• Search form

21.06.2023 | 11:16

NKSS: Najgori konkursi za kulturu, Ministarstvo negira

NKSS: Najgori konkursi za kulturu, Ministarstvo negira

Predstavnici Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) pozvali su ministarku kulture Srbije Maju Gojković da podnese ostavku, nakon što su ovogodišnji konkurs za savremeno stvaralaštvo ocenili najgorim u poslednjih desetak godina – koliko vrše analizu rezultata. Ministarstvo odbacuje optužbe na račun konkursne procedure i raspodele inače skromnih sredstava, a najavljuje i odgovor na ostale zahteve iznete na protestnim forumima 8. i 20. juna, kao i na sastanku s predstavnicima NKSS koji je u međuvremenu održan.

Sažetak opsežne analize konkursa za savremeno stvaralaštvo na nacionalnom, pokrajinskom i gradskom nivou (Kruševac, Novi Sad i Beograd) predstavio je na protestnom forumu ispred Ministarstva kulture vođa analitičkog tima NKSS Predrag Cvetičanin iz Centra za empirijske studije jugoistočne Evrope, napominjući da se procenat budžetskog dela za kulturu drastično smanjio u odnosu na protekle godine, te da je najniži u regionu, iako je sam državni budžet (18 milijardi evra) drugi po visini (posle Hrvatske).

Marko Milić (Stanica - servis za savremeni ples), Milica Pekić (Kiosk), Dragoslava Barzut (Građanske inicijative), Nataša Milojević (Bazaart), Zoran Zlatković (Organizacija kreativnog okupljanja “OKO”), Vida Ognjenović (Srpski PEN centar) i drugi akteri kulturne scene govorili su na protesnom forumu o ključnim problemima konkursa i stanju na nezavisnoj kulturnoj sceni, kao i o zahtevima na koje Ministarstvo još nije zvanično odgovorilo, a najavilo je da će to učiniti do 22. juna.

Predsednica Upravnog odbora NKSS Vida Knežević upoznala je učesnike protesta sa tokom sastanka održanog u Ministarstvu kulture dan nakon prvog protesnog okupljanja, navodeći da je ministarka tom prilikom prebacivala odgovornost na druge institucije i aktere. Vida Knežević je stoga pozvala na odgovornost i ostavke svih onih u Ministarstvu kulture koji nisu u stanju da ispune zahteve koji su im po zakonu u nadležnosti.

“Možda je bolje da prepusti ministarsku funkciju nekome ko može da uradi nešto”, rekla je Vida Knežević, prenevši da je ministarka rekla da bi lično sutra odustala od diskrecionog prava za dodelu sredstava van konkursa, da Ministarstvo finansija drži kesu i diktira pravila, da su konkursne procedure definisane zakonom i da su Ministarstvu vezane ruke…

“Ako ne možete sistemski da menjate stvari, onda se povucite”, poručila je Vida Knežević u ime NKSS, koja od 2015. godine vrši monitoring konkursa Ministarstva kulture, Sekretarijata za kulturu Grada Beograda, a u poslednje dve godine i konkursa Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, te konkursa Uprave za kulturu Novog Sada. Ove godine je prvi put analiziran i konkurs Odseka za kulturu gradske uprave Kruševca.

Rezultati analize, predstavljeni detaljnije na konferenciji za novinare u Medija centru, pokazuju da su na konkursima za savremeno stvaralaštvo podržana 1.092 projekta sa oko 450 miliona dinara, među kojima je veliki broj “sumnjivih”, a odbijeno je 1.907.

Pod “sumnjivim”, kako je rekao Cvetičanin, podrazumevaju se projekti organizacija koje su nepoznate na sceni, koje nisu registrovane, nemaju finansijski izveštaj javno objavljen ili nemaju prethodnih aktivnosti, kao i onih koje imaju prethodne aktivnosti, ali se ne bave kulturom. Tu su i projekti organizacija koje su osnovane neposredno pred konkurs, te onih čiji su računi u blokadi ili onih koje uopšte nisu registrovane, kao što ima primera u Vojvodini.

Cvetičanin je ukazao na praksu dodeljivanja izuzetno malog iznosa sredstava velikom broju projekata, kao što je slučaj sa konkursom Ministarstva kulture za programe za decu i mlade, za koji je izdvojeno, inače, 20% manje nego 2022. godine, uprkos tragičnim događajima koji su se dogodili početkom maja u Beogradu.

Prema rezultatima analize, 70% odobrenih projekata na konkursu za programe za decu podržano je sa 150.000 dinara, što je nedovoljno i za jednu osobu na minimalcu za 3 meseca, a kamoli za godišnje programske aktivnosti.

Kao drugi jako loš konkurs, pomenuo je konkurs u oblasti umetničke igre, o kojem je podrobnije govorila Marijana Cvetković iz Stanice - servisa za savremeni ples, ukazujući na niz problema, počev od strukturnog – podrške amaterskom stvaralaštvu, na koje je otišla trećina ukupnog budžeta.

Članica UO NKSS Ivana Jovanović Arsić podsetila je da se zahtevi i pozivi na sastanak sa Ministarstvom kulture upućuju godinama unazad, a posle skoro decenije stigao je hitan poziv na sastanak sa ministarkom nakon objavljivanja proglasa i najave protesta ispred Ministarstva.

Ministarstvu je, između ostalog, podnet i zahtev za informacijama od javnog značaja u vezi sa zapisnicima rada komisija, bodovnim statusom svih projekata, kao i iznosom diskrecionog fonda, imenima organizacija i projekata koji su dobili sredstva iz tog fonda, kao i pojedinačnim iznosima kojima su te organizacije podržane.

Prema rečima Vide Knežević, ministarka prebacuje odgovornost na zaposlene u Ministarstvu u vezi sa diskrecionim fondom, pa ostaje otvoreno pitanje zašto ne pokrene inicijativu da se praksa diskrecione dodele sredstava ukine, a odgovorni za malverzacije iz redova Ministarstva (kako je sama naglasila) procesuiraju.

Povodom navoda ministarke da je sistemski nemoćna da utiče na promene, jer je blokiraju Ministarstvo finansija i Ministarstvo za rad i boračka pitanja, te da je nemoguće unapređenje konkursnih procedura, NKSS je poziva da podnese ostavku i pruži šansu nekome ko je spreman da deluje u okviru svojih nadležnosti, a u interesu sektora koji vodi.

Predstavnici NKSS naglasili su da ne govore samo u ime te asocijacije, koja okuplja više od sto članica iz dvadesetak gradova, već i ispred svih kojima je dosta poniženja i koji ne mogu i ne žele da rade u postojećim uslovima.

Ministarstvo kulture odbacilo je nakon protestnog foruma većinu tvrdnji NKSS kao neosnovane, a najavilo je da sprema i zvaničan odgovor na sve zahteve.

Ministarstvo kulture, kako je saopšteno, putem brojnih konkursa koje raspisuje u oblastima savremenog stvaralaštva i međunarodne saradnje, kao i drugim aktivnostima, pruža punu podršku funkcionisanju svih segmenata kulture, podjednako budžetskim korisnicima i umetnicima i organizacijama iz civilnog sektora.

“Ovom prilikom ukazujemo i da opredeljivanje sredstava po osnovu konkursa nije rezervisano unapred ni za jednog učesnika, niti postoji višegodišnja ‘VIP karta’ za stalne dobitnike novca građana Srbije. Samo u poslednje tri godine, na konkursima u oblasti savremenog stvaralaštva i međunarodne saradnje, na kojima su pojedinci i organizacije iz civilnog sektora većinom učestvovali, od 1.933.583.691 dinara opredeljenih sredstava dobili su 1.179.582.031 dinara, odnosno 61% svih sredstava. U poslednje tri godine u okviru Sektora za savremeno stvaralaštvo ukupno je za konkurse opredeljeno 1.654.416.160 dinara, od čega je za projekte nezavisnih korisnika izdvojeno 910.279.500 dinara ili 55% od ukupnog budžeta”, navelo je Ministarstvo kulture, dodajući da su u ovoj godini na konkursima u oblasti savremenog stvaralaštva “projekti civilnog sektora podržani sa 340.042.500 dinara, što je 65% ukupnog iznosa namenjenog za sve konkurse u oblasti savremenog stvaralaštva. U oblasti međunarodne saradnje, kako je navedeno, ukupan budžet svih konkursa u periodu od 2016. do 2023. godine iznosio je 447,44 miliona dinara, od čega je nezavisnom sektoru opredeljeno 321,71 milion, odnosno 72%”.

Pored konkursa, podrška savremenoj umetnosti i umetnicima dolazi i kroz druge programe Ministarstva kulture, kako kroz ulaganja u infrastrukturu, tako i kroz podršku nastupima na međunarodnim festivalima i za mobilnost umetnika, navedeno je u saopštenju, uz posebno pominjanje novog programa “Prestonica kulture Srbije” kao vida podrške savremenom stvaralaštvu.

“Realno sagledavajući sve ove podatke, ne može se govoriti o izostanku brige, imajući u vidu da je Ministarstvo i u proteklim godinama i u aktuelnoj, značajno podržavalo i podržava aktivnosti celokupnog nevladinog sektora, koji je svakako važan i dragoceni deo srpske i međunarodne kulturne scene, posebno kada se ima u vidu da je u Srbiji registrovano više od 2.000 subjekata iz nevladinog sektora u oblasti kulture, od kojih je njih oko 100 članova Asocijacije NKSS”, navedeno je u saopštenju.

Prema navodima Ministarstva kultura, članove konkursnih komisija predložilo je iz redova istaknutih kulturnih poslenika u svojim oblastima, “komisije su bile autonomne u odlučivanju, a njihove odluke donete u skladu sa jasnim i precizno definisanim kriterijumima i uslovima konkursa”.

Ministarstvo je naglasilo i da je “uvek spremno na konstruktivan pristup i dijalog sa pojedincima i organizacijama koje deluje na polju kulture”, te da je u tom cilju i održan sastanak sa predstavnicima NKSS.

“Službe Ministarstva završavaju odgovor na sugestije koje su date na sastanku sa predstavnicima Asocijacije NKSS, s tim što sigurno ne mogu biti uvažene one sugestije koje su u suprotnosti sa važećim zakonskim procedurama koje su uređene Zakonom o kulturi, koji je u primeni počev od 2009. godine, kao i zakonima koji uređuju postupke pripreme donošenja i izvršenja budžeta Republike Srbije, kao što su Zakon o budžetskom sistemu i Zakon o budžetu Republike Srbije”, navedeno je u saopštenju.

*Foto: Marko Pejović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r