• Search form

22.12.2010 | 12:37

Najperspektivniji 2010.

Najperspektivniji 2010.

Najperspektivnijim studentima likovnih umetnosti 2010. godine u Novom Sadu i Beogradu proglašeni su Ljubomir Šćepanović i Jasna Damnjanović, kojima je dodeljena prva nagrada u okviru projekta “Perspektive” novosadske Art klinike, kao i Ivana Ranisavljević i Velimir Andrejević, dobitnici druge, odnosno treće nagrade.

Radovi nagrađenih studenata novosadske Akademije umetnosti (AU) i beogradskog Fakulteta likovnih umetnosti (FLU), kao i ostalih koji su ove godine proglašeni za perspektivne na studentskim izložbama u Novom Sadu i Beogradu, čine izložbu “Perspektive 9” u Art klinici, koja će biti otvorena od 22. decembra do 14. januara.

Osim nagrađenih studenata Šćepanovića i Andrejević sa AU i Jasne Damjanović i Ivane Ranisavljević sa FLU, među perspektivnima ove godine su i Dušan Lazić, Željana Jurković, Marko Ubović i Ivan Bereš sa AU, kao i Vuk Vučković, Milan Antić, Iva Kuzmanović, Nemanja Dopšaj, Ivan Marković i Tijana Petrović sa FLU.

Žiri su činili Miroljub Marjanović, Sanja Kojić-Mladenov, Saša Janjić, Sanja Latinović, Tadija Janičić, Nikola Džafo i Silvia Dražić.

Prema rečima Janjića, člana žirija, danas se postavlja pitanje šta je uopšte perspektivno - kakva je perspektiva mladih umetnika koji tek završavaju akademije, ali i svih nas koji danas živimo u Srbiji?

“Siguran sam da bi mnogi političari imali mnogo toga da kažu na ovu temu, ali na svu sreću oni se, makar kada je umetnost u pitanju, ne oglašavaju. O perspektivi življenja u Srbiji ne treba trošiti mnogo reči, dovoljno je reći nema pas za šta da nas ujede, ali nema veze i da dalje živimo velike ideje i snove”, naveo je Janjić povodom izložbe “Perspektive 9”.

Kada je reč o umetnosti, prema njegovim rečima, situacija je možda gora nego što na prvi pogled izgleda.

“Uspavane institucije koje ni posle 10 godina od promena nisu uspele da se transformišu i povrate poljuljani kredibilitet. Mitovi i legende koje i dalje predstavljaju plodno tle za razne špekulacije, prazne priče i velike poslove. Neprikosnovene veličine iz prošlosti koje i dalje mute naša vidna polja stvarajuči iluziju veličine i kvaliteta. Umetničke prakse koje su ili zatvorene u sopstvene male svetove ili se i dalje bave raznim srebrenicama, jasenovcima i kosovima. Estradni umetnici koji izigravaju superstarove sa naručenim tekstovima po tabloidima i magazinima. I na kraju kustosi čije progresivne ideje i koncepte niko ne razume, i tako u nedogled, sjaj i beda srpske umetnosti”, naveo je Janjić.
 
Ističući projekat “Perspektive” kao malu akciju koja je u moru gluposti i proizvoljnosti uspela da zadobije poverenje umetničke javnosti i da se održi mimo “blještavih svetla medija”, spajajući dva najveća umetnička centra u Srbiji - Beograd i Novi Sad, Janjić je konstatovao i da izložbe odabranih mladih mladih umetnika sa završnih godina akademija predstavljaju njihovu veliku šansu za ulazak u ozbiljan svet umetnosti.

Ovogodišnju, ali na žalost i prethodne selekcije, kako je dodao, karakteriše odsustvo ključnih elemenata koji bi pomogli da se sveobuhvatnije sagleda potencijal i kvalitet mladih umetnika koji stupaju na scenu.

“Slabe produkcione mogućnosti, zastareli školski programi i još mnogo toga, učinili su da samo naziremo obrise ideja i projekata. Sa jedne strane akademije funkcionišu na principima koji ne zadovoljavaju ni elementarne uslove za profesionalno bavljenje umetnošću, dok sa druge strane imamo veliki broj inertnih umetnika čiji radovi i prezentacije izgledaju kao amaterski pokušaji bavljenja umetnošću u slobodnom vremenu”, ukazao je Janjić.

Napominjući da se umetnost oduvek menjala u skladu s promenama u društvu, Janić je naveo i da današnja umetnost pati od svih boljki koje su imanentne savremenom sociopolitičkom trenutku, pa je pomeranje težišta sa humanističkih ideala ka ekonomiji, politici, advertajzingu i banalnosti žute štampe i rialiti šou programa, primetno i na polju umetnosti.

“Dok jedni umetnici u maniru 90-ih uporno izbegavaju da se pozabave aktuelnim temama eskapistički odlazeći u formalizam klasičnih tema i disciplina, drugi pak misle da banalizacijom dnevno-političkih tema stiču auru društveno svesnih i aktivistički nastrojenih umetnika koje će društvo jednog dana proizvesti u velike zvezde”, konstatovao je Janjić.
 
Na svu sreću, kako je istakao, pokazalo se da većina “perspektivnih” svoj puni potencijal ostvari tek po izlasku sa akademija.

“Oslobođeni školskih stega mastodontskih sistema, oni pronalaze sopstvene poetike i mogućnosti da se izraze u sistemu koji jedva da prepoznaje njihovo postojanje. Njihova perspektiva je tako jednako tmurna kao i perspektiva svih nas. Bez osnovnih preduslova za baljenje profesijom, u ovom slučaju umetnošću, oni su prepušteni sami sebi. Mladi su do svoje 45. ili 50. godine, a posle toga je i onako kasno za bilo kakav ozbiljni pokušaj stvaranja karijere. U sistemu koji ne poseduje zakonsku regulativu, institucije, tržište, prostore za izlaganje i na kraju krajeva publiku za njihov rad, oni mogu samo da zavrnu rukave, da rade i da se nadaju da će im se sreća jednog dana osmehnuti. Da li će se to i destiti ne zavisi samo od nas, već i od Vas”, poručio je Janjić.

“Perspektive” je jedan od dugogodišnjih projekata Art klinike, započet 2002. godine kao vid pomoći mladim umetnicima/cama u profesionalnom i socijalnom pozicioniranju. Iako svesno na obodu umetničke scene i izvan institucija, Art klinika nastoji da pomogne i ohrabri mlade umetnike/ce da nađu put kroz umetnost i svoje mesto na aktuelnoj likovnoj sceni.

Projekat je započet kao glasanje “žirija laika” (kulturni poslenici, profesori, novinari, ljubitelji umetnosti, privrednici, umetnici iz drugih oblasti...) koji je glasanjem birao najperspektivnije umetnike/ce iz aktuelne klase diplomaca Likovne akademije u Novom Sadu, u kategorijama slikarstvo, vajarstvo, crtež, grafika, dizajn, fotografija, novi mediiji. Odabrani umetnici izlagali su na zajedničkoj izložbi u Art klinici i pojedinačno u Šok galeriji.

Za osam godina više od 30 mladih umetnika proglašeno je perspektivnim i izlagalo je u Art klinici.

U tom obliku “Perspektive” su postojale do 2009. godine, kada je uspostavljena saradnja s beogradskim FLU, pa je izbor perspektivnih održan i u Beogradu.

Velika izložba “Perspektive 8” priređena je u Art klinici i Galeriji FLU, a stručni žiri je prvi put proglasio najbolje i dodelio novčane nagrade, uz nagradnu izložbu u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine.

“Perspektive” su u 2010. ušle u novu fazu - nakon osam godina stekli su se uslovi da u žiri uđu i predstavnici perspektivnih iz ranijih izbora.

Projekat je podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine, a pokrajinski sekretar Milorad Đurić i otvara izložbu “Perspektive 9”.

Sajt Art klinike je www.artklinika.rs, a radovi “perspektivnih” mladih umetnika nalaze se i u Galeriji talenata Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*Foto: Nikola Džafo

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r