• Search form

22.09.2011 | 10:16

Noć istraživača

Zabavno-edukativna manifestacija “Noć istraživača”, čiji je cilj popularizovanje i demistifikovanje nauke, biće održana 23. septembra u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu i Subotici, uporedo sa programom u još 320 gradova u 32 evropske zemlje.

Srbija se 2010. godine pridružila tom projektu, koji je započet 2005. godine na inicijativu Evropske unije, a na zabavno-edukativni način promoviše rad i život naučnika i demistifikuje nauku kao bauk kojim se bave tek retki.

Noć istraživača

Zabavno-edukativna manifestacija “Noć istraživača”, čiji je cilj popularizovanje i demistifikovanje nauke, biće održana 23. septembra u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu i Subotici, uporedo sa programom u još 320 gradova u 32 evropske zemlje.

Srbija se 2010. godine pridružila tom projektu, koji je započet 2005. godine na inicijativu Evropske unije, a na zabavno-edukativni način promoviše rad i život naučnika i demistifikuje nauku kao bauk kojim se bave tek retki.

Beogradska “Noć istraživača”, koju organizuju Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu i Festival nauke, već je najavljena 21. septembra akcijom pravljenja najdužeg origami modela DNK lanca koji bi trebalo da uđe u Ginisovu knjigu rekorda.

Tvorac origami modela DNK i čuveni bioinformatičar prof. Aleks Bejtmen (Alex Bateman) bio je kontrolor akcije sklapanja najdužeg lanca DNK na Trgu republike. Pored njega, obaranje rekorda je kontrolisala i profesorka Gordana Matić, naučnica i predavač, koja je mnoge generacije studenata uputila u tajne molekula DNK.

Više od dva sata su istraživači iz Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, njihove kolege naučnici, studenti, učenici osnovnih i srednjih škola i prepodnevni šetači kroz centar Beograda, sklapali model DNK od šarenih papira. Napravili su lanac dužine više od 247,44 metara, čime su, prema rečima koordinatorke projekta “Noć istraživača”, profesorke Sonje Pavlović, ispunili uslov za obaranje Ginisovog rekorda.

Program “Noći istraživača” u Beogradu, čiji je koncept “Drugačiji izlazak petkom uveče”, a slogan “Povod za pametan provod”, biće održan na nekoliko lokacija u centru grada, uz neformalnu atmosferu, filmove, muziku i događaje pod vedrim nebom, odnosno izmeštanje istraživačkog poziva iz strogih, akademskih klupa u svakodnevno gradsko okruženje.

Na potezu Knez Mihailova - Plato - Vasina ulica, biće organizovan niz događaja od 18 sati do ponoći.

Program “U šetnji sa naukom” predviđen je na deset 10 lokacija u Knez Mihailovoj ulici, gde će posetioci biti sprovedeni kroz zanimljive eksperimente iz deset naučnih oblasti.

Šetnja kroz sve faze pravog naučnog eksperimenta omogućiće interakciju sa istraživačima, a organizatori očekuju da će probuditi i radoznalost kod onih koji nisu znali da imaju “to nešto” u sebi.

Bašta kafe-bara Plato poslužiće kao neformalna učionica za “Sastanak na brzaka”, čiji će domaćini biti istraživači sa svežim i uzbudljivim temama.

Od 20 do 22 sata, na svakih 5 minuta, veliko zvono označavaće kraj jednog i početak narednog razgovora posetilaca i istraživača.

“Dobre vibracije” uslediće u Platou od 22.30 sata - grupa MistakeMistake, pored prepoznatljivog zvuka, zanimljiva je i po tome što su njeni članovi istraživači.

U “Naučnom kafeu” u Platou posetiocima će biti potrebna pomoć naučnika da bi naručili omiljeno piće - karta pića biće ispisana jezikom hemijskih formula.

Zašto su komarci krvoločni prema nekim ljudima, a prema drugima ne? To je pitanje na koje će odgovoriti kratak, uzbudljiv, duhovit i poučan film iz ciklusa od 15 naslova filmskog festivala koji će biti održan od 21 do 24 sata u bioskopu Plato-kafe bara.

“Evropsko ćoše” u Francuskom institutu i u Biblioteci grada Beograda je mesto na kojem će svi moći da se oprobaju u zabavnom naučnom kvizu.

Tačni odgovori na pitanja iz interaktivnog kviza mogu posetiocima Noći istraživača omogućiti posetu Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo ili USB sa znakom Organizacije Marija Kiri.

Novosadsku “Noć istraživača” organizuju Fakultet tehničkih nauka, Prirodno-matematički fakultet, Udruženje studenata elektrotehnike Evrope - EESTEC LC, Kreativno edukativni centar, Visoka tehnička škola iz Subotice i Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Zrenjanina.

Zrenjaninska “Noć istraživača” biće održana i u prostorijama Narodnog muzeja u Zrenjaninu i Kulturnog centra Zrenjanina, a obuhvata, izmedu ostalog, mjuzikl “Mi smo najlepše drvo na svetu” Centra za kreativno odrastanje i multikulturalnu saradnju i istraživačke radionice za najmlađe.

Publika će videti niz istraživačkih eksperimenata i prezentacija (Kako napraviti štampanu ploču; Al’ je čudesna hemija; Da li si za sudar?; Mali istraživači; Iz kuhinje za džabaka do goriva; Uradi kako ti kažem; Kompjuteru, obuci me; Surf na radio talasu kroz ceo svet; Ko je jači: reka ili vetar; Sve na dugme bez po’ muke; Čudesni svet elektriciteta; Kako napraviti štampanu ploču?; Mašinsko modeliranje; Centar za promociju nauke “Arheološka radionica”, Beograd; Šetnja kroz sunčev sistem - scenski prikaz...).

Najavljena je i revija video filmova učenika osnovnih škola na temu “Alternativni izvori energije i zaštita životne sredine”, zatim kviz takmičenje učenika osnovnih škola “Sa pašnjaka do naučenjaka”, te predavanja iz astronomije, pozorišna predstava “Matematika i/ili stvarnost” Srednje
mašinske škole, kao i video konferencija sa Cernom.

Biće otvorena i izložbe “Nikola Tesla - vremenska linija”, “Put duboko u strukturu materije u Cernu”, “Astrofotografija; Kroz prostor i vreme (arhitektura)”, “Budućnost viđena očima dece (arhitektura)” i “Priroda okom kamere”, a najavljena je i projekcija dokumentarnog filma “Mileva Ajnštajn - Marić: rane godine i put od Titela do Ciriha” Drenke Dobrosavljević, te modna revija i žurka u završnici.

Subotička “Noć istraživača”, koja će svečano biti otvorena u hotelu “Galleria”, obuhvata istovremeno izvođenje 30-ak eksperimenata i prezentacija (Izumi koje je patentirao Nikola Tesla su promenili svet!, Da li si ikad pomislio da napraviš sam automobil?, Upoznaj našeg hexapod robota!, Da li znaš, šta je LED tehnologija?, Kako da okupate slona?, Da li si ikada rukovao sa robotom?, Ekologija nije samo trend. To je i način života...), kao i program za decu, zabavni program (DJ Glavčić Denis, Bend naučnika), predavanje i projekciju filma Muzeja Nikole Tesle iz Beograda “Životni put Nikole Tesle”, kao i predavanja o znanju kao ključnom resursu 21. veka i “vanzemaljskim zemljama”.

Projekat “Noć istraživača” (Researchers’ night) održava se od 2005. godine svakog četvrtog petka u septembru.

Prošle godine manifestacije je održana u 33 evropske države i 250 gradova, omogućavajući posetiocima da bolje upoznaju glavne aktere - istraživače, ali i ohrabrujući ih da samostalno istražuju.

Sajt “Noći istraživača” u Srbiji je www.nocistrazivaca.rs, a na evropskom nivou http://ec.europa.eu/research/researchersnight

Program u Beogradu, Novom Sadu, Subotici i Zrenjaninu nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Was ist Kunst, Marinela Koželj?
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav