• Search form

06.11.2017 | 13:47

Nevermind 40

Nevermind 40

Centar za kulturnu dekontaminaciju započinje 8. novembra ciklus filmova i razgovora posvećen 40-godišnjici od izlaska albuma “Nevermind The Bollocks” Sex Pistolsa, kojim će se baviti onim što je pank učinilo prelomom, subverzijom i pobunom, javnim, kritičkim raskidom sa licemernim, zvaničnim, ali i tadašnjim kooptiranim kontrakulturnim narativima.

Ciklusom “Nevermind 40, Pank u Muzičkom bioskopu Jovana Bačkulje” CZKD poziva publiku da ne obraća pažnju na starost ove pobune, jer i dalje je aktuelna, kao ni na spektakle koji pank sahranjuju u staklene vitrine.

Program će biti svojevrsni vodič kroz dostupne filmove i ostalu građu o panku na internetu, kao način da se fragmentisanoj i mistifikovanoj priči o pobuni oporavi kontekst.

Ciklus počinje programom “S one strane dobra i zla”, nazvanim prema pesmi “She ’s beyond good and evil” (1979) Pop grupe, a posvećen je aktuelnim procesima normalizacije, brendiranja i muzealizacije panka koji provociraju da se danas o njemu govori. Kakve veze imaju jedan arheolog, jedna soba u Denmark Street i rast cena nekretnina u Londonu? Koji su politički profili prvog i drugog talasa panka, pa nam je ovaj proces amortizacije toliko ružan? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore Mićun Ristić, Aleksandra Sekulić i domaćin Jovan Bačkulja.

Komemorativni skupovi i spektakli povodom 40. rođendana panka u 2016. godini širom sveta, pri čemu je najveći – u Londonu – podržala upravo kraljica Elizabeta, izazivaju na kontra-govor, na otimanje panka kao resursa budućnosti iz zagrljaja muzejskih vitrina u kojima su izložene majice Seks pistolsa i u kojima je simbolički taj pokret uzapćen. Danas se analitičari uglavnom slažu da je do ogromnog socijalnog i ekonomskog raslojavanja, čije vulgarno jasne rezultate danas živimo, došlo upravo sredinom 1970-ih, a u razmatranju konteksta tog poraza posleratne vizije drugačijeg pravednijeg sveta, CZKD će se programom “Nevermind 40” baviti upravo onim što je pank učinilo prelomom, subverzijom i pobunom, javnim, kritičkim raskidom sa licemernim, zvaničnim ali i tadašnjim kooptiranim kontrakulturnim narativima.

U okviru tog ciklusa, koji će biti nastavljen svake srede, posebno će biti reči o panku u SFRJ, odnosno njegovoj recepciji i produkciji u specifičnom političkom kontekstu koji bitno usložnjava celu priču, posebno kada se čita sa kraja i kada se mogu posmatrati duge linije razvoja ideja i muzičkih eksperimenata.

Osim “Panka u SFRJ”, koji uređuje Jovan Bačkulja, posebno će biti reči i o postpanku, a taj segment uredničkog tima biće realizovan u konsultacijama sa Dušanom Kojićem Kojom (Disciplin A Kitschme), i u saradnji s publikom.

Program polazi od teze da se ono što se zove post-punk otrglo se bilo kakvoj drugačijoj kategorizaciji, jer je otvoreni prostor slobode i nezavisne scene, posle ritualnog ubistva rokenrola koje su uspešno obavili prvi i drugi talas panka, bio uzavreo od ideja i eksperimenata koji su promenili mnogo toga, a negde i sve.

Takođe, posebno će biti reči o pank pesmama i njihovoj produženoj aktuelnosti i moći, a taj segment programa uređuju Aleksandra Sekulić i Ivan Velisavljević.

Džon Lajdon je autor pesama koje su potresle državu i narod, ali nikada dovoljno institucionalnu poeziju. Da li je “Holidays in the Sun” možda najbolja pesma Hladnog rata? Kako danas oživeti značenje pesama grupe Stiff Litle Fingers, a kako one od Sham 69? Zašto su tekstovi Gang of Four i Pop Group danas tako moćni?

Organizatori su napomenuli da ne treba donositi memorabilije, te da ih neće niti biti, jer je ciklus “Nevermind 40” namenjen kritičkom mišljenju, a ne memorijalizaciji.

“Ako ne uspemo, napravićemo izložbu sa vitrinama i mrtvim uspomenama”, poručili su urednici programa, pozivajući ujedno publiku da doprinese celoj priči snimcima (audio i video) koji će biti razmotreni za digitalizaciju i analizu u programu, u kojem se i inače koriste filmovi, spotovi, arhiva i ostali materijali koji su dostupni na internetu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r