• Search form

26.11.2019 | 15:47

Nastavak tradicije prof. Vlade Petrića na FAF-u

Nastavak tradicije prof. Vlade Petrića na FAF-u

Festival autorskog filma (FAF) u Beogradu nastavlja tradiciju dodele Nagrade profesora Vlade Petrića za najsinematičniju sekvencu u igranom filmu, u čast Slavka Vorkapića Vorkija. Nagradu je pre četiri godine ustanovio i dobitnika birao prof. Petrić, koji je nedavno preminuo, a FAF je odlučio da nagradu zadrži i doda joj Petrićevo ime. O dobitniku te nagrade na 25. FAF-u odlučiće teoretičar filma i autor Vlastimir Sudar, koji ističe da je Petrić mnogima bio uzor.

“Veliki sam poštovalac Vlade Petrića i njegovog dela. Mislim da je na mnogo nivoa on bio model mnogima od nas i po tome što se vrlo predano, vrlo ozbiljno bavio filmskim studijama i po tome što je to isto tako vrlo uspešno radio u inostranstvu i pokazao da nauka nema granica. Bio je neka vrsta pionira tog teorijskog i istorijskog filmskog znanja”, rekao je Sudar 26. novembra na konferenciji za novinare u Kombank dvorani.

Napominjući da je jako pogođen smrću Petrića, koga je lično poznavao, Sudar je istakao da je to bio “čovek izuzetnog duha, jedan od onih ljudi za koje ni ne mislite, bez obzira na godine, da će ikada otići”.

“Kada sam mu poklonio svoju knjigu o Saši Petroviću, on je kao i svi profesori tog kalibra prvo pogledao bibliografiju i rekao: Kolega, pa nemate me u bibliografiji. Odgovorio sam: ‘Ali vi niste pisali o Saši Petroviću’. Uzvratio je: ‘Pa što me nisi zvao, ja bih napisao, a i objavio tako da imaš izvor’”, ispričao je Sudar, profesor na Londonskom univerzitetu i predsednik Fondacije “Branka i Aleksandar Saša Petrović”.

Sudar je istakao da je Petrić “puno pisao, puno znao i što je najvažnije bio je iskreni borac za film kao umetnost”. “Puno je govorio o potrebi da film bude inovativan, ne samo u smislu sadržaja već naravno i u smislu forme. S te strane mi je jasno zašto je ostavio ovaj legat u vidu nagrade za najsinematičniju sekvencu”, rekao je Sudar priznajući da ima tremu što je na njega sada pala odgovornost da dodeli tu nagradu.

“Nadam se da ću slediti to što znam da je Vladu zanimalo, a to je da se vodi računa da reditelji i autori stvaraju jednu vrstu sinestezije u svojim filmovima. Da ne zaborave da filmska priča mora da ima taj kinestetični momenat. U filmovima koji konkurišu za ovu nagradu gledam na koji način autori razmišljaju i o pokretu kamere i o korišćenju montaže, ne samo u podršci priče, već u načinu na koji žele da postignu određeni vizuelni efekat. Tu je i zvuk. Za mene bi bilo idealno da se radi o integraciji četiri elementa - kamere, zvuka, montaže i priče, gde se film oslanja na stvaranje atmosfere kroz filmski jezik, ali tako da se to ne odvaja od naracije”, rekao je Sudar i zahvalio programerima FAF-a što su uvrstili vrlo interesantne filmove u konkurenciju za tu nagradu.

Reč je o osam filmova iz različitih selekcija FAF-a: Pritka, Beli, beli dan, Vatra će doći, Sinonimi, Liberte, Vitalina varela, Bakurau i Tri sestre.

Sudar je istakao da iza Vlade Petrića, koji je preminuo 13. novembra u Beogradu u 92. godini, ostaju Legat i Fondacija, koji funkcionišu u Bostonu i u Beogradu, a cilj im je promocija filma kao umetnosti. Baviće se prevođenjem njegovih knjiga, izdavanjem još neobjavljenih rukopisa, kao i Petrićevim vizuelnim radom, te će nastojati da završi njegov film o Emili Dikinson.

U okviru FAF-a, 27. novembra u 13 sati u Kombank dvorani biće prikazan Petrićev testamentarni film “Zid uspomena”, a ulaz na projekciju je besplatan.

Publika FAF-a već je imala prilku pre nekoliko godina da vidi taj intimni digitalni esej - prikaz zida u Petrićevom kabinetu na Harvardu, na kojem je učestvovao u osnivanju Filmskog arhiva i bio njegov prvi kustos.

Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf).

*Foto: Viktorija Đorđević

SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r