• Search form

11.03.2021 | 12:03

Nagrada Pavle Vasić za 2020. Ani Ereš

Nagrada Pavle Vasić za 2020. Ani Ereš

Nagrada “Pavle Vasić” za 2020. godinu dodeljena je dr Ani Ereš za monografiju “Jugoslavija na Venecijanskom bijenalu (1938-1990) - Kulturne politike i politike izložbe”, objavljenu u izdanju Galerije Matice srpske.

Nagrada “Pavle Vasić” Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodeljena je Ani Ereš na osnovu konkursa, na koji je pristiglo još šest predloga. Žiri je odlučio većinom glasova, a činili su ga: prof. dr Tijana Borić (predsednica), prof. dr Igor Borozan i prof. dr Vlada Simić.

Nagrada “Pavle Vasić” dodeljuje se za tekstove u oblasti primenjene umetnosti i dizajna objavljene u svim vrstama stručnih publikacija (monografije, knjige, zbornici), teoretski i kritički rad o primenjenoj umetnosti objavljen u medijima, kao i za autorske izložbe uz odgovarajući stručan tekst.

Nagrađena knjiga dr Ane Ereš, kako je istakao žiri, predstavlja originalnu studiju izložbenih nastupa Jugoslavije na jednoj od najznačajnijih međunarodnih smotri savremenog stvaralaštva – Bijenalu umetnosti u Veneciji. Hronološki okvir istraživanja jeste period 1938-1990, čime su obuhvaćeni svi oficijelni nastupi Kraljevine Jugoslavije, FNR, odnosno SFR Jugoslavije.

“Ova praktično neistraživana tema (sa retkim fragmentarnim osvrtima), ne samo na srpskom, već i na nekadašnjem jugoslovenskom prostoru, po prvi put je dobila svoje iscrpno istraživanje i svežu metodološku perspektivu.U uvodnom delu monografije, autorka je veoma detaljno predočila metodološki okvir i polazišta svog istraživanja u čijem se fokusu nalazi  istorija  izložbi  kao  način  novog  i  proširenog  sagledavanja  istorije umetnosti. Zasnovana na pedantnim i temeljnim analizama opsežnog (i kada je o ovoj temi reč) nekorišćenog arhivskog, bibliotečkog i hemerotečkog materijala, dr Ereš je iznela detaljnu rekonstrukciju istoriografskog toka nastupa Jugoslavije na Venecijanskom bijenalu u periodu od 1938. do 1990. godine, a zatim i tumačenje i kritički uvid izložbenih  postavki  u  Jugoslovenskom  paviljonu. Izložbeni  nastupi  su  spretno dovedeni u vezu saistovremenim umetničkim dešavanjima, aktuelnim kulturno-političkim agendama i likovno-kritičkom recepcijom. Kroz sagledavanje strategije jugoslovenskih nastupa na Bijenalu u Veneciji, autorka je pored odsudnih kulturno-političkih determinanti, kao i željenih državnih reprezentacijskih modela koji su trasirali puteve javnih nastupa i pozicioniranja jugoslovenske umetničke scene, posebno uzela u obzir unutarnju dinamiku odnosa unutar umetničkog sveta Jugoslavije, karakter i stručne sklonosti komesara koji su, takođe, u izvesnoj meri usmeravali tokove državne prezentacije, kao i faktor prodora jugoslovenske umetnosti u javnost i stupanje u dijalog sa njom na jednoj od najpoznatijih svetskih izložbi", naveo je žiri u obraloženju.

Istaknuto je i da je Ana Ereš, iscrpno argumentujući uvodne hipoteze, detaljno elaborirala polazište da su izložbe u Jugoslovenskom paviljonu na Bijenalu u Veneciji reflektovale genezu složenog procesa uvođenja i institucionalizacije modernizma na jugoslovenskom prostoru koji se odigravao u specifičnoj situaciji dijaloga između lokalnog i globalnog sveta umetnosti. Dodatno, autorka je dala odgovore na fundamentalna pitanja heterogenog i policentričnog umetničkog sveta u Jugoslaviji iznenađujući čitaoca naviknutog na uobičajeno posmatranje izložbi. Problemski dobro strukturiran i slojevito interpretiran narativ podeljen je na nekoliko  hronoloških  istorijsko-umetničkih razvojnih faza, čime se čitaocu omogućava da lako i pregledno prati autorsku elaboraciju. Za potrebe analize i kontekstualizacije obimne arhivske građe, Ana Ereš je koristila ozbiljan korpus raznih vidova primenjene umetnosti, među kojima se po važnosti posebno ističu fotografija i primenjena grafika na ilustracijama naslovnih stranica izložbenih kataloga, umetničkih časopisa, plakatima i maketama paviljona. U knjizi su, takođe, prvi put objavljena važna dokumenta poput dopisa, stenografskih beležaka i odluka državnih i umetničkih institucija, interne i oficijelne korespondecije glavnih akteraizložbenih postavki, kao i isečci likovnih kritika, čime su izašla na videlo brojna nova saznanja i rasvetljeni nedovoljno poznati aspekti jugoslovenskog učešća na Venecijanskom bijenalu.

Osim nagrađene monografije Ane Ereš, na konkurs su pristigli i predlozi za dodelu nagrade za dve monografske studije dr Zoje Bojić, Ane Mihailović i Ivana R. Markovića “Likovni prostori časopisa Umetnički pregled”, u izdanju Instituta za književnost i umetnost, tekst Ane Vasiljević “Vrednovanje kulturnog nasleđa i njegovo očuvanje kroz prinicip samoodrživosti u modi”, objavljen u Zborniku radova sa III Međunarodne naučne konferencije “Savremeni trendovi i inovacije u tekstilnoj industriji”, zatim knjiga “Jedna moguća istorija umetnosti 20. veka” Ješe Denegrija, u izdanju Službenog  glasnika, te tekst Dušana Zlokolice za katalog likovne kolonije Krupar Art, čija je umetnička selektorka i urednica bila Biljana Milenković. Na konkursu su učestvovali i dr Bojan Popović monografijom “Srpska srednjevekovna vladarska i vlasteoska odeća”, u izdanju Muzeja Srpske pravoslavne crkve, kao i serijal predavanja na video konferenciji “Umetnička kritika druge polovine 20. veka u Srbiji i Jugoslaviji: Stanovišta, koncepti, rasprave”, koji je održan krajem 2020. i početkom 2021. godine u organizaciji autorskog tima Udruženja likovnih kritičara AICA Srbija.

Žiri je utvrdio da dve kandidature za dodelu nagrade nisu dostavljene u skladu sa propozicijama konkursa - reč je o knjizi dr Jerka Ješe Denegrija koji je, kao koautor, već dobio nagradu "Pavle Vasić" 2018. godine za katalog retrospektivne izložbe Slobodana Maišića u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, te o serijalu predavanja o umetničkoj kritici, koji zalazi u izdanja, odnosno produkciju u 2021. godini.

Žiri je konstatovao i da je, uprkos izazovima koje je neočekivana epidemiološka situacija stavila pred čitav svet, tokom prošle godine na polju teoretskog i kritičkog rada u oblasti vizuelne i primenjene umetnosti i dizajna, opstao istraživački podsticaj nespornog kvaliteta i visokoprofesionalni nivo izdavačke produkcije.

Uručenje nagrade “Pavle Vasić” biće održano 12. marta u 13 sati u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta umetnosti, a u skladu sa epidemiloškim preporukama, odlučeno je da taj čin ne bude otvoren za javnost.

Pokrovitelj nagrade je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.