Najbolji u Subotici
Najboljom predstavom u celini 16. Međunarodnog pozorišta za decu u Subotici, u konkurenciji 20 produkcija iz 18 zemalja, proglašena je “Folklorna magija” Bonja Lungova, u izvođenju Dečjeg pozorišta Republike Srpske iz Banjaluke. Nagrada za režiju dodeljena je Vladimiru Birjukovu za “Zimsku bajku” Penzenskog regionalnog lutkarskog pozorišta “Kukoljni dom” u Penzi u Rusiji, dok je specijalnu nagradu za režiju posthumno dobio Juri Fridman za predstavu “Kjore Sarig i zmija”, u izvođenju Hakaškog nacionalnog pozorišta lutaka "Skazka" iz Abakana u Rusiji.
Najboljom predstavom u celini 16. Međunarodnog pozorišta za decu u Subotici, u konkurenciji 20 produkcija iz 18 zemalja, proglašena je “Folklorna magija” Bonja Lungova, u izvođenju Dečjeg pozorišta Republike Srpske iz Banjaluke.
Nagrada za režiju dodeljena je Vladimiru Birjukovu za “Zimsku bajku” Penzenskog regionalnog lutkarskog pozorišta “Kukoljni dom” u Penzi u Rusiji, dok je specijalnu nagradu za režiju posthumno dobio Juri Fridman za predstavu “Kjore Sarig i zmija”, u izvođenju Hakaškog nacionalnog pozorišta lutaka "Skazka" iz Abakana u Rusiji.
Banjalučka predstava “Folklorna magija”, osim Gran prija, dobila je i nagradu za radost igre, saopštio je žiri subotičkog festivala, jednog od najuglednijih te vrste u regionu i Evropi, koji je 23. maja svečano završen.
Nagrade za glumačko - animatorsko majstorstvo dodeljene su Martinu Bartušeku, za uloge u češkoj predstavi “Kašparek i Indijanci” Pozorišta "Alfa" iz Plzena, ansamblu Ateljea 313 iz Sofije za predstavu “Drugo ja”, Đordiju Bertranu za uloge u predstavi “Antologija” njegovog pozorišta iz Barselone, ansamblu Lutkarskog pozorišta “Bobita” iz Pečuja za predstavu “Tri praseta i vukovi”, te Norijuki Savi za uloge u “Legendi o šumi” tokijskog Umetničkog pozorišta čiji je i osnivač.
Nagrađeni su i glumački ansambl Lutkarskog pozorišta Košice iz Slovačke, za uloge u predstavi “Mali Filip i veštica” i ansambl penzenskog teatra “Kukoljini dom” za “Zimsku bajku”.
Nagrada za najbolju scenografiju dodeljena je Ivanu Nesvedi za očuvanje lutkarskih tradicija u češkoj predstavi “Kašparek i Indijanci”, a za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka nagrađen je Aleksandar Aleksejev za kreacije u predstavi “Kjore Sarig i zmija”.
Za najbolju originalnu muziku nagrađen je Tošiširi Nakanaši za tokijsku predstavu “Legenda o šumi”.
Takođe, Festival svake godine izabranim istaknutim umetnicima i naučnicima dodeljuje Nagradu za životno delo - Mali Princ, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu.
Kako je ranije već objavljeno, ovogodišnji dobitnici su novosadski teatrolog Miroslav Radonjić i slovački istoričar i kritičar lutkarskog pozorišta, dramaturg i režiser Vladimir Predmerski.
Žiri, kojim je predsedavao ruski reditelj Jevgenij Ibragimov, jednoglasno je odlučio o dobitnicima, navodeći u saopštenju da je 16. Međunarodni festival pozorišta za decu bio u svakom svom segmentu adekvatan izraz i odraz ovovremenih evropskih i svetskih tendencija u oblasti lutkarstva i teatra za najmlađe.
Brojnim takmičarskim predstavama, smišljenim i opredmećenim istančanim repertoarskim konceptom, zasnovanim na najvišim dometima savremene estetike prikazivaštva, uspeo je da afirmiše stvaralaštvo literarno - rediteljsko - glumačkog umeća. Rasponom ponuđenog, Festival se, opet, kretao uzlaznom linijom koja je podrazumevala najreprezentativnije oblike savremenog mišljenja i delanja u toj oblasti, potvrđujući, i na taj način, opredeljenost i otvorenost prema svim vidovima scenskog saopštavanja ove vrste, istakao je žiri.
Konstatujući da je ovogodišnji program, zasnovan na novim, provokativnim, ali i literarno-muzičko-scenski korišćenim predlošcima, uspeo da uzbudi gledaoce umetničkim domašenostima, odmerenošću i poetičnošću, žiri je istakao i da je pokret i tempo-ritam u predstavama bio uvek tumačen značenjskom preciznošću ili tragalaštvom sa retko sretanim i ostvarenim načinom scenskog tumačenja, kao što su, s druge strane, mnoga izvođenja uspela da nas zadive čistotom i jednostavnošću.
Ističući da je ovogodišnji festival umeo repertoarski da prepozna, uoči i prezentuje sudu najširi javnosti sve ono do čega je danas stalo stvaraocima pozorišta za decu, žiri je naveo i da otuda njegovih proteklih 16 zapravo jesu ne samo pregled, nego baš prilog istoriji i antologiji svetskog lutkarstva i teatra za najmlađe.
“Zato i ne čudi što po realizovanom repertoaru on ide u sam vrh - dostojan pamćenja - dosad ostvarenog i prezentovanog u Subotici, od svojih početaka do danas. Tako visoko postavljene granice estetskog - kakve se danas ne mogu uočiti i doživeti na drugim ili sličnim evropskim i svetskim festivalima - obavezuju ga još više, i to s pravom, da nastavi ovako mišljenim, trasiranim i izgrađenim putem, doprinoseći, pre svega, svojim repertoarom, ali i pratećim programima i izdavačkom delatnošću, onom najboljem, što podrazumeva najviše vidove, domete i forme izraza i odraza prezentnog u ovoj oblasti”, poručio je žiri, kojim je predsedavao ruski reditelj Jevgenij Ibragimov.
U žiriju su bili i teatrolog iz Rumunije Adrijana Teodoresku i književnik Ljubivoje Ršumović iz Srbije.
Festival je zatvorio dekan odseka za lutkarstvo Sanktpeterburške državne akademije pozorišne umetnosti profesor Nikolaj Naumov, a nastupili su vokalna solistkinja Anica Cvetković (12 godina) iz Užica, koja je izvela svoju pesmu "Znam", solista iz Samare u Rusiji Aleksej Apolinarov (uz akustičnu gitaru pevao je na ruskom pesmu o Subotici koju je sam napisao, kao i srpsku dečju pesmu "Ivin voz", na srpskom), te studenti Jekaterinburskog državnog pozorišnog instituta iz Rusije, koji su izveli etide "Adrenalin" i "Egipat".
Subotički festival pozorišta za decu osnovan je 1994. radi prikazivanja najvrednijih i umetnički najrelevantnijih scenskih ostvarenja iz međunarodne i domaće produkcije za decu, promocije novih i afirmacije ostvarenih kulturnih vrednosti na međunarodnom planu, kao i zbližavanja raznih naroda i očuvanja specifičnosti i različitosti svake kulture kao izvora našeg zajedničkog bogatstva življenja.
Tokom proteklih 15 godina predstavio je više od 400 pozorišnih produkcija iz zemlje, Evrope i sveta, a za izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, nagrađen je Vukovom nagradom, najvećim kulturnim priznanjem u Srbiji.
Subotički festival, prema navodima predsednika Saveta i istaknutog teatrologa Jovana Ćirilova, ujedno je i istorija svetskog lutkarskog pozorišta za decu, kao što je svojevremeno zapisano u jednoj poljskoj enciklopediji za BITEF, kao istoriju svetskog pozorišta druge polovine 20. veka.
Sajt festivala je www.lutfestsubotica.net
(SEEcult.org)