• Search form

29.10.2020 | 13:16

Naskovski u CZKD-u

Naskovski u CZKD-u

Umetnik Zoran Naskovski predstavlja od 30. oktobra do 2. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu istraživački projekat "CRISIS / Ornet Kolmen u Beogradu" - instalaciju zasnovanu na dokumentima, artefaktima, projekcijama, video zapisima i sirovom materijalu, kojom ukazuje na značaj angažovane umetnosti, posebno u kriznim vremenima. U nastavku likovnog programa CZKD-a "Umetnost, kritika i politika", čiji je urednik Dejan Vasić, izložba Naskovskog predstavlja otvoren radni proces u okviru kojeg se izlaže gotov rad kao rad u nastajanju.

Inspiracija za rad Naskovskog bio je prvi Njuport džez festival u beogradskom Domu sindikata, na kojem je  2. novembra 1971. godine nastupio avangardni Ornet Kolmen kvartet, u okviru turneje američkih džez muzičara u 14 država, od kojih je pet bilo istočnoevropskih. Među njima je bila i Jugoslavija, odnosno Beograd, koji su pokušali da se izbore za specifičnu poziciju i kontekst. Nakon nastupa u Beogradu, na završnom koncertu evropske turneje u Portugalu, u hipnotičkom performansu na koji je publika frenetično i burno reagovala, Kolmenov kontrabasista Čarli Hejden (belac) izjavio je pre izvođenja kompozicije Song for Che da je posvećuje borbi za nezavisnost naroda Angole i Mozambika, koje su u to vreme bile portugalske kolonije. Akt solidarnosti sa narodima u Africi, kao i otklon od tadašnjeg diktatorskog režima u Portugalu, imao je konsekvence - Hejden je nakon koncerta uhapšen na aerodromu.

Ornet Kolmen na koncertu u Beogradu 1971, fotografija Laslo Dorman

Intervju u kojem govori o koncertu u Portugalu, hapšenju, političkim stavovima i aktivizmu biće prezentovan u video formi na izložbi Naskovskog.

Snimci sa beogradskog koncerta kvarteta Orneta Kolmena su tokom 90-ih, inače, izneti iz zemlje na misteriozan način i nakon izvesnog vremena objavljeni kao bootleg izdanja - kao CD i prozirna žuta vinilna LP ploča u ograničenom tiražu od 500 primeraka. Beogradski koncert, kao i koncert u Portugalu, reprezentuju zvuk i angažman kakav se nalazi i na ploči CRISIS, muzičkom zapisu sa koncerta Ornet Kolmen kvarteta na Njujorškom univerzitetu 1969. godine, koji nosi eho protesta 1968, zajedno sa idejnim rešenjem omota ploče.

Ornette Coleman, Live in Beograd, Yugoslavia, 1971, bootleg LP

Free jazz, avangardna i u svom radikalnom izrazu anarhična muzička forma, nastala je krajem 50-ih i 60-ih godina u SAD, u vreme velikih političkih previranja i građanskog otpora, a svoje korene nalazi u sirovom, primitivnom bluzu, proizašlom iz ljudskog glasa, uzvika i krika, kao i u bi-bap-u. Kao apstraktna umetnička forma, zasnovana na slobodnoj i kolektivnoj improvizaciji, koristi algoritme koji su u funkciji duboko humanog - nasuprot algoritmima koji se koriste za praćenje i nadziranje u tehnološki razvijenom svetu.

Čarli Hejden na koncertu u Portugalu, 1971, screenshot

Pored videa, zapisa sa koncerta u Portugalu, te bootleg LP izdanja sa beogradskog koncerta, Naskovski će izložiti i dokumente koji uspostavljaju relacije između kriznih ciklusa u različitim istorijskim kontekstima, uključujući i savremeni - u vidu ovogodišnjih izdanja nedeljnika Economist. Nakon ubistva afroamerikanca Džordža Flojda i masovnih protesta širom gradova u SAD, Economist u julskim izdanjima kroz nekoliko tekstova otvara pitanja rasizma kroz prizmu novih ideologija, kao i važno pitanje globalne krize konzervativizma.

The Economist, 11-17 jul, 2020.

Naskovski se u i ranije u istraživanjima bavio pitanjem kriza, između ostalog i u radu "Crno, crveno i belo", interaktivnoj instalaciji nagrađenoj na 47. Oktobarskom salonu u Beogradu "Umetnost, život i pometnja" 2006. godine.

Na dan zatvaranja izložbe, 2. novembra u 18 sati, biće organizovan razgovor ”CRISIS” (Kriza), u kojem će učestvovati Naskovski i Sezgin Boynik, a moderiraće Dejan Vasić. Biće reči o pitanjima delovanja angažovanih umetnika i njihovoj  političnosti, kao i o ulozi u otporu i borbi protiv kolonijalizma i rasizma - kroz primere nastupa Arči Šep-Bil Dikson kvarteta na 6. Svetskom festivalu omladine i studenata u Helsinkiju 1962. godine i Ornet Kolmen kvarteta na prvom Njuport džez festivalu u Beogradu i Cascais džez festivalu u Portugalu 1971.

Globalne krize, njihov istorijski i društveni kontekst, kao i savremena kriza rasizma i konzervativizma, biće razmatrane u kontekstu važnosti angažovanog delovanja u umetnosti i životu.

Razgovor će biti održan na Zoom platformi iz razloga otežane mobilnosti usled pandemije COVID 19, a zainteresovani se mogu priključiti preko ovog linka (Topic: CRISIS CZKD, time: Nov 2, 2020 18:00 Belgrade, Bratislava, Ljubljana, Meeting ID: 529 895 0046, Passcode: CZKD2020).

Konceptualni i medijski umetnik Zoran Naskovski radi u širokom rasponu medija, kao što su video, film, performans, instalacija, fotografija, internet projekti. Radovi Naskovskog izlagani su kako na srpskoj umetničkoj sceni, tako i na međunarodnim izložbama u muzejima i institucijama kao što su Whitney Museum u Njujorku, Andy Warhol Museum u Picburgu, Wexner Center u Ohaju, Berkeley Art Museum/Pacific Film Archive u Berkliju, Tate Britain u Londonu, Centar Žorž Pompidu u Parizu, Hamburger Bahnhof i n.b.k. (Neuer Berliner Kunstverein) u Berlinu, Fridericianum Kassel u Kaselu, MACRO u Rimu, Moderna Museet u Stokholmu, Kunsthalle Wien u Beču, Ludwig Museum u Budimpešti, National Gallery u Tirani itd. Učestvovao je 2007. godine na centralnoj izložbi 52. Bijenala u Veneciji “Think with the Senses – Feel with the Mind. Art in the Present Tense”.

Teoretičar Sezgin Boynik, koji živi i radi u Helsinkiju, završio je doktorat na Univerzitetu Jivaskila na temu ”Kulturne politike crnog talasa u Jugoslaviji od 1963. do 1972. godine”. Osnivač je i urednik je časopisa za politička i formalna ispitivanja u umetnosti "Rab-Rab". Njegove skorašnje publikacije su: In the Belly of the Beast: Art & Language New York Project (Rab-Rab Journal Vol. 4, No. 2, 2017, sa Majkl Korisom), Coiled Verbal Spring: Devices of Lenin's Language (Rab-Rab Preš, 2018), i Free Jaž Communism (Rab-Rab Preš, 2020)
http://www.rabrab.fi

CZKD realizuje predviđene aktivnosti u okviru Likovnog programa u okolnostima koje su nepredviđene i teško predvidive, a publiku poziva na poštovanje svih propisanih (ali i ne propisanih) mera prevencije širenja COVID 19.

Likovni program CZKD-a započet je ove jeseni gostovanjem umetnice Lale Raščić, a uz Naskovskog, planirani su i Vesna Vesić, Doplgenger i posthumno Saša Marković Mikrob (1959-2010). Koristeći različite umetničke strategije de/rekonstruišu temporalnost i materijalnost umetničkog dela: remitologizacija, odnos mita i naše savremenosti (Lala Raščić); Free Jaž , savremena kriza, politike sećanja (i zaboravljanja) prošlosti (Zoran Naskovski); putevi vune, ispisivanje poruke i građenje slike (Vesna Vesić); pitanje migracija, rada i politika sećanja putem pokretnih slika (Doplgenger); dualitet margine (i marginalizovanosti) i centra (reprezentativnog umetnika) putem pokušaja rekonstrukcije performansa sa K Foundation (Saša Marković Mikrob).

Likovni program “Umetnost, kritika i politika” CZKD-a podržan je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav