Nepodoban nepoznati scenario
Snimanje rediteljskog debija Anđeline Džoli u Bosni i Hercegovini, koje je pompezno najavljeno pre nekoliko meseci, postalo je neizvesno nakon poništenja odobrenja povodom primedbi Udruženja “Žene - žrtve rata”, a slavna holivudska glumica podnela je u međuvremenu sinopsis nadležnima i dobila podršku grupe glumaca i reditelja u BiH, među kojima je i nagrađivana rediteljka Jasmila Žbanić.
Snimanje rediteljskog debija Anđeline Džoli u Bosni i Hercegovini, koje je pompezno najavljeno pre nekoliko meseci, postalo je neizvesno nakon poništenja odobrenja povodom primedbi Udruženja “Žene - žrtve rata”, a slavna holivudska glumica podnela je u međuvremenu sinopsis nadležnima i dobila podršku grupe glumaca i reditelja u BiH, među kojima je i nagrađivana rediteljka Jasmila Žbanić.
Ministar kulture i sporta Federacije BiH (FBiH) Gavrilo Grahovac poništio je odobrenje za snimanje filma Džolijeve 13. oktobra, uz obrazloženje da producentska kuća Scout Film iz Sarajeva nije priložila scenario filma, već samo nekoliko uopšten opis.
Grahovac je doneo takvu odluku nakon što se pojavila informacija da film Džolijeve, pod radnim nazivom "Untitled Love Story", govori o mladoj Bošnjakinji, zatvorenici u srpskom logoru, koja se zaljubljuje u svog silovatelja.
Navodna priča o ljubavi silovane žene i njenog silovatelja izazvala je posebno burnu reakciju Udruženja "Žene - žrtve rata", koje je ocenilo da je snimanje takvog filma u BiH nedopustivo i zatražilo uvid u ispunjavanje zakonskih uslova, nakon čega je Grahovac poništio odobrenje bez uvida u scenario.
Celoj buri prethodila je izjava vlasnika medijske kuće “Pink” iz Srbije Željka Mitrovića, koji je odbio navodnu ponudu tima Džolijeve da bude producent, uz obrazloženje da je scenario navodno stavlja srpski narod u negativnu konotaciju.
Vest o poništavanju odobrenja snimanja filma osvanula je i u svetskim medijima, koji su nastavili da se bave tom pričom, prenoseći 14. oktobra reči producenta Edina Šarkića iz Scout Filma da je dostavio nadležnima scenario i da čeka njihov pozitivan odgovor što pre.
Šarkić je demantovao u međuvremenu da je reč o ljubavnoj priči silovane muslimanske žene i srpskog silovatelja.
Prema njegovim rečima, razgovarao je sa producentima iz tima Džolijeve i preneo im sa kakvims e problemima suočio, a oni su uvereni da će se stvari brzo rešiti.
Džolijeva je već počela snimanje filma u Budimpešti, a planirano je da ga nastavi u novembru u Sarajevu i Zenici.
Ministar kulture Kantona Sarajeva Emir Hadžihafizbegović, koji je i poznat glumac, izjavio je za dnevnik “Oslobođenje” da je šokiran poništenjem dozvole snimanja filma.
Sarajevska rediteljka Jasmila Žbanić, koja je u “Grbavici”, nagrađenoj Zlatnim medvedom u Berlinu 2006. godine, obradila temu žrtve ratnog silovanja, podržala je snimanje filma Džolijeve i ocenila da je poništenje odobrenja “vrhunski primitivizam i totalitarizam”.
Uverena u integritet rediteljke, glumaca i produkcije iz BiH, koji stoje iza tog projekta, Jasmila Žbanić rekla je da se njihova soidarnost sa ženama žrtvama rata ne dobodi u pitanje i zatražila momentalno poništenje odluke protiv snimanja filma, odnosno donošenje dozvole snimanja.
Prema scenariju koji su preneli pojedini mediji u BiH, film Džolijeve priča je o ljubavi dvoje mladih koje rat razdvaja na suprotne strane. Mladićev otac je visoki oficir JNA koji ga postavlja na mesto upravnika logora, a on to nerado prihvata. U logoru se ponovo susreće sa devojkom u koju je zaljubljen, ali je ona sada zatvorenica...
Džolijeva ne igra u filmu, a među angažovanim glumcima su mlada zvezda iz BiH Zana Marjanović i hrvatski veteran Rade Šerbedžija.
Džolijeva je u avgustu najavila snimanje tog filma, kada je iznenada doputovala u Sarajevo, gde je posetila i Predsedništvo BiH.
Ona je u Bosni boravila i u aprilu ove godine, ukazujući na težak položaj izbeglica, kao ambasadorka UNHCR-a.
Tada je najavila da je njen film priča o paru koji se susreće uoči početka rata, kao i posledicama rata na njihovu ljubav.
(SEEcult.org)