Nasilje nema opravdanja
Predstava “Nasilje nema opravdanja - planirajte porodicu bez nasilja” Zijaha A. Sokolovića, proglašena najboljim projektom u Evropskoj uniji u prevenciji kriminaliteta i nasilja u porodici, premijerno će biti izvedena 14. aprila u Dečjem kulturnom centru Beograda, kao deo projekta “Teatrom protiv nasilja” koji sprovodi Centar za razvoj neformalnog obrazovanja građana uz podršku Populacionog fonda UN (UNFPA).
Zahvaljujući kancelariji UNFPA, predstavu “Nasilje nema opravdanja”, namenjenu mladima uzrasta od 14 do 18 godina, do sada je videlo 2.000 srednjoškolaca u 50 škola širom Srbije, a 14. aprila prvi put se izvodi u Beogradu, i to u dva termina – u 18 sati i 20 sati.
Tekst za predstavu je pisan u saradnji sa psiholozima i socijalnim radnicima i sadrži 120 primera oblika nasilja, svakodnevnog, mitološkog, porodičnog psihološkog, fizičkog, seksualnog, ekonomskog, zdravstvenog, sa primerima dečijeg doživljavanja nasilja i preporukom reakcije na oblike nasilja.
Mladen Sovilj & Alisa Lacko
U Srbiji predstavu igraju tri postave glumaca: Mladen Sovilj i Alisa Lacko, i Milijana Makević i Marko Marković, Rifat Rifatović i Lemana Bećirović, a dramaturg predstave je Selma Parisi.
Predstava “Nasilje nema opravdanja” proglašena je najboljim projektom u EU u prevenciji kriminaliteta i nasilja u porodici na godišnjem kongresu Mreže zamalja EU za prevenciju kriminaliteta (EUCPN), koji je održan polovinom decembra 2013. u Litvaniji.
Autor i reditelj Zijah A Sokolović postao je tada ambasador UNDP-a za nenasilje i toleranciju.
Integralni deo predstave je interakcija sa publikom, u formi intervjua.
Čak 97,3 % mladih je reklo da im se predstava svidela.
Na pitanje: "Smatrate li da nasilje može biti ključni faktor prilikom planiranja porodice?", većina intervjuisanih (63.3%) odgovorila je: "Da".
Alarmantan podatak je, međutim, to da 27.7% mladih smatra da nasilje nije problem prilikom formiranja porodice, što dovodi do zaključka da gotovo trećina ispitanika odobrava nasilje unutar porodice, a možda je nekada i sama bila nasilnik ili žrtva
Cilj nastavka projekta "Teatrom protiv nasilja", koji se sprovodi do aprila 2015. godine u 5 regiona u Srbiji, jeste da se kroz "edukaciju kroz teatar" - zagovara poštovanje prava manjina, promocija nenasilja, interkulturnog dijaloga, aktivizam i organizovanje građana da se bore protiv nasilja kako bi se uticalo na njegovo smanjenje u društvu.
(SEEcult.org)