• Search form

23.08.2021 | 16:41

Nekada sam bio drugačiji – sada sam isti

Nekada sam bio drugačiji – sada sam isti

Umetnička grupa Dim Tim predstavlja se od 24. avgusta u Paviljonu niške tvrđave izložbom “Nekada sam bio drugačiji – sada sam isti” koja obuhvata slike, instalacije, fotografije i video radove, a postavlja neka aktuelna pitanja o fenomenu savremenog identiteta i navodi na razmišljanje.

Nastala sa idejom pokretanja konativnih i emocionalnih procesa kod publike u odnosu na poziciju savremenog identiteta, izložba “Nekada sam bio drugačiji – sada sam isti”, kako su naveli sami umetnici, ukazuje da “urušavanje različitosti i globalno manipulisanje ljudima uz inkrementalni takt medijske mašinerije ima najveći učinak kada su izmanipulisani ‘pouzdano uvereni’ da se ponašaju vođeni svojom slobodnom voljom”.

Dim Tim je, prema navodima istoričara umetnosti Slavka Timotijevića, autentični analitičar mnoštva procesa u svetu i unutar kulturne sredine u kojoj se kreće, evocirajući na taj način kreativnost, mišljenje i sve ono što je podsticajno u protivrečnostima društvenih prilika u kojima živimo.

Programska struktura kolaborativne grupe Dim Tim bazirana je prevashodno na odnosu umetnika /grupe prema manifestacijama društvenih tokova, posebno onih koji se tiču, utiču, podstiču ili ometaju veoma osetljivu mrežu unutar koje se odvija kultura… Dim Tim smatra da je svaka umetnička aktivnost, ako nije direktno primenljiva, utopijska i, iako utopijska, ona je nedvosmisleno učinkovita kao ona vrsta fundamentalne aktivnosti koja definiše individualnog čoveka i ljudsku vrstu. Stoga se istraživanje ove grupe usmerava na analizu novih odnosa u društvu podstaknutih novim tehnologijama, društvenim mrežama, paralelnim i trećim svetovima koji nastaju preklapanjem užurbane stvarnosti  i virtuelne realnosti, naveo je Timotijević, dodajući da je njihova namera, stoga, da uspostavljaju funkcionalne korelacije između laboratorijskih karakteristika sopstvenog dela i javnosti. “Međutim, njima nije dovoljno da svoje produkte projektuju u tradicionalne izlagačke prostore (iako je jasno da su se i tradicionalni izlagački prostori, ako ne fizički transformisali onda sigurno programski profilisali u odnosu na tok ove savremene umetnosti ), i već istražuju i pronalaze otuđene habitate, sfere zanemarenosti i napuštene javne prostore u koje apliciraju svoje delo i time ih transformišu”, istakao je Timotijević.

Dim Tim, Šengen, terakota, metal, 42 x 29 x 20 cm, 2015.

Umetničku kolaborativnu grupu Dim Tim čine vizuelni umetnici Danijela Mršulja Vasić (1979) i Milenko Vasić (1952), koji rade zajedno u različitim medijima: slika, skulptura, fotografija, video, instalacija i mural, spajajući od 2011. godine svoje poetike i iskustva. Najbliže određenje za formalne uzore Dim Tima i moguću plastičku aproprijaciju elemenata je umetnost međuratne avangarde, kao i interdisciplinarna komunikacija aktera i dela delotvorno organizovanih oko institucije Bauhausa.

Izgradili su do sada reprezentativne cikluse: Metamorfoze - Alibi za retoriku utopijske arhitekture, Cripto, Post War, Clone, City, Echo - Post truth, Ka utopiji, Zid, Toxic i Nekada sam bio drugačiji, sada sam isti. U umetničkoj praksi Dim Tim komentariše nove odnose i ponašanje u modernim aglomeracijama, analizira otuđenje u habitatima, traži alternativne javne prostore za izlaganje različitih umetničkih praksi i promoviše nove umetničke diskurse.

Do sada su realizovali 16 samostalnih, 20 grupnih izložbi, te 27 murala.

Radovi Dim Tima se nalaze u brojnim umetničkim kolekcijama, među kojima su i: Wiener Stadtische osiguranje, Deutsche Telekom, Benetton Art Collection, Heritage Space Gallery Hanoi, Kulturinitiative Gmund Austrija, RADIX  Beograd, Galerija "Nadežda Petrović" u Čačku, Porto Montenegro u Tivtu.

Dobitnici su internacionalne nagrade Paola de Manincor za najbolji mural 2016. godine, te laureati konkursa Le Monde diplomatique 2017.

Izložba “Nekada sam bio drugačiji – sada sam isti” (I used to be different – Now I’m the same) u niškom Paviljonu, u organizaciji Galerije savremene likovne umetnosti, biće otvorena do 12. septembra uz poštovanje svih epidemioloških mera povodom pandemije korona virusa.

*Naslovna fotografija: "I used to be different. Now I'm the same", akrilik na platnu, 2020.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r