• Search form

16.01.2019 | 18:22

Nagrade BGB povodom 88. rođendana

Nagrade BGB povodom 88. rođendana

Biblioteka grada Beograda obeležila je 16. januara 88 godina postojanja dodelom nagrade “Marija Ilić Agapova” za najboljeg bibliotekara, koju je dobila dr Dobrila Begenišić iz Narodne biblioteke Srbije, te nagrade “Gligorije Vozarović” za najboljeg izdavača, koja je pripala kući Prometej.

Nagrada “Čitalac godine” u dečjoj populaciji pripala je 13-godišnjoj Lauri Ljutaj sa Novog Beograda, koja je pozajmila čak 250 knjiga, a čitalac godine 2018. u kategoriji odraslih je Đorđe Ilić iz Mladenovca (243 knjiga).

Nagrada “Marija Ilić Agapova” za najboljeg bibliotekara u Beogradu dodeljena je dr Dobrili Begenišić, načelnici Odeljenja za istraživanje i razvoj bibliotečko-informacionog sistema – Matičnog odeljenja NBS na osnovu jednoglasne odluke žirija koji su činili bibliotekari Zoran Zdravković (predsednik), Marina Neđić i Nataša Knežević.

Dobrila Begenišić istaknuta je kao primer savesnog, stručnog i profesionalnog bibliotekara, koji permanentno doprinosi  razvoju i unapređenju bibliotekarstva angažovanjem u domaćim i inostranim udruženjima uz personalnu biografiju sa više od stotinu stručnih i naučnih radova objavljenim u prestižnoj domaćoj i stranoj bibliotekarskoj periodici, kao i aktivno učešće na brojnim stručnim i naučnim skupovima i članstvo u brojnim domaćim i stranim radnim telima i komisijama.

Između ostalog, kao rukovodilac Odeljenja selektivne nabavke, uspela je da obnovi saradnju sa inostranim bibliotekama, prekinutu ratnim dešavanjima, te istrajala u borbi za povećanje budžeta za nabavku publikacija, čime je obezbedila kontinuiranu restituciju nacionalnog fonda uz uspostavljanje saradnje sa bivšim jugoslovenskim republikama. Zahvaljujući njenom angažmanu otvorene su četiri biblioteke srpske dijaspore i jedan kulturni centar, a uspešno je radila i na oživljavanju slavističkih centara u svetu. Dok je na čelu Odeljenja za naučno-istraživački rad, određeni su pravci razvoja naučno-istraživačkog rada u NBS, definisani su projekti značajni za srpsku kulturu, napravljena je koncepcija za izradu leksikona srpskih biblioteka i bibliotekara i intenzivno se radilo na standardizaciji i prikupljanju stručne terminologije. Kao načelnica Matičnog odeljenja, zadužena je za koordinaciju razvoja bibliotečko-informacione delatnosti u Srbiji, izgradnju jedinstvene nacionalne mreže biblioteka, pružanje stručne pomoći i obavljanje instruktorskog rada, nadzor nad stručnim radom biblioteka, organizovanje stručnih ispita i stalno stručno usavršavanje bibliotečko-informacionih stručnjaka. Koordinira rad na izradi Centralnog registra biblioteka i baze podataka Mreža biblioteka Srbije.

Tradicionalno na Dan BGB dodeljena je i nagrada “Gligorije Vozarović” za najboljeg izdavača, koja je pripala kući Prometej iz Novog Sada, koju su 1999. godine osnovali Zoran i Borka Kolundžija, a proglašena je za najboljeg izdavača i na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu 2018.

“Objavljenim delima ‘Prometej’ snažno afirmiše izdavaštvo u nauci, književnosti, publicistici, a izdavačku prepoznatljivost ta kuća ostvaruje reprezentativnim monografijama, delima posvećenim srpskoj kulturnoj i političkoj baštini i posebno onima koji se bave prošlošću i sadašnjošću Novog Sada i Vojvodine. Poslednje tri godine obeležila je i edicija Prečanski Srbi do sloma Austrougarske koja je dala nov podstrek za osvetljavanje zanemarene prošlosti srpskog naroda koji je živeo van matične zemlje i nosio u srcu Srbiju”, navedeno je u obrazloženju.

Povodom Dana BGB, dodeljena je i Povelja za izuzetan doprinos promovisanju knjige, čitanja i aktivnosti Biblioteke grada, koju je dobila urednica kulture u informativnom programu RTS-a Vesna Jovanović.

Na svečanosti, na kojoj su se prisutnima obratili ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, gradski sekretar za kulturu Ivan Karl i direktorka BGB Jasmina Ninkov, saopšteno je i da je najčitanija knjiga stranog autora u 2018. godinio bio roman “Čovek po imenu Uve” švedskog književnika Fredrika Bakmana, u izdanju Lagune.

Biblioteka grada je, inače, upisala tokom 2018. godine 145.680 članova, nabavila je 91.642 jedinica građe (monografskih i serijskih publikacija), što je za oko 14.000 više nego 2017, a izdala je čak 1.678.194 knjiga i druge bibliotečko-informacione građe, što je oko 11,5 jedinica po članu.

U mreži BGB održano je više od 3.193 programa, koji su privukli više od 226.000 posetilaca.

Broj pregleda Digitalne biblioteke u 2018. iznosio je 767.625, čime je ukupan broj pregleda od početka njenog rada (2012) dostigao 1,6 milion.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r