Najava 50. Oktobarskog salona
Direktorka Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Branislava Anđelković umetnička je direktorka jubilarnog, 50. Oktobarskog salona u Beogradu, koji će biti održan od 2. oktobra do 15. novembra na temu “Okolnost”. Koncept i program 50. Salona biće predstavljen 30. juna u Skupštini grada Beograda, koja je i osnivač te najveće izložbe savremene vizuelne umetnosti u Beogradu i Srbiji, internacionalizovane 2004. godine.
Direktorka Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Branislava Anđelković umetnička je direktorka jubilarnog, 50. Oktobarskog salona u Beogradu, koji će biti održan od 2. oktobra do 15. novembra na temu “Okolnost”.
Koncept i program 50. Salona biće predstavljen 30. juna u Skupštini grada Beograda, koja je i osnivač te najveće izložbe savremene vizuelne umetnosti u Beogradu i Srbiji, internacionalizovane 2004. godine.
Jubilarni Salon biće održan u Muzeju 25. maj, galerijama KCB-a, Kući legata i Centru za kulturnu dekontaminaciju, a obuhvatiće i prateći program “Pažnja kritika!” - publikaciju i seriju razgovora o kritičkom stavu prema toj izložbi od njenog osnivanja do danas.
Oktobarski salon ima i novi Odbor, izabran na sednici Skupštine grada Beograda 22. juna na period od četiri godine.
Za predsednika Odbora imenovan je Aleksandar Peković, zamenik sekretara Sekretarijata za kulturu grada Beograda, a članovi su slikar Dušan Otašević, viši bankarski komercijalista NLB banke Ana Perović,
vajar Miroslav Perić i direktorka Kulturnog centra Beograda Marina Đurđević.
Dosadašnji Odbor činili su Dragana Zeljković, Žaklina Kusić, Danica Jovovic Prodanović, Lidija Merenik i Jasmina Čubrilo.
Osnovan 1960. godine kao izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti, Oktobarski salon je 1967. postao značajna smotra aktuelnih tokova i u primenjenoj umetnosti.
Tokom poluvekovne istorije menjao je koncepciju i oblike organizovanja, a od 2001. imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept Salona.
Umetnička direktorka 45. Oktobarskog salona i ujedno prvog međunarodnog bila je kustoškinja i istoričarka umetnosti Anda Rotenberg iz Poljske.
Naredne godine umetnička direktorka je bila beogradska istoričarka umetnosti i kustoškinja Darka Radosavljević Vasiljević, a potom, 2006. godine nemački kustos Rene Blok, a 2007. Lorand Heđi iz Mađarske.
Umetnička direktorka 49. Oktobarskog salona “Umetnik - građanin / Umetnica - građanka” bila je 2008. godine istoričarka umetnosti i kustoškinja Bojana Pejić, koja živi i radi u Berlinu od početka 90-ih.
Prošle godine tri ravnopravne nagrade Oktobarskog salona dobili su Darinka Pop Mitić iz Beograda, Katja Sander iz Danske i Grupa Chto delat? iz Sankt Petersburga.
Sigalit Landau iz Izraela dobila je nagradu KCB-a, koja podrazumeva samostalnu izložbu 2010. godine, a Reli Avrahami, takođe iz Izraela, otkupnu nagradu Muzeja primenjene umetnosti za seriju fotografija ”Prodavci cveća”.
Nagradu Udruženja likovnih kritičara AICA - Srbija, u iznosu od 30.000 dinara, koja je prvi put dodeljena, dobila je Grupa Spomenik (Milica Tomić, Darinka Pop Mitić, Branimir Stojanović Trša, Svebor Midžić), a u žiriju su bili Irina Subotić, Branislav Dimitrijević i Ješa Denegri.
Predsednica internacionalnog žirija 49. Salona, kustoškinja Bijenala u Berlinu Elena Filipović, uručujući nagrade vredne 2.500 evra, rekla je da je Bojana Pejić uspela da dovede i mlađe i starije umetnike koji deluju u savremenom kontekstu i pozivaju na akciju, podstičući na razmišljanje i ostavljajući snažan utisak na posmatrača.
Petočlani žiri činili su i Nataša Ilić iz kustoškog tima WHW (Šta, kako i zakoga) iz Zagreba, kao i Zoran Gavrić, Maja Ćirić i Slobodan Jovanović iz Beograda.
Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org
(SEEcult.org)