• Search form

09.02.2014 | 20:12

(Ne)očekivane priče iz istorije

(Ne)očekivane priče iz istorije

Istorija Srbije u rasponu od osam vekova biće predstavljena od 12. februara u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ), u okviru proslave Dana državnosti.

Izložba “Srbija kroz vekove”, s podnaslovom “(Ne)očekivane priče iz istorije”, predstavlja 14 eksponata iz fondova MIJ koji su poklon bivšem jugoslovenskom predsedniku Josipu Brozu Titu, a na svojevrstan način se protežu kroz osam vekova istorije Srbije, ne propuštajući gotovo nijedan važan period od njenog nastanka u XII veku, pa do smrti kralja Aleksandra Karađorđevića 1934.

Posetioci će saznati priču o brodu kojim je poslednji turski komandant otišao iz Srbije, zatim o srpskim zlatnicima, o sablji Sinan paše, o borbi za priznavanje narodnog jezika, o vojnim strategijama srpskih vojvoda, o stvaranju nacionalnog knjižnog fonda, o ratnom novcu kraljevine Srbije, o dvorskoj jahti dinastije Karađorđevića, o posthumnim markama kralja Aleksandra “sa greškom”...

Zlatni i srebrni novac svedoči o usponu srpske države u različitim periodima, sablje pričaju o borbama za oslobođenje od dve velike imperije - turske i austrougarske, makete brodova o tehničkom, a knjige i rečnici o kulturnom uzdizanju. Zajedno su, kako je naveo MIJ, nosioci istorijskog sećanja jednog malog naroda i njegove neprekidne borbe za očuvanje nacionalnog ponosa.

        Posthumne marke kralja Aleksandra, izdate 1934.

Posetioci će se podsetiti i nesrećne sudbine velikog srpskog pesnika Vladislava Petkovića Disa, koji je život izgubio na brodu kojim se vraćao iz Francuske, a koji su potopile nemačke podmornice u blizini Krfa 1917. Možda na istom onom brodu sa kojim je potopljen i najveći deo tiraža srpskog zlatnog i srebrnog novca koji je kovan u Francuskoj i čiji je redak primerak prikazan na izložbi. Maketa dvorske jahte dinastije Karađorđevića, koja je posle Drugog svetskog rata pretvorena u velelepni rečni brod Krajina, koji je koristio Josip Broz Tito, i koji danas tužno propada nasukan ispod mosta Gazela. Neki će u maketi prvog srpskog parobroda Deligrad, na njegovoj palubi, ugledati poslednjeg turskog komandanta, Ali-Riza pašu kako 1867. godine odlazi iz Beograda, nedugo posle čega Srbija i formalno postaje nezavisna nakon Berlinskog kongresa.

Kustosi izložbe su Veselinka Kastratović Ristić, Momo Cvijović i Ana Panić, a premijerno je prikazana 2012. godine u Narodnom muzeju u Kragujevcu.

Izložba je organizovana u MIJ pod pokroviteljstvom Vlade Srbije, povodom obeležavanja nacionalnog praznika Sretenje - Dana državnosti, a biće otvorena do 12. marta.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.