• Search form

09.07.2019 | 21:59

Nauka i donosioci odluka

Nauka i donosioci odluka

Dan nauke u Srbiji obeležava se 10. jula - na dan rođenja Nikole Tesle (1856-1943), a posvećen je ove godine klimatskim promenama, o čemu će biti reči na konferenciji koju Centar za promociju nauke (CPN) organizuje u Skupštini Srbije kako bi podstakao dijalog i istakao značaj nauke u donošenju političkih odluka. U jeku preispitivanja doktorskih i drugih diploma pojedinih državnih funkcionera, odvojeno će biti održana i tribina o mogućnosti da nauka promeni Srbiju, a organizuje je Institut za fiziku u Studentskom kulturnom centru.

Konferencija “Nauka u parlamentu” (Science Meets Parliaments), održavana do sada samo u zemljama Evropske unije, organizovana je u cilju susreta naučnika i istraživača sa donosiocima odluka i predstavnicima građanskih udruženja, a kako je najavljeno, otvoriće je predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku dr Slavica Đukić Dejanović, kao i ministarka nauke Crne Gore Sanja Damjanović i ambasador EU u Srbiji Sem Fabrici.

Uvodna obraćanja održaće državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Viktor Nedović, zamenica direktora Objedinjenog istraživačkog centra (JRC) Evropske komisije Čarlina Vičeva, rektorka Univerziteta u Beogradu prof. dr Ivanka Popović i v.d. direktora CPN-a dr Marko Krstić.

Glavni program čine tri panel-diskusije na teme: Obnovljivi izvori energije, Klimatske promene i voda i Kvalitet vazduha i gasovi staklene bašte.

Konferencija je debatnog tipa i zamišljena je kao podsticaj dijaloga svih relevantnih strana kako bi se otvorili novi pogledi na značaj i mesto nauke prilikom donošenja političkih odluka i zakonskih regulativa. Centralna tema odnosi se na uticaj klimatskih promena na društvo, kao i na potrebnu adaptaciju društva na njih.

Na panelu ”Obnovljivi izvori energije” najavljeni su prof. dr Nikola Rajaković sa Elektrotehničkog fakulteteta, prof. dr Nebojša Nakićenović, zamenik generalnog direktora IIASA (International Institute for Applied Systems Analysis), prof. dr Milan Martinov sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Miloš Kostić iz CEEFOR-a, dr Vladimir Orlić kao predstavnik skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, te novinarka RTS-a Ivana Milenković.

Na panelu ”Klimatske promene i voda” najavljeni su prof. dr Ad de Roo sa Univerziteta u Utrehtu, član Odbora Wissenschaftsladen Bon (Bonn Science Shop) i koordinator TeRRIFICA H2020 projekta Norbert Steinhaus, prof. dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Stevan Prohaska sa Instituta za vodoprivredu ”Jaroslav Černi”, ekspert za zaštitu životne sredine Nataša Đokić (Dvoper) i Jasmina Karanac iz skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine.

Na trećoj panel diskusiji, na temu ”Kvalitet vazduha i gasovi staklene bašte”, najavljeni su prof. dr Marija Jevtić sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Anđelka Mihajlov sa FTN-a u Novom Sadu, ekspert UN, dr Claudio Belis iz JRC-a, dr Yue Tao iz Kine, Mirjana Jovanović iz Beogradske otvorene škole, menadžerka projekata u domenu energije, klime i životne sredine, te dr Ljubinko Rakonjac iz skupštinskog Odbor za zaštitu životne sredine.

Objedinjeni istraživački centar (Joint Research Center - JRC) Evropske komisije poverio je Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbija i CPN-u organizaciju konferencije “Science Meets Parliaments”, koja je do sada održavana samo u zemljama članicama EU. Konferenciju je moguće pratiti i uživo preko YouTube kanala i Fejsbuk strane CPN-a. Pitanja učesnicima je moguće postaviti na imejl smp@cpn.rs ili preko Tvitera, koristeći hešteg #EUSci4Parl 

Povodom Dana nauke i Teslinog rođendana, Institut za fiziku organizuje u SKC-u od 19 sati tribinu na kojoj će biti reči o tome šta nauka donosi društvu i kako se razvija.

Grupa naučnika i izumitelja, koji su mahom bili imigranti iz Evrope, među kojima je i Nikola Tesla, pre više od sto godina svojim otkrićima učinila je Ameriku svetskom silom i promenila svet koji je do tada postojao. Može li nauka danas da na sličan način promeni i Srbiju? Na tribini će biti reči o tome šta nauka danas donosi društvu kroz opšti okvir i stanje u kojem se razvija, ali i kroz reperezentativne projekte i istraživanja.

Kao učesnici tribine, koju će moderirati Marija Đurić i Slobodan Bubnjević, najavljeni su državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Vladimir Popović, direktor Instituta za fiziku u Beogradu dr Aleksandar Bogojević, v.d. direktorka Naučno-tehnološkog parka Beograd Gordana Danilović Grković, dr Marija Mitrović Dankulov iz Inovacionog centra Instituta za fiziku, te dr Kosta Jovanović sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r