Nagrade 7. MakeDoksa
Dokumentarni film 'Požar na moru' Đanfranka Rozija o migrantskoj krizi, pobednik 66. Berlinala, osvojio je glavnu nagradu sedmog MakeDoks festivala u Skoplju, koji je prikazao od 20. do 26. avgusta više d 60 dokumentaraca iz regiona i sveta.
Uz glavnu nagradu “Luk” (Кромид), koja se dodeljuje najboljem filmu u glavnom programu, dodeljen je i “Mladi luk” za najbolji film novog autora, koji je dobio švedski film “Marta i Niki” Tore Mortens. Takođe, proglašen je najbolji studentski film – švajcarsko-nemački “Arlette – Courage is a muscle” Florijana Hofmana (Florian Hoffmann), te film sa najboljom etičkom idejom u svim programskim sekcijama - “Savršeni krug” italijanske rediteljke Klaudije Tosi (Claudia).
Žiri za glavnu nagradu “Luk”, koji su činili južnoafrički producent Don Edkins, direktorka Međunarodnog festivala dokumentarnog i animiranog filma u Lajpcigu Lena Pasanen (Leena Pasanen) i filmski montažer Vladimir Gojun iz Hrvatske, istakao je da je Rozijev dokumentarac film besprekornog umetničkog izraza sa aktuelnom i ujedno teškom pričom. Posebno je istaknut vizuelni jezik te priče o migrantskoj krizi, te umešnost reditelja da kroz priču o životu i smrti otkrije publici nove, intimne slojeve krize koja se događa ne tako daleko.
Žiri glavnog programa
Žiri za nagradu “Mladi luk”, koji su činili italijanski reditelj i producent Stefano Tealdi, producent Iika Vahkalahti (Iikka Vahkalahti) i rediteljka i producentkinja Mila Turajlić iz Srbije, naveo je u obrazloženju da naizgled jednostavan švedski film “Marta i Niki” uspeva da dočara publici jednu od najsnažnijih subkultura mlade generacije kroz priču o dve devojke, njihovom prijateljstvu, potrazi za korenima i iskušenjima u vezi sa muškom dominacijom u svetu hip-hop muzike.
Posebno priznanje u selekciji filmova novih autora dodeljeno je filmovima “Osvojena zemlja” Kristofera Priora (Christopher Pryor) iz Novog Zelanda o maloj zajednici zemljoradnika koji ispunjavaju život igrajući ragbi i “Dva detinjstva” Vladimira Golovneva iz Rusije o važnosti istorije u našim životima i društvu uopšte, ulozi vojske nekad i sad, kao i generacijskom jazu u kontekstu izazova savremenog života.
Žiri za nagradu Mladi luk (Mlad kromid)
Poseban žiri (glumica Nataša Pertrović, slikarka i grafička dizajnerka Voskresija Andreevska i pisaac i scenarista animiranih filmova Ivan Šopov) je ocenjivao i studentske filmove, a najboljim je proglašen “Arlette – Courage is a muscle” zbog važne i provokativne teme i davanja glasa onima koji se ne čuju dovoljno. Glavna junakinja je 15-godišnja Afrikanka koja se, posle bega iz ratnih uslova, nalazi u Berlinu pred novim izazovima, primorana da ubrzano odraste.
Posebno priznanje u studentskom programu dodeljeno je fimu “Pazar” Simona Gilarda iz Bugarske, koji je nagrađen za nekonvencionalno pripovedačko rešenje upotrebom moćnog vuzuelnog materijala – slike, boje i zvuka.
Nagrade MakeDoksa
Žiri za nagradu za najbolji etički film, koji su činili filmski kritičar Vlatko Galevski iz Makedonije, finska novinarka i aktivistkinja Katri Merikalio (Merikallio) i nemačka edukatorka Marijane Gizae (Marianne Gysae), dodelio je nagradu italijanskom filmu “Savršeni krug” zbog izuzetnog tretmana univerzalne teme odnosa života i smrti. Reč je o filmu koji kroz dve ljubavne priče ukazuje na smisao života čak i kada je očigledno da je smrt iza ugla.
Specijalno priznanje dodeljeno je filmu “Dugme od sedefa” Patricija Guzmana o domorodačkom narodu Patagonije i njihovoj sudbini.
Završnicu sedmog MakeDoksa, uz projekciju pobedničkog filma “Požar na moru”, obeležio je i nastup makedonskog Čerkezi orkestra.
Za sedmi MakeDoks bilo je prijavljeno više od 400 filmova, a prikazana su 63, što je dvostruko više nego 2015. godine. Povećan je i broj stranih gostiju, kojih je, prema navodima organizatora, bilo više od 50.
Sedmo izdanje tog festivala kreativnog dokumentarnog filma održano je u Kuršumli-anu i platou ispred njega, kao i u Čifte amamu i Muzeju savremee umetnosti, podržano je od potprograma “Mediji” Kreativne Evrope, kao i od makedonske Agencije za film, Nacionalne fondacije za demokratiju i Grada Skoplja.
*Foto: Sašo N. Aluševki - MakeDox
(SEEcult.org)