• Search form

24.01.2018 | 00:53

Na plaži - u Parizu

Na plaži - u Parizu

Hrvatski umetnik Goran Škofić predstavlja se prvi put samostalno u Parizu izložbom u Galeriji Dix9, odnosno eksperimentalnim filmom “Na plaži” u formi video-instalacije, koja uključuje gledaoca u rad i poigrava se percepcijom prostora u koji je smešten.

Na plaži” je rad neuobičajen za dosadašnju praksu Škofića tokom koje se pojavljivao kao jedini protagonista svojih radova, figura unutar problema i apsurda svakodnevice.

U prividno jedinstvenoj sekvenci kadra, odevene figure pojavljuju se na plaži, ulaze u more i nastavljaju da hodaju sve dublje i dublje, dok potpuno ne nestanu u moru. Vrlo iznenađujuće, u poslednjoj se sceni ponovo pojavljuje prva figura koja tako odbacuje bilo kakvu ideju kolektivnog nestanka. Gledalac se tada suočava sa idejom večnog povratka.

Rad “Na plaži”, za koji je Škofić dobio Gran pri 51. Zagrebačkog salona (2016), bio je već prikazan na niz izložbi i festivala, kao što su Paris Photo 2017, Bogotá Short Film Festival, CODE Copenhagen, Tabor Film Festival, Centar za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu...

Prema navodima istoričarke umetnosti i kustoskinje Patricie Počanić, u Škofićevom radu ljudsko telo predstavlja središte istraživanja, a manipulacija telom i medijem, kao i multipliciranje tela, javljaju se kao imanentni deo njegovih fotografija, videa, video-performansa i multimedijalnih instalacija. U većini slučajeva snimljeno, montirano i predstavljeno telo je telo samog umetnika, što njegova dela nužno čini auto-referencijalnim i auto-reprezentacijskim. Iako je reč o umetnikovom telu, ono nikada ne predstavlja (samo) individualno, nego se kroz pojedinačno preobražava u opšte – reprezentaciju društvene kontrole, manipulacije ili apsurda svakodnevice.

Škofić izvođenjem vlastitog “ja” tako ne artikuliše pojedinačni identitet, nego splet društvenih reprezentacija i artikulacija društvenosti koje jastvo svesno i nesvesno preuzima i ponovo vraća društvu. Premda u delu “Na plaži” (2016) umetnikovo telo nije prikazano, ponavlja se isti koncept u mnoštvu različitih performativnih tela odevenih u crno koja bez zadrške ulaze u nepoznato i nestaju. Tela ponovo izvode mnoštvo uloga i međuljudskih odnosa koji ujedno reflektuju i jastvo umetnika i posmatrača, te ih uključuju u prostor i vreme sadašnjice kojoj zajedno pripadaju. No, uloge se izvode i transformišu ne samo u prikazanom, nego i odnosu medija prema posmatraču, budući da je sniman u jednom subjektivnom kadru iz pozicije posmatrača.

Kadar je vizuelno podeljen u naoko minimalno dinamična tri plana – plažu, more i nebo, u koja intervenišu subjekti narativne događajnosti – ljudska tela.

“Ljudska tela, dijalozi i kretanje nose radnju filma, ali se njihova pojavnost širi izvan granica projekcije. Čujemo njihov hod i razgovore u zvučnoj kulisi koja ispunjava izložbeni prostor i uvlači gledaoca u delo, čime se potencira medijska transformacija stvarnog prostora. Prelaženje granica samog medija, ali i granice između stvarnog sveta posmatrača i virtuelnog sveta prikazanog česta je pojava u Škofićevim radovima, pa se tako i ovaj put prelaz događa čim posmatrač u zatamnjenom prostoru pristupi projekciji. Atmosfera filma, kadar i tela kao da izlaze iz stvarnog izložbenog prostora i kao da se posmatrači mogu pridružiti ovoj povorci i postati deo posmatranja”, navela je Patricia Počanić, dodajući da je prelaženje granica pritom dvostruko - odvija se iz stvarnog u virtuelni svet, ali i iz realističkog prikaza u filmu u nadrealno neimenovano mesto u koje ljudi odlaze, što dodatno naglašavaju nestajanje i ponavljajuća izjava “čini ti se” protagonista filma koja preispituje i relativizuje oba prostora.

Posmatraču i akterima filma, nezavisno u kojem se prostoru nalaze, nameću se egzistencijalna pitanja – Odakle dolazimo? Ko smo? Gde idemo? Šta radimo? Šta želimo? Na ta pitanja umetnik ne daje odgovor, već ostavlja otvoreno polje značenja i interpretacije, a time otvoreno i samo delo.

Prema autoru, reč je o odlasku, promjeni prostora i kretanju društva. Promena prostora može biti lična, ali, i kolektivna.

Rad “Na plaži” nastao je neposredno pre velikih recentnih političkih migracija, te se njegova otvorena konstrukcija može tumačiti i unutar tog konteksta, premda je svojim ritmom i načinom odlaženja ili nestajanja, pre svega začudan, navela je Patricia Počanić. Mogućnost reprodukovanja kao filma sa završetkom ili video-instalacije s petljom takođe se otvara dvostrukim interpretacijama vremenskog toka: linearnom, ako se radi o filmu i cikličnom - ako se prikazuje kao videoinstalacija.

Škofić stvara “umetničko delo koje gotovo odustaje od klasične hijerarhijske nadređenosti narativne događajnosti. Premda je unutar filma jasno naglašena naracija, subjektivni kadar, prikazana slika, zvuk, atmosfera, minimalna manipulacija, prekoračenje granica medija i prostora javljaju se kao jednako važni dramski i narativni elementi događanja. Svi postupci i sredstva međusobno se artikulišu i udvostručuju, deluju individualno, ali i zajedno baš kao i prikazivano ljudsko telo. Tako se, kao i u samom toku filma, ciklički vraćamo na ljudsko telo i pronalazimo otvoreni odgovor – ono što jesmo pojedinačno i kuda nestajemo zasebno jeste ono odakle se vraćamo i što jesmo kolektivno”, navela je Patricia Počanić.

Rođen u Puli 1979. godine, Škofić je prepoznatljiv po upotrebi tela, te njegovoj kontroli i manipulaciji u medijima fotografije, filma, videa i multimedijalih instalacija. Korišćenjem mogućnosti pokretnih slika, te medijske transformacije prostora, Škofić u svojim radovima razmatra društvene deformacije i razne apsurde svakodnevnice. Nakon završetka Umetničke akademije u Splitu, Škofić je umetnički i istraživački rad nastavio na rezidencijama u Francuskoj, Švajcarskoj, Belgiji, SAD i Brazilu.

Izložba u Galeriji Dix9 Hélène Lacharmoise biće otvorena od 27. januara do 24. februara, a njen drugi deo biće održan u maju i junu, kada će se usredsrediti na uobičajenu Škofićevu praksu, odnosno na njegove autoreferencijalne radove u kojima je sām protagonista. Reč je o radovima koji su podjednako konceptualni i razigrani.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i