• Search form

03.05.2011 | 01:52

(Ne)sloboda medija

Svetski dan slobode medija, 3. maj, obeležava se širom sveta podsećanjem na ubijene, zatvorene i progonjene novinare i disidente, a centralna konferencija UNESKO-a, organizovana u Vašingtonu, posvećena je medijima 21. veka. U okviru trodnevne konferencije, biće uručena i nagrada UNESKO/Giljermo Kano, koju je dobio zatvoreni iranski novinar Ahmad Zeidabadi.

(Ne)sloboda medija

Svetski dan slobode medija, 3. maj, obeležava se širom sveta podsećanjem na ubijene, zatvorene i progonjene novinare i disidente, a centralna konferencija UNESKO-a, organizovana u Vašingtonu, posvećena je medijima 21. veka. U okviru trodnevne konferencije, biće uručena i nagrada UNESKO/Giljermo Kano, koju je dobio zatvoreni iranski novinar Ahmad Zeidabadi.

Na konferenciji je predstavljen i godišnji izveštaj Freedom House o slobodi medija širom sveta, prema kojem se globalno stanje dalje pogoršava, pa tek svaki šesti čovek na planeti živi u zemlji sa slobodnim medijima.

Od ukupno 196 zemalja, koje je FH analizirao, 68 (35 odsto) spada među slobodne, 65 (33 odsto) među delimično slobodne, a čak 63 (32 odsto) među neslobodne.

Prema izveštaju FH, na prostoru bivše Jugoslavije jedino je Slovenija među zemljama u kojima postoji sloboda medija, dok su ostale među delimično slobodnim. Među njima je u vrhu Srbija, koja je na 72. mestu, a slede Crna Gora (80), Hrvatska (85) i Bosna i Hercegovina i Makedonija (96).

Centralna proslava Svetskog dana slobode medija organizovana je u SAD, koje su među zemljama koje su kritikovane u godišnjem izveštaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), između ostalog, i zbog toga što američke vojne vlasti ignorišu zahteve za istragu ubistva 16 novinara u Iraku.

Prema podacima CPJ-a, čije je sedište u Njujorku, od početka 2011. godine širom sveta ubijen je 21 novinar, pri čemu je poznat motiv za njih 16. Najviše novinara, čiji je motiv ubistva potvrđen, stradalo je od početka ove godine u Libiji (četiri), a zatim u Iraku (tri) i Bahreinu (dva), a po jedan u Pakistanu, Meksiku, Filipinima, Tunisu i Vijetnamu.

Detaljan izveštaj CPJ-a o stanju slobode medija širom sveta, u kojem je među desetak zemalja u Evropi i centralnoj Aziji posebno izdvojena i Srbija, dostupan je OVDE.

Povodom Svetskog dana slobode medija, CPJ je objavio i poseban izveštaj o deset metoda onlajn represije i zemljama u kojima su najzastupljeniji (Belorusija, Burma, Kina, Kuba, Egipat, Etiopija, Iran, Rusija, Sirija i Tunis), a obuhvataju i ukidanje interneta, napade virusima, kao i brutalno zatvaranje novinara i medijskih aktivista.

Povodom Svetskog dana slobode medija, iz sedišta UNESKO-a u Parizu ponovo je upućen apel na sve vlade širom sveta da se pridržavaju obaveze zaštite i promovisanja slobode izražavanja i izveštavanja kao osnove svakog demokratskog društva.

Generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova poručila je da je posebna odgovornost na vladama zemalja na Bliskom Istoku i Severnoj Africi, koje je pozval da izađu u susret aspiracijama svojih građana i obezbede im slobodu izražavanja kao osnovnog ljudskog prava koje je proteklih meseci najvećim delom već izboreno u Tunisu i Egiptu.

Istovremeno, Irina Bokova izrazila je duboku zabrinutost zbog napada na novinare koji su izveštavali o konfliktima i neredima na Bliskom Istoku i u severnoafričkim zemljama.

Generalna direktorka UNESKO-a izrazila je posebnu zabrinutost i za bezbednost novinara u zemljama u kojima se napadi na njih hronično ponavljaju, kao što su Bahrein, Irak, Libija, Sirija i Jemen.

“Ućutkivanje medija ili pokušaji njihovog zastrašivanja predstavljaju neprihvatljivo ugrožavanje prava građana da budu informisani”, poručila je Irina Bokova, pozivajući sve zemlje širom sveta da poštuju član 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, odnosno slobodu informisanja.

Irina Bokova je obećala i da će UNESKO nastaviti i unaprediti podršku zemljama koje žele da obezbede odgovarajuće uslove za profesionalne, slobodne i nezavisne medije, posebno u smislu pisanja ustavnih i zakonskih okvira usklađenih sa demokratskim standardima i praksom.

Generalna direktorka UNESKO-a je i među učesnicima centralne konferencije povodom Svetskog dana slobode medija, koja je organizovana od 1. do 3. maja u Njuzeumu u Vašingtonu, muzeju posvećenom istoriji medija i slobodi izražavanja širom sveta.

Učesnici raspravljaju o sve jačoj ulozi interneta i pojavi novih, digitalnih medija, kao i dramatično brzom razvoju društvenih mreža na internetu.

Povodom Svetskog dana slobode medija i nagrade Giljermo Kano, Irina Bokova pozvala je iranske vlasti da oslobode ovogodišnjeg laureata Ahmada Zeidabadija, koji izdržava šestogodišnju kaznu zatvora na koju je osuđen posle predsedničkih izbora u Iranu 2009.

Zeidabadi je 2010. godine dobio i prestižnu nagradu Zlatno pero slobode Svetske asocijacije štampe (WAN).

UNESKO će 4. maja u Njujorku obeležiti i 20 godina od Vindhok deklaracije o slobodi i pluralizmu medija, kojoj će posebno biti posvećena i regionalna konferencija o slobodi medija u Africi, a različite događaje organizuju i medijske organizacije širom sveta.

Povodom Svetskog dana slobode medija, pokrenut je poseban sajt u SAD www.wpfd2011.org, a korisni linkovi sa podacima o stanju medijskih sloboda širom sveta su www.article19.org, www.cpj.org, www.ifj.org, www.ifex.org, www.freemedia.at, www.osce.org/fom, www.rsf.org...

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r