• Search form

25.08.2019 | 14:24

Nagrade i završnica 70. Dubrovačkih igara

Nagrade i završnica 70. Dubrovačkih igara

Nagrade Orlando za najbolja umetnička ostvarenja na 70. Dubrovačkim letnjim igrama dodeljene su u završnici tog festivala violončelisti Luki Šuliću i pijanisti Aljoši Juriniću, te dramskoj umetnici Doris Šarić Kukuljica, kao i Milki Podrug Kokotović, koja je dobila Gran pri za naročit umetnički doprinos.

Jubilarne Dubrovačke letnje igre okupile su od 10. jula gotovo 2.000 umetnika iz celog sveta koji su na 20 scenskih i ambijentalnih lokacija - pred približno 60.000 domaćih i stranih posetilaca, izveli 80 dramskih, muzičkih, plesnih, folklornih, filmskih, likovnih i drugih programa, saopšteno je 25. avgusta na konferenciji za novinare u atriju palate Sponza, uz učešće ministarke kulture Hrvatske Nine Obuljen Koržinek, gradonačelnika Dubrovnika Mata Frankovića, župana dubrovačko-neretvanskog Nikole Dobroslavića, upravnice Igara Dore Ružđak Podolski

Uoči svečanog zatvaranja nastupom Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije ispred crkve sv. Vlaha, pod vođstvom šefa-dirigenta Enrica Dinda i uz gostovanje mlade udaraljkaške zvezde Simona Rubina, HRT je objavila dobitnike nagrade Orlando za najuspešnija ostvarenja u dramskom i muzičkom programu.

Žiri za muzički program (Matija Novaković, Diana Hilje i Maroje Brčić) jednoglasno je dodelio Orlanda za Luki Šuliću i Aljoši Juriniću za koncert održan u atriju Kneževog dvora 22. avgusta, ističući u obrazloženju da su svirali tehnički savršeno, tonski besprekorno, prijateljski međusobno razgovarajući instrumentima, a da se pri tom nisu nadmetali.

Luka Šulić i Aljoša Jurinić

Nagrada Orlando za najbolje umetničko ostvarenje u dramskom programu dodeljena je Doris Šarić Kukuljici za ulogu Mare u predstavi "Geranium" Iva Vojnovića, u režiji Marine Pejnović i dramatizaciji Ivana Penovića i same rediteljka, koja je izvedena kao treća dramska premijera jubilarnih Igara.

Žiri za dramski program (Paolo Tišljarić - predsednik, Petra Jelača i Perica Martinović) istakao je da je Doris Šarić Kukuljica u ulozi Mare sublimirala sve dosadašnje Vojnovićevske uloge, dodajući toj interpretaciji novo lice žene koja doživljava toliko bola da se čini da će se slomiti, ali na kraju uspeva ne samo da izdrži, nego se i bori. Ističući da je glumački iznela srž svih onih likova koji su primorani da odstupe od života ili ga žive kroz druge, žiri je naveo da Doris Šarić Kukuljica nosi predstavu istinskom proživljenošću svoje kreacije i rečito slika punoću Marinog života, sadržajnog i u samoći. Jedna od najvećih hrvatskih pozorišnih i filmskih glumica, inače, već je 1991. godine osvojila nagradu Orlando za ulogu Hekube u toj tragediji Marina Držića.

Doris Šarić Kukuljica, foto: Marko Ercegović

Gran pri za naročit umetnički doprinos u ostvarenju celokupnog programa Dubrovačkih letnjih igara u jednoj festivalskoj godini ili više festivalskih sezona dodeljen je Milki Podrug Kokotović, najvećoj dubrovačkoj dramskoj umetnici, živoj legendi, klasično verziranoj kako u ulogama dramskih heroina, tako i u širokom rasponu komediografskih postignuća.

Uz uloge poput Emilije, Dobre, Kraljice Ane, Jele, Livije Ancile – Klare Anite, Vojvotkinje od Jorka, Gospođe Mare, Dobre, Laure, Gertrude, Dadilje, Jokaste, Claire Zaćanašian, Mare Beneše..., posebno je istaknuto da je njena sveprisutnost u svakodnevici, kako u raspravama o teatru i njegovom značenju, tako i u kolektivnom sećanju svih učesnika Dubrovačkih letnjih igara. "Odgojivši niz pozorišnih umetnika, te podučivši ih radnoj i profesionalnoj etici, Milka Podrug Kokotović uvek je bila primer za brojne generacije umetnika koji i danas stvaraju hrvatski teatar", navedeno je u obrazloženju za dodelu Gran prija, koji je umetnici uručila ministarka Nina Obuljen Koržinek.

Milka Podrug Kokotović

Ministarka Nina Obuljen Koržinek istakla je, inače, da su jubilarne Igre pokazale tačno onaj smer koji je Ministarstvo želelo da ostvari dajući mandat Dori Ružđak Podolski da osmisli evropski relevantan i savremen festival koji će publici ponuditi najbolje od hrvatske i svetske umjetnosti.

I gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković izrazio je uverenje da su ciljevi da Igre budu dubrovačke, hrvatske i međunarodne postignuti, a istakao je i da je Grad Dubrovnik udvostručio izdvajanje za taj festival u želji da raste.

Dora Ruždjak Podolski, Ivana Medo Bogdanović, Mato Franković

Premijerni program jubilarne sezone doneo je jednu od najpoznatijih tragedija Vilijama Šekspira "Hamlet", u režiji Paola Mađelija (Magelli), koji je Festivalski dramski ansambl premijerno izveo na tvrđavi Lovrjenac 27. jula, a imao je ukupno sedam izvođenja pred rasprodatim gledalištem.

Drugi premijerni naslov "Mali princ", praizveden 8. avgusta u atriju Kneževog dvora, muzičko-scensko delo prema klasiku svetske književnosti – istoimenom romanu francuskog pisca Antoana de Sent Egziperija, postavili su reditelj Hrvoje Korbar i kompozitor Ivan Josip Skender, a zbog velikog interesovanja publike dodata je jedna izvedba.

Pred sam kraj Igara, u parku Umetničke škole 20. avgusta održana je i praizvedba "Geraniuma", u režiji Marine Pejnović i adaptaciji rediteljke i dramaturga Ivana Penovića, prema pripovetki Iva Vojnovića i pripovetki "Otok" Antuna Šoljana.

Geranium, foto: Marko Ercegović

Dramski program 70. Igara ponuido je i brojna gostovanja, pa je tako Rene Medvešek postavio hit predstavu "Tko pjeva zlo ne misli" Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu na otvorenoj pozornici u parku Gradac.

Na istoj lokaciji izvedena je kultna satirična farsa "Balkanski špijun" prema antologijskom tekstu Dušana Kovačevića, u režiji Tatjane Mandić Rigonat i u izvedbi Narodnog pozorišta iz Beograda, koja je nasmejala mnogobrojnu festivalsku publiku do suza, a Gradac je obe večeri bio ispunjen do poslednjeg mesta.

U dramskom programu tradicionalno je gostovao Studentski teatar Lero predstavom "Kaplje" autora i reditelja Davora Mojaša, dok su u ambijentu tvrđave Bokar izvedene tri monodrame: mono-opera prema Gogoljevoj kratkoj priči "Dnevnik jednog luđaka" u režiji Marjana Nećaka i izvedbi Ozrena Grabarića, zatim monodrama "Mistero buffo" prema delu nobelovca Darija Foa, u izvedbi Dražena Šivaka i režiji Lee Delong, te monodrama "Soba za poglede" prema tekstu Virdžinije Vulf "Nova haljina", u izvedbi Ivane Buljan Legati i režiji Marine Petković Liker.

Jedan od najcenjenijih i najpoznatijih baleta u svitu, slavni Marijinski teatar, zadivio je publiku koja je stigla iz čitave regije da pogleda "Četiri godišnja doba" u koreografiji Ilje Živoja, na muziku Maksa Rihtera prema Vivaldiju.

Mariinski balet

Muzički program doveo je velika imena i izuzetne programe, a otvorio ga je gala koncert u izvedbi Orkestra Državne opere Donje Saske i Akademskog hora "Ivan Goran Kovačić“ sa sopranom Evelin Novak, mecosporanom Janjom Vuletić, tenorom Tomislavom Mužekom i bas-baritonom Krešimirom Stražancem - pod dirigentskom palicom maestra Ivana Repušića.

Nastupili su i bas-bariton Krešimir Stražanc, u pratnji pijaniste Danijela Detonija, Zagrebački solisti s pijanistkinjom Martinom Filjak, Ansambl Esperanza, Zagrebački kvartet, Dubrovački simfonijski orkestar s trubačem Håkanom Hardenbergerom i violinistkinjom Katarinom Kutnar, slavna pijanistkinja Yuja Wang, kojoj je to bio prvi nastup u Hrvatskoj, klarinetista Andreas Ottensamer... Slavni pijanista Ivo Pogorelić održao je recital koji je dugo unapred bio rasprodat, a festivalska publika slušala je i niz solista, Hrvatski barokni ansambl, Hor Hrvatske radiotelevizije, dobitnike Orlanda Luku Šulića i Aljošu Jurinića, te svetski poznati Avishai Cohen Trio, kao i italijanski operski pop trio Il Volo.

Ivo Pogorelić

Tradicionalno, deo festivalskog programa je i saradnja sa filmskim festivalima u Puli i Motovunu.

Izložbeni program počeo je izložbom "Lauba u Sponzi – Fascinacije", a potom je otvorena i izložba "Susret u depou III“ dubrovačke umetnice Dubravke Lošić u njenom ateljeu u bivšoj uljari Radeljević, te izložba fotografija "Iza Igara“ Marka Ercegovića, koji je zabeležio zanimljiva, inače publici nevidljiva, zakulisna događanja iz procesa nastajanja festival.

Između ostalog, u sklopu programa razvoja publike Ključevi od Grada, održani su raznovrsni programi, uključujući i premijerne projekcije dva dela dokumentarnog filma "Grad od Igara, Igre od Grada" autora Vedrana Benića, u koprodukciji HRT-a i samog Festivala.

Iza Igara, Marko Ercegović

Održan je i trodnevni simpozijum "Future of Ambience" koji su Dubrovačke letnje igre organizovale povodom 70-godišnjice svog istraživanja ambijentalnosti i site-specific izvedbi unutar projekta Future Epics koji se bavi razvojem novih pristupa kulturnoj baštini, a podržan je od programa Kreativna Evropa. U okviru pratećeg programa simpozijuma, predstavili su se zvučnim instalacijama Bojan Gagić i Hrvoje Hiršl.

Organizatori su najavili i program "Dubrovačke letnje igre u Zagrebu" – svojevrsno pop-up izdanje festivala koji će u septembru biti održan u prestonici, povodom jubileja.

Program će početi 6. septembra koncertom na platou Gradec, a slede dve izvedbe "Malog princa" u Zagrebačkom kazalištu lutaka, te predstave "Pod balkonima" u Zagrebačkom kazalištu mladih. Izložba "Iza Igara" biće otvorena u Kulturno informativnom centru, a 25. septembra u Koncertnoj dvorani Muzičke akademije nastupiće trio džezera Avišaija Koena.

Mali princ

Budžet 70. Igara, prema navodima upravem iznosio je gotovo 20 miliona kuna, što je približno 45% više od prošlogodišnjeg. Za tako veliko povećanje zaslužni su prvenstveno Grad Dubrovnik, sponzori, ali i prihod od ulaznica koji je takođe povećan za 45% u odnosu na 69. Igre. Javna sredstava u ovogodišnjem budžetu čine manje od 65%, dok je više od 35% ostvareno prihodom od prodaje ulaznica, sponzorstava i donacija, što predstavlja nedostižan nivo za većinu kulturnih institucija u široj regiji, naveli su organizatori.

Povodom jubileja, Dubrovačke letnje igre organizovale su i veliku nagradnu igru "70 nagrada za 70 godina Igara".

Festivalski sajt je dubrovnik-festival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: DLJI - promo

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav