• Search form

24.03.2015 | 21:29

Nevidljivi spomenici

Nevidljivi spomenici

Dokumentarna pozorišna predstava 'Nevidljivi spomenici' o sećanju na Drugi svetski rat, antifašističku borbu i Holokaust u Beogradu, u režiji Jelene i Milene Bogavac, biće premijerno izvedena 27. marta u Bitef teatru, a nastala je kroz višemesečni istraživački, umetnički i edukativni proces tokom koga su učenici Treće beogradske gimnazije proučavali istoriju Evrope, Beograda i svojih porodica.

Tekst predstave zasnovan je na ukrštanju ličnih priča, istorijskih dokumenata, pisama, svedočanstava i podataka iz knjige “Mesta stradanja i antifašističke borbe u Beogradu 1941-44” koju su uredili Rena Raedle i Milovan Pisarri. Toj knjizi, predstava duguje i podnaslov “Priručnik za čitanje grada”.

Iako tematizuje jedno istorijsko razdoblje, “Nevidljivi spomenici” nije istorijska predstava, već je bazirana na savremenoj interpretaciji sećanja na Drugi svetski rat i na otkrivanju posledica koje su ti događaji ostavili na Beograd, Srbiju i bivšu Jugoslaviju. Mladi izvođači/ce govore u svoje ime, prezentujući publici istorijske činjenice koje su kroz proces naučili, ali i snažne emocije straha, tuge i besa, koje je bavljenje ovom temom u njima izazvalo, saopštio je Bitef teatar.

Polazeći od činjenice da su u ratu i žrtve i zločinci – ljudi, predstava postavlja pitanja: šta je to što ljude tera da drugim ljudima nanose zlo i kakvu odgovornost podrazumeva sećanje na najmračnije događaje u istoriji čovečanstva?

Istorija se ne uči da bi se znala prošlost, već da bi se razumeo savremeni trenutak - osnovna je teza predstave “Nevidljivi spomenici”, kroz koju grupa mladih ljudi šalje snažnu antiratnu poruku: samo ako se uvek sećamo, nikad se neće ponoviti.

Produkcija “Nevidljivi spomenici” deo je projekta “Dvostruki teret: učenje o nacionalsocijalizmu i Holokaustu u Evropi” koji je inicirao Goethe Institut iz Zagreba, a namenjen je učenicima gimnazija iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Mađarske. Osnovna ideja temelji se na zadatku da kroz učenje o nacionalsocijalizmu i Holokaustu, te posete spomen-područjima, muzejima i arhivima, uz podršku umetnika i kulturnih pedagoga, učenici izrade umetnička dela inspirisana istraživanjem.

U projektu učestvuju: Srednja škola “Ban Josip Jelačić” iz Zaprešića i gimnazije “Obala” iz Sarajeva, “Fran Galović” iz Koprivnice, “Lovaši Laslo” iz Vesprema i Treća beogradska gimnazija, jedna od najstarijih u Srbiji (osnovana 1859. godine), koja je 1964. proglašena spomenikom kulture. Pohađao ju je, između ostalih, i pisac Borislav Pekić, zbog čega ta škola dodeljuje književnu nagradu koja nosi njegovo ime.

Projekat “Dvostruki teret” podržan je od programa “Evropa za građane” EU.

Partneri projekta su: Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću (Zagreb), Forum za primenjenu istoriju (Beograd), Festival suvremenog židovskog filma (Zagreb), Historijski muzej Bosne i Hercegovine (Sarajevo) i fondacija Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora (Vajmar).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav