• Search form

11.10.2012 | 23:53

Neklasično zajedništvo razlika

Neklasično zajedništvo razlika

Nesvakidašnjim koncertom Orkestra bez granica (No Borders Orchestra), s publikom na bini Sava centra, 11. oktobra počele su 44. Beogradske muzičke svečanosti (BEMUS), koje narednih deset dana nude žanrovski raznovrstan program, ukazujući sloganom “Opsada Beograda” na burnu istoriju srpske prestonice, ali i na tešku situaciju u kojoj se kultura, a posebno klasična muzika nalazi danas.

Orkestar bez granica, čiji je inicijator i dirigent Premil Petrović, okuplja neke od najboljih muzičara sa prostora bivše Jugoslavije, koji su prvi put od raspada SFRJ u prilici da zajedno nastupaju.

Kao solista je nastupio nagrađivani nemački pijanista mlađe generacije Hinrih Alpers, a izvedena je Klasična simfonija Prokofjeva, Neodgvoreno pitanje Ajvza, Betovenov Koncert za klavir br. 5 i Igre iz Galante Kodalja.

Osim simboličnog ukidanja granica u regionu, nastup NBO s publikom na bini osmišljen je i kao ukidanje granica između muzičara i publike, čime je Petrović želeo da dekonstruiše i samu formu koncerta koja potiče iz 19. veka.

BEMUS je otvorio dirigent Bojan Suđić, podsećajući kratko na istorijat tog festivala koji je nastao “u vreme optimizma u društvu” i predstavljao “naš muzički priključak razvijenom svetu u muzičkom smislu”. Iako po mnogo čemu, kako je rekao, još nismo deo tog razvijenog sveta, “po  kulturi, po BEMUS-u, svakako jesmo”.

Govorio je i ambasador EU u Srbiji Vensan Dežer, kao izaslanik komesara za proširenje Štefana Filea, koji je 11. oktobra boravio u Beogradu.

Ističući da muzika ne poznaje granice, Dežer je rekao i da dokumenta o evropskoj integraciji govore i o regionalnoj saradnji, te da se taj princip odnosi i na oblast kulture.

Orkestar bez granica, inače, okuplja muzičare iz celog regiona bivše Jugoslavije, izabrane na audicijama od Ljubljane do Prištine.

Umetnička misija NBO zasnovana je na vrhunskom kvalitetu i prevazilaženju svih granica, a posebno onih koje sužavaju intelektualni i kreativni svet u kojem obitavaju kultura i umetnost.

Prema rečima Petrovića, upravo je različitost naroda sa prostora bivše Jugoslavije i najveća vrednost koju NBO želi da demonstrira i istakne.

Petrović je, gostujući posle koncerta na Studiju B, rekao i da mu je želja da NBO započne saradnju sa slavnom umetnicom performansa Marinom Abramović.

BEMUS u 44. izdanju predstavlja do 21. oktobra ukupno15 koncerata različitih žanrova, zaključno sa koncertom Simfonijskog orkestra RTS-a, koji obeležava 75 godina postojanja, a sviraće u Kolarčevoj zadužbini pod vođstvom dirigenta Bojana Suđića.

Zvezda 44. BEMUS-a je slavni španski flamenko gitarista Pako de Lusija, koji che nastupiti 18. oktobra s pratećim bendom u Sava centru. De Lusija prvi put učestvuje na BEMUS-u, a 2010. održao je koncert u Beogradu i na Gitar art festivalu.

Za 13. oktobar u Kolarčevoj zadužbini najavljen je koncert domaćeg pijaniste Aleksandra Madžara, koji živi i radi u Belgiji, a izvešće svih šest Bahovih partita za klavir.

Među učesnicima 44. BEMUS-a je i francuski orkestar Les Arts Florišants (Les Arts Florissants), posvećen izvođenju barokne muzike na originalnim instrumentima (14.oktobar).

Gudači Svetog Đorđa i Ansambl za novu muziku Gradilište izvešće 15. oktobra porudžbinu BEMUS-a - kompoziciju za trio i kamerni gudački ansambl Srđana Hofmana.

LP Duo (Sonja Lončar i Andrija Pavlović), Štencl duo (Hans-Peter Štencl i Folker Štencl) i Beogradski gudački orekstar “Dušan Skovran” nastupiće 16. oktobra u Kolarčevoj zadužbini sa atraktivnim programom, u kojem se izdvaja Bahov Koncert za 4 klavira i gudački orkestar.

U okviru 44. BEMUS-a, 16. oktobra u Ateljeu 212 premijerno u Srbiji biće izvedena opera “Svadba” za šest ženskih glasova Ane Sokolović, kompozitorke srpskog porekla koju je nedavno Kanadski parlament proglasio nacionalnim blagom Kvebeka.

Za 19. oktobar najavljeno je tango veče u SKC-u, koje che uslediti posle koncerta italijanskog dua Đampaolo Bandini (gitarista) i Čezare Kjakjareta (bandoneonista) koji izvodi argentinsku muziku.

Najavljen je i međunarodni onlajn simpozijum, posvećen 100-godišnjici rođenja Konlona Nenkeroua, američkog kompozitora koji je pobegao u Meksiko kada je shvatio da neće dobiti pasoš zbog komunističke orijentacije i učešća u španskom građanskom ratu. U okviru simpozijuma, u Bitef teatru biće izveden beogradski performans, prema konceptu Dragane Stojanović Novičić, koji obuhvata nekoliko kompozicija Nenkeroua za klavir i mehanički klavir.

Ulaznice za sve koncerte mogu da se kupe na blagajnama sala u kojima se održavaju (Sava centar, Dom omladine, Kolarčeva zadužbina, Bitef teatar, Atelje 212 i Studentski kulturni centar).

Program 44. BEMUS-a u znaku je i dijamantskog jubileja Evropske asocijacije festivala – EFA.

Sajt BEMUS-a je www.bemus.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*Foto: Dalibor Tonković

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav