Nasleđe jugoistočne Evrope
Program za kulturno i prirodno nasleđe jugoistočne Evrope, predstavljen 2. marta u Ministarstvu kulture Srbije, pokrenut je u cilju uspostavljanja saradnje zemalja u regionu u očuvanju i mudrom korišćenju kulturnog nasleđa, kao i radi razvijanja zajedničkog evropskog kulturnog identiteta, zasnovanog na očuvanju multikulturalnosti i jedinstva različitosti. Program ima tri komponente, uključujući razvoj institucionalnih kapaciteta, s posebnim ciljem harmonizacije zakonodavstva i usvajanja zajedničkih standarda.
Program za kulturno i prirodno nasleđe jugoistočne Evrope, predstavljen 2. marta u Ministarstvu kulture Srbije, pokrenut je u cilju uspostavljanja saradnje zemalja u regionu u očuvanju i mudrom korišćenju kulturnog nasleđa, kao i radi razvijanja zajedničkog evropskog kulturnog identiteta, zasnovanog na očuvanju multikulturalnosti i jedinstva različitosti.
Program ima tri komponente, uključujući razvoj institucionalnih kapaciteta, s posebnim ciljem harmonizacije zakonodavstva i usvajanja zajedničkih standarda.
Takođe, program obuhvata i integralnu rehabilitaciju arhitektonskog i arheološkog nasleđa, uz usvajanje nove metodologije zaštite i upravljanja nasleđem, kao i pilot projekat lokalnog razvoja.
Načelnik Odeljenja za međunarodne odnose i evropske integracije Borislav Šundrić predstavio je i projekte koji su ušli u fazu finansiranja iz evropskih fondova, a to su arheološki park Feliks Romuliana, projekat “Vekovi Bača” i Senjski Rudnik - regionalni centar industrijskog nasleđa.
Komponenta C predstavljenog Programa biće bazirana na projektu posvećenom Senjskom Rudniku.
Osnovna ideja od koje se krenulo u Evropskoj komisiji (koja je partner uz Savet Evrope, ostale zemlje Balkana i Kosovo/UNMIK), je da se na Balkanu uspostavi saradnja u očuvanju kulturnog identiteta, te da nasleđe postane osnova za uspostavljanje međusobne saradnje i zajedničkog poslovanja, objasnila je koordinatorka programa Tatjana Šerčević.
Ona je dodala da je ''kulturno nasleđe prepoznato kao značajan regionalni resurs, i u tom kontekstu, svaka zemlja na svojoj teritoriji identifikuje spomenike i lokalitete koji bi obnovom mogli da doprinesu regionalnom razvoju”.
Sajt Ministarstva kulture je www.kultura.sr.gov.yu