• Search form

14.05.2010 | 08:19

Noć muzeja u Srbiji

Popularna manifestacija Noć muzeja biće održana 15. maja u oko 50 gradova širom Srbije, u kojima će raznovrstan kulturni i umetnički sadržaj predstaviti više od 150 kulturnih institucija, od kojih je, kao i prethodnih godina, najviše u Beogradu, a zatim u Novom Sadu.

Noć muzeja u Srbiji

Popularna manifestacija Noć muzeja biće održana 15. maja u oko 50 gradova širom Srbije, u kojima će raznovrstan kulturni i umetnički sadržaj predstaviti više od 150 kulturnih institucija, od kojih je, kao i prethodnih godina, najviše u Beogradu, a zatim u Novom Sadu.

Beogradska Noć muzeja, organizovana sedmi put, biće održana od 18 sati do dva časa posle ponoći na više od 70 lokacija, raspoređenih u sedam zona, a posetioci će ulaznicom po ceni od 300 dinara moći da se podsete i saznaju nove stvari iz oblasti savremene umetnosti, slikarstva, istorije, mode, filma, arhikteture, muzike...

Posetioci će u Etnografskom muzeju saznati kako su izgledale dečje igračke od 19. veka do danas; kako su se igrala deca sa sela, a kako iz grada, od čega su pravljene igracke, kako su se oblačile i gde su stanovale... Takođe, biće moguće pogledati šta sve može biti zanimacija za odrasle - od strateških igara preko kolekcionarstva do video igara.

U Muzeju nauke i tehnike posetioci će premijerno moći da vide novu stalnu postavku koju čini 25 zbirki sa više od 700 eksponata, dokumenata i fotografija, kao i projekat rekonstrukcije muzeja. U muzejskom dvorištu nastupiće grupe Intruder i Inje, od 21 do 23 sati.

U galeriji Istorijskog muzeja Srbije posetioci će videti kako su se tokom godina razvijale i menjale kasice u kojima se čuvala ušteđevina.

U Konaku kneza Miloša saznaće sve o tetoviranju, kako je nastalo i razvijalo se od praistorije, preko Maora i Novog Zelanda, Japana, Afrike, do Evrope i savremene Srbije. Kako bi ugođaj bio kompletan moći će da uživo posmatraju i proces tetoviranja.

U Olimpijskom muzeju posetioce će dočekati vrhunski domaći sportisti, a najhrabriji će imati šansu da uđu u okršaj sa svetskom šampionkom u džudou, da fleksibilnost tela provere sa vicešampionskom sveta u fitnesu. Videceh medalje sa prvih obnovljenih Olimpijskih igara, reket Miloša Crnjanskog, štafetnu palicu najbrže bele štafete na svetu...

Manifestaciji se prvi put pridružio i Medija centar “Odbrana” u Domu vojske, koji raspolaže zbirkom sa više od 1.500 umetničkih dela svih generacija domaćih slikara, ali i stranih stvaralaca.

Program u Vojnom muzeju tradicionalno će startovati zvukom fanfara, a posle sedam godina posetioci će ponovo moći da vide deo stalne postavke koja se odnosi na Drugi svetski rat.

Samo za Noć muzeja biće premijerno izložena i mašina za šifrovanje “Enigma”, kao i sablja čoveka koji je bombardovao Beograd 1941. godine.

U Dvorskom kompleksu prvi put će za posetioce biti otvoren jedan od omiljenih kraljičinih objekata, danas poznatija kao Slamnata kuća.

Posetioci će tako imati priliku da zavire u intimni život kraljice Marije Karađorđević, njen umetnički atelje i uspomene iz detinjstva.

Postavka Muzeja istorije Jugoslavije sagledava polozaj žena u doba socijalizma, pa će biti moguće saznati kako su se emancipovale, obrazovale, ali i kako su se borile za samostalnost. U okviru MIJ, biće otvoreni i Stari muzej, kao i Kuća cveća.

U baštama muzeja i galerija nastupiće, između ostalih, Intruder, Inje, Zemlja gruva, Sevdah bejbi sa DJ setom, Horkestar i drugi.

Tokom Noći muzeja osmisljen je i program za najmlađe koji će moći da vežbaju kako se valja maska u glini, da uđu u pravi pravcati planetarijum i čuju Dositejevu bukvicu i da nauče sve o letenju zmajem.

Ulaznice za beogradsku Noć muzeja u prodaji su u Bilet servisu, a moguće ih je nabaviti i putem telefona i kurirske službe.

Novosadska Noć muzeja upoznaće poseioce sa fenomenom pivske kulture, istorijatom Baleta Srpskog narodnog pozorišta, protokolarnim poklonima gostiju Novog Sada, pozorišnim parovima iz drame, opere i baleta, prezentovanim kostimiranim lutkama i živim eksponatima...

Biće moguće videti i astronomske fotografije, najlepše ljubavne pesme ispevane ličnostima koje su rođene ili boravile u Novom Sadu, prisustvovati crtanju akta uživo, izložbama posvećenim ekologiji, arheološkim istraživanjima, svetu riba, sukobu interesa i njegovim različitim aspektima, papirnom novcu u Srbiji... Biće predstavljena i kolekcija inspirisana zecom, nastala za vreme NATO bombardovanja...

Novosadska Noć muzeja ove godine je u znaku ekologije, a program je podeljen na šest zona, koje će biti moguće obići jednom ulaznicom.

U pešačkoj centralnoj zoni, u SNP-u, biće moguće videti izložbu crteža Radula Boškovića “Sexiness“, posvećenu igri, plesu, baletu i zavodljivosti, koja na simboličan način govori o 60 godina Baleta SNP-a i njegovoj osnivačici Marini Olenjinoj. Udruženje baletskih umetnika Vojvodine pripremilo je za publiku Noći muzeja i baletski performans klasične tematike.

Odabrani radovi sa konkursa “Ja ZA život planete” biće predstavljeni u Galeriji Podrum, uz uručenje vrednih nagrada, a u Apolo centru udruženje mladih stručnjaka “Refugijum” organizuje program “Skrivena istina”, kojim će, kroz izložbu “dobrih” i “zlih” proizvoda, poruke publike i filmski serijal, postaviti pitanje prave cene proizvoda koje svakodnevno kupujemo.

Na otvorenom gradskom prostoru biće premijerno u Novom Sadu prikazan dokumentarni film “Dom” (Home) o očuvanju života na zemlji, sniman iz vazduha 18 meseci na 120 lokacija u 54 zemlje. Autor Yann Arthus-Bertrand otkriva neobičan portret naše planete koji izaziva divljenje, ali i zabrinutost...

U Gradskoj kući biće moguće videti brojne protokolarne poklone koje su novosadske vlasti dobijale prethodnih godina.

Među atrakcijama je i izložba “Pozorišni parovi” u hotelu “Vojvodina”, koja predstavlja kostimirane lutke i žive eksponate u zatvorenom i otvorenom prostoru, kao i “Nebo viđeno očima Zemlje” (From Earth to the Universe) - izložba astronomskih fotografija, koje je čovek zabeležio uz pomoć teleskopa. Izložbu je do sada videlo nekoliko miliona ljudi u oko 500 gradova širom sveta, a deo je globalnih projekata Međunarodne godine astronomije, 2009.

U Ulici Laze Telečkog najavljena je umetnička intervencija "Intimno - Javno” Stevana Kojića, izvedena još 2002. godine, kao deo međunarodnog projekta “Balkan art”. Skrenula je na sebe pažnju kulturne javnosti kao jedina prostorna instalacija savremene umetnosti u Novom Sadu, a u okviru njene rekonstrukcije, u Noći muzeja biće izveden i baletski performans “Svet u ogledalu” Aleksandre Ketig.

Među atrakcijama će biti i ulični performans grupe AlterNacija, kao i izložba “Živeli!” u Mamut pabu, posvećena pivskoj kulturi. Izložba se sastoji od više od 1.500 čaša, krigli, pivskih čizmi i bokala za pivo iz celog sveta, a obuhvata i foto-projekcije enterijera i kovanih reklamnih tabli pabova, kao i starinskih reklamnih oznaka koje imaju veze sa pivom.

Gradska prodajna galerija predstaviće izložbe slika “Noć u rubinu i oniksu” Branke Veselinović-Popović, keramičkih radova “Dodir” Marike Mihaljf, te demonstraciju stvaranja keramičkih oblika na grnčarskom točku, stvorenom pre pet milenijuma u Mesopotamiji, Egiptu i Kini.

Poetsko-muzičko veče najavljeno je u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu, uz glasanje za "Najlepšu pesmu Noći muzeja", a biće predstavljen i izbor starih razglednica iz Zavičajne zbirke te biblioteke.

Zbirka strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada predstavlja izložbu “New York = Manhattan” novosadskog fotografa Feđe Kiseličkog.

Među atrakcijama zone Dunavski park je izložba “Arheolog kao detektiv” u Muzeju Vojvodine, koja prikazuje nesvakidašnji tok jednog naučnog otkrića. U okviru stalne muzejske postavke, predstavljena je jedna vojvođanska gradska ulica u prvim decenijama 20. veka, a posetioci će moći da pogledaju i izložbe “Slikarstvo XX veka u Vojvodini”, kao i deo nove stalne postavke “Vojvodina između dva svetska rata” u zgradi nekadašnjeg Muzeja socijalističke revolucije u Dunavskoj 37.

Muzej savremene umetnosti Vojvodine ima raznovrstan program, počev od izložbe "Posmatrači pomračenja - četvoronošci, šminkanje - brijanje - vezivanje kravate” Milana Blanuše, preko multimedijalnog projekta “Sukob interesa” koji će pružiti publici mogućnost da vidi umetničke i dokumentarne radove kolektiva MSUV i njihovih najbližih saradnika (likovnih umetnika, dizajnera, arhitekata, istoričara umetnosti, menadžera u kulturi...), do izložbe “Tradicija i inovacija u mađarskom dizajnu” koja predstavlja Žolnai (Zsolnay) porcelan i mlade dizajnere “Fise”.

Između ostalog, u Malom likovnom salonu Kulturnog centra ovog Sada biće predstavljena instalacija “Neko nas posmatra”, dok će u Studiju M biti organizovan javni čas crtanja i slikanja po modelu - publika će imati priliku da vidi kako studenti, uz mentorstvo profesora, usvajaju praktična umetnička znanja, a tema je akt.

U centralnoj zoni Banovina, koja obuhvata i zgradu Izvršnog veća Vojvodine, posetioci će moći da vide izložbu umetničkih dela iz fonda vojvođanske vlade, dok će u OTP banci biti moguće videti istoriju papirnog novca u Srbiji, kao i izložbu “(Ne)mogući rajski vrt” Dušana Todorovića, posvećenu vrednosti novca.

U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog biće moguće obići izložbu “Artisti i modeli: Sava Šumanović i kraljica Monparnasa”, posvećenu Alis Prin (1901-1953), poznatijoj kao Kiki sa Monparnasa, koja je bila simbol boemskog i umetničkog života Pariza, a između ostalog, i model Save Šumanovića. U zabavnoj atmosferi, posetioci će, uz opuštajuće zvuke džeza i projekcije filmova, osetiti na trenutak čari Pariza “ludih” 20-ih i 30-ih godina XX veka na interaktivnom kursu crtanja po modelu.

Galerija Matice srpske učestvuje u Noći muzeja izložbom “Između estetike i života - predstava žene u stvaralaštvu Paje Jovanovića”, kao i postavkom dečjih radova inspirisanih Jovanovićem, a najavljeno je još nekoliko programa, uključujući hepening “Potraži me” koji će okupiti mlade sa intelektualnom ometenošću i umetnike iz oblasti plesne, pozorišne i vizuelne umetnosti, članove organizacije Per.Art.

Galerija poklon zbirke Rajka Mamuzića predstavlja izložbu “Život umetnika“ Dragiše Radulovića, novu stalnu postavku i savremenu mađarsku grafiku, dok će u Zavodu za zaštitu prirode Srbije biti moguće upoznati svet riba na izložbi Prirodnjačkog muzeja iz Beograda, uključujući ajkule i jadranske riblje vrste, poput tune duge dva metra.

Novosadski otvoreni univerzitet predstaviće filmski program “Vreme istorije”, uključujući prve kratke filmove Želimira Žilnika. Posetoci će, između ostalog, moći da saznaju više i o frizurama 20. veka, kao i o istorijatu NOU, a biće održane i radionice i tribine u oblasti kulture.

U galeriji Renata biće moguće videti izložbu “Granica svetlosti i senke” (Bogdan Šuput u kontekstu razvoja srpskog intimizma), koja obuhvata i dokumentarni materijal o korespodenciji umetnika sa svojim savremenicima (Cuca Sokić i Peđa Milosavljević), kao i dnevnik rada uredno vođen do samog kraja života.

Zona Zlatne grede, između ostalog, predstavlja u Art klinici projekat “Zec koji je pojeo muzej” - kolekciju nastalu tokom NATO bombardovanja 1999. godine sa crtežima, grafikama, kolažima, pismima... s motivom zeca, dopunjenu zečevima-igračkama i predmetima.

U Foto, kino i video savezu Vojvodine biće moguće upoznati "Lovce na stilove“ (Style Hunters), odnosno radove grupe blogera koji fotografišu maštovito odevene prolaznike na ulicama Pariza, Njujorka, Londona, Antverpena, Berlina, Minhena, Helsinkija, Stokholma i drugih modnih i kulturnih centara. Izložba će premijerno biti predstavljena u Noći muzeja, a potom je predvđena turneja po zemlji.

Najavljena je i izložba foto-konkursa “Moda u noći 2009”, u organizaciji časopisa za opštu kulturu “Ugled” i “Noći muzeja u Novom Sadu”, uz dodelu nagrade za najboljeg lovca.

Francuski kulturni centar, u prostoru nekadašnje čuvene gradske kafane “Zlatna greda”, pokušaće u Noći muzeja da evocira uspomene na nekadašnji prostor, njegove posetioce i atmosferu, dok će u galeriji Prometej biti moguće saznati nešto više o 17 fruškogorskih manastira, njihovom nastanku, stradanju, obnavljanju, vrednosti...

Između istalog, na Akademiji umetnosti najavljen je multimedijalni performans “Plastični raj” koji preispituje jednokratnu upotrebnu vrednost pripisanu predmetima od plastike, kao i predstava “Rodoljupci” i muzički program.

U zoni Liman, na zatvorenim bazenima Sportskog i poslovnog centra Vojvodine, biće moguće videti nesvakidašnju izložbu u vodi i oko vode mladih novosadskih umetnika i apsolvenata Akademije umetnosti, kao i izložbu “Utopia Station” Jelene Gorički, dok je u SKC-u najavljena strip radionica Wostoka, u ronilačkom klubu Danubious izložba podvodne fotografije i video zapisa, a u klubu Route 66 biće održan program “Energy & Light” posvećen slavnom naučniku Nikoli Tesli.

U Građanskom fondu (Muzej Fantasy) biće moguće obići izložbu “Reklamne figure nekad i sad”.

Zona Petrovaradinska tvrđava takođe nudi raznovrstan program, počev od interaktivne prezentacije Gornjeg i Donjeg grada, preko putujuće izložbe “Art Directors Club New York”, koja će premijerno biti predstavljena u Novom Sadu, u galeriji ITD, do 20-ak otvorenih ateljea Likovnog kruga.

U Galeriji Urban District 16_11 biće moguće videti projekat “Art Industry”, uz učešće muzičke grupe Ponoćni kauboj, a u Planetarijumu ADNOS-a će biti organizovane projekcije i predavanja na svakih 45 minuta.

I u mnogim drugim gradovima širom Srbije najavljeni su raznovrsni programi, pa će posetioci u Šapcu, između ostalog, moći da vide izložbu fotografija iz starih fotografskih radnji, te kako su nekada izgledali fotoaparati i reklamni plakati, još od davne 1844. godine.

Posebne programe pripremaju i Škola za umetničke zanate i Udruženje likovnih stvaralaca, a ulaz na sve lokacije je besplatan.

U Subotici će publika sa vodičima i članovima pozorišnog ansambla krenuti u obilazak pozorišta u izgradnji, uživati u projekcijama predstava koje je nekada volela i slušati muziku u izvođenju članova ansambla i njihovih gostiju. Upoznaće se i sa novim izgledom Gradskog muzeja i uživati u muzici proslavljenog Jožefa Nađa.

U subotičkoj galeriji “Izlog” biće predstavljen opus Ljubice Cuce Sokić, uključujući radove koji dosad isu viđeni, najavio je Dejan Vujanović.

Iako nema svoj muzej, Svilajnac će se ove godine prvi put priključiti manifestaciji i podsetiti sugrađane kako je izgledao politički život u tom gradu, šta sve obuhvata zbirka izuzetno retkih i vrednih dokumenata sa autografima svetski značajnih ličnosti. Prikazaće i odevne i druge upotrebne predmete resavskih zanatlija - abadžija, grnčara, opančara...

Posetiocima će biti dostupne stare i retke rukopisne i štampane knjige, serijske publikacije i drugi knjižni materijal iz 19.veka.

Manifestaciji Noć muzeja prvi put se pridružuje i Bela Crkva, pa će posetioci moći da saznaju sve o reci Neri, rumunskoj kulturi, starim kostimima i pozorišnim predstavama. Između ostalog, čuće i zašto je čokolada već 4.000 godina najpopularnija poslastica na svetu.

Publika Noći muzeja u Loznici uveriće se kako je izgledala narodna nošnja i tradicionalna srpska svadba u jadarskom kraju, a u bioskopskoj sali, jednoj od retkih u Srbiji koja još radi, moći će da pogledaju filmske žurnale iz 60-ih i 70-ih godina.

Sremski Karlovci će imati program na petnaestak lokacija, a posetioci će moći da saznaju šta sve podrazumeva sremačka boemska atmosfera, kako je izgledala autentična gostionica , kao i novine i časopisi iz 19. veka. Degustiraće se pčelinji proizvodi, vina i bermet, ali i obilaziti vinski lagumi.

U Valjevu će biti otvorena rekonstruisana kula Nenadovića i centralna zgrada Naropdnog muzeja, a ukupno će sedam institucija na devet lokacija predstaviti 20 programa.

Posetioci će se podsetiti sa starih razglednica kako je grad ranije izgledao, a o novom Valjevu govoriće fotografije savremenih fotografa.

Posetioci će moći da pogledaju i izložbu o pozorišnom životu u Valjevu, sa pratećim muzičko scenskim performansom.

Noć muzeja biće održana i u Sremskim Karlovcima, Zrenjaninu, Aleksandrovcu Župskom, Loznici, Kragujevcu, Nišu, Boru, Zaječaru i brojnim drugim gradovima.

Program će trajati od 18 sati do dva časa posle ponoći, a organizator je i ove godine Umetničko-produkcijska grupa “Noć muzeja”, koja očekuje više stotina hiljada posetilaca .

Noć muzeja podržali su Ministarstvo kulture i gradske skupštine gradova koji su se pridružili toj manifestaciji, a generalni sponzor je, četvrti put za redom, Telekom Srbije.

Manifestaciju Noć muzeja prošle godine podržao je 41 grad, a ulicama, trgovima i izložbenim prostorima prodefilovalo je više od pola miliona posetilaca.

Sajt manifestacije je www.nocmuzeja.rs

*Video: Noć muzeja 2009.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.