža umetnika i institucija u SFRJ u drugoj polovini 20. veka.

Motovunski susreti otvorili su nove mogućnosti saradnje italijanskih i jugoslovenskih umetnika, internacionalizaciju umetničkog prostora, interesovanje za savremene umetničke prakse i recentna zbivanja u umetnosti, prostor za susrete, razmenu ideja i zajednički rad, kao prostor novih mogućnosti za novu generaciju umetnika i kustosa.

Izložbu “Mreža motovunskih susreta”, kao projekat međumuzejske saradnje, realizuju MMSU, Muzej grada Pazina i MSU u Zagrebu.

Autorka koncepcije i kustoskinja izložbe je Branka Benčić, saradnica Iva Kelentrić (MMSU), u saradnji s Majom Pilat Zidarić (MGP) i Jasnom Jakšić (MSU).

Grafičko oblikovanje i postavku izložbe potpisuju Ana Tomić i Marino Krstačić Furić.

Izložba je finansirana sredstvima Grada Rijeke, Ministarstva kulture i medija Hrvatske, Istarske županije, Primorsko-goranske županije, Grada Pazina i Grada Zagreba.

Izložba će biti otvorena do 15. oktobra.

*Naslovna fotografija - vizual: plakat 4. Motovunskih likovnih susreta 1976. godine

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r