• Search form

17.04.2012 | 21:05

Nagrade 11. Bijenala minijature

Nagrade 11. Bijenala minijature

Gran pri 11. Međunarodnog bijenala minijature u Gornjem Milanovcu, koje predstavlja od 21. aprila više od hiljadu radova 661 autora iz 41 zemlje, osvojio je Kosta Bogdanović iz Srbije za skulpturu iz ciklusa “Vizanteme I”.

I većinu ostalih nagrada osvojili su domaći umetnici - prva nagrada za slikarstvo dodeljena je Mariji Knežević (Udovica, Vremeplov), za grafiku Tamari Krstić (La route), za skulpturu Svetozaru Mirkovu (Horizon), a za crtež je nagrađena Gabrijela Bulatović (Body Piercing), saopšteno je 17. aprila na konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture u Beogradu.

Marija Knežević

Prvu nagradu za primenjenu umetnost dobila je Nataša Vasilić (Bonsai I), za fotografiju Branimir Karanović (Pištolj), a za intermedij Božidar Plazinić (Poezija kosovskog ciklusa).

Nagrada u kategoriji sakralne umetnosti nije dodeljena zbog malog broja radova koji su konkurisali (18 autora, 26 radova).

Tamara Krstić

Specijalna nagrada žirija dodeljena je Miroslavi Milanović (Sveti Arhangel, sakralna umetnost) i Nikosu Terzisu iz Grčke (Hektor, Parada, grafika), dok je specijalnu pohvalu žirija dobila Ranka Marković (U prolazu, U prolazu I, slikarstvo).

Nagrada komune Vefsn iz Norveške za mladog i perspektivnog umetnika iz Srbije dodeljena Olgi Đorđević.

Svetozar Mirkov

Međunarodnim žirijem predsedavao je istoričar umetnosti Zdravko Vučinić, predsednik Umetničkog saveta Kulturnog centra Gornji Milanovac, a činili su ga i grčki grafičar Manolis Janadakis, vanredni profesor na Fakultetu likovnih umetnosti na Aristotelovom univerzitetu u Solunu, te slikar Branko Raković, vanredni profesor na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu.


Nataša Vasilić

Na 11. Bijenalu umetnosti minijature učestvuju umetnici iz 41 zemalje (Srbija, Švajcarska, Kanada, Rumunija, Japan, Makedonija, Belgija, BiH, Hrvatska, Bugarska, Holandija, Francuska, Čile, Slovenija, SAD, Velika Britanija, Španija, Finska, Švedska, Koreja, Italija, Mađarska, Norveška, Nemačka, Ukrajina, Austrija, Litvanija, Grčka, Argentina, Australija, Češka Republika, Meksiko, Rusija, Poljska, Turska, Bangladeš, Moldavija, Urugvaj, Belorusija, Albanija, i Crna Gora).

Za izložbu su ukupno odabrana 1.014 rada koje potpisuje 661 autor.

Prema navodima organizatora, prihvaćeni su samo originalni radovi, nastali u poslednje dve godine, koji su ocenjeni kao dela visokog umetničkog i profesionalnog dometa.

Branimir Karanović

Posebno će biti predstavljena selekcija umetnika Norveške, koje je odabrao Trond Knutli. Rev je o  četiri klasična umetnika različitih generacija koji predstavljaju radove u oblasti crteža, akvarela i fotografije, a svi su iz grada Mušjena.

Prateća izložba 11. Bijenala, "Pergament u minijaturi", obuhvata 175 minijatura 140 autora i izbor od 85 umetničkih knjiga na jagnjećem pergamentu.

Autorka koncepta te izložbe je likovna umetnica Leposava Milošević Sibinović.

Delovi izložbe "Pergament u minijaturi" prikazani su već u Palati UNESKO-a u Parizu, Kulturnom centru Srbije u Parizu, galeriji “Kolegium artistikum” u Sarajevu, Gradskoj galeriji u Plovdivu, galeriji “Jodan Kijuvlijev” u Slivenu u Bugarskoj, 56. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, 11. Međunarodnom bijenalu ilustracije u Beogradu, izložbenom salonu Kulturnog centra “Banski dvor” u Banjaluci...

Božidar Plazinić

Glavna izložba 11. Bijenala, sa radovima sa konkursa, biće otvorena u Modernoj i Likovnoj galeriji Kulturnog centra Gornji Milanovac, a prateća u galeriji Muzeja rudničko‐takovskog kraja.

Bijenale će biti otvoreno najmanje dva meseca, a prati ga dvojezični katalog u dimenzijama izloženih eksponata (10x10/11cm), sa reprodukcijama svih autora/izlagača sa kataloškim podacima.

Bijenale minijature, održano prvi put krajem 1989. godine, nastalo je pod uticajem slične manifestacije u Torontu, a danas je najveća i najsveobuhvatnija manifestacija umetnosti malog formata u svetu.

Od trećeg izdanja, održanog 1994. godine, ima međunarodni karakter, a od petog ga organizuje Kulturni centar Gornji Milanovac.

Osnovali su ga entuzijasti okupljeni oko tadašnjeg Udruženja likovnih i primenjenih umetnika Gornjeg Milanovca, nezavisni umetnici, prijatelji Bijenala iz nekadašnje izdavačke kuće "Dečje novine” i ustanove Kulturni centar, tada jedine takve u gradu/opštini.

Umetnički savet Bijenala čine istoričar umetnosti Zdravko Vučinić iz Beograda (predsednik), slikar-grafičar Slobodan Jelesijević, profesor na Fakultetu umetnosti u Nišu (zamenik predsednika), slikar Velizar Krstić, profesor na FLU u Beogradu, vajar Nikola Vukosavljević, takođe profesor na FLU u Beogradu, te istoričarka umetnosti Rajka Bošković, viši kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

Generalni pokrovitelji 11. Bijenala su opština Gornji Milanovac, kao oficijelni osnivač te manifestacije, i Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije (posredstvom institucije konkursa za projekte).

Sajt Bijenala je http://biennial.kcgm.org.rs

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav