Noć muzeja van muzeja
Noć muzeja održana je 16. maja u pedesetak gradova u Srbiji, a iako je dobila konkurenciju u novopokrenutoj manifestaciji “Muzeji Srbije”, privukla je i ove godine veliki broj posetilaca. Samo u Beogradu, gde su programi uglavnom organizovani u nemuzejskim prostorima, bilo je gotovo 20.000 posetilaca, koji su, prema navodima organizatora, ostvarili više od 160.000 ulazaka.
U Beogradu, gde su dva najveća muzeja - Narodni i Muzej savremene umetnosti, zatvorena zbog rekonstrukcije, program 12. Noći muzeja održan je uglavnom van muzeja, budući da je većina njih učestvovala u manifestaciji "Muzeji Srbije" koja, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture, nudi besplatan ulaz od 10 do 22 sata.
Iako je ulaznica za beogradsku Noć muzeja koštala 450 dinara, programi na više od 60 lokacija privukli su mnogobrojnu publiku od 17 sati do sat iza ponoći, pa su ponovo bili i redovi za pojedine programe.
Posebnu pažnju izazvala je Dečja tura, ali zbog gužve i vrućine mnogim mališanima bilo je teško da se duže zadrže u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, gde su mogli da se upoznaju sa čajankom iz bajke “Alisa u zemlji čuda”, vezivanjem mornarskih čvorova, pravljenjem maski, poigraju sa “lego” kockama i isprobaju crtanje peskom.
Dečja tura
Veliku pažnju izazvala je stalna postavka i izložba posvećena filmskim poljupcima u Jugoslovenskoj kinoteci, a tradicionalno se kao magnet za publiku pokazala i Palata “Srbija”, bivša Palata federacije, koju građani nemaju priliku da često obiđu.
Nedavno renovirani Muzej nauke i tehnike, Beogradska filharmonija, te Beli dvor i prvi put Tanjug i Legat Petra Lubarde, takođe su bile neke od najposećenijih lokacija.
Jedan od retkih muzeja koji je učestvovao u Noći muzeja u Beogradu - s obzirom da su se ostali priklonili manifestaciji “Muzeji Srbije”, bio je Muzej Zepter. Uz znatnu izmenu stalne postavke u prizemlju, pripremljen je i izbor dela srpskih umetnika na pariskoj sceni “Nisu odavno stranci u Parizu” (Dado Đurić, Vladimir Veličković, Ljuba Popović, Đorđe Ivačković, Jarmila Vešović).
Diskoteka kod Laze Šećera
Posebnu pažnju izazvao je i Dom Jevrema Grujića - prvi privatni porodični muzej u Srbiji, koji čuva zbirku od oko 400 umetničkih predmeta, sakuplјanih tokom dvovekovne tradicije jedne diplomatske porodice. Posetioci su u podrumu te vile iz 1894. godine mogli da saznaju i kako je nekada izgledao noćni život u Beogradu, odnosno kakav je provod bio u legendarnoj “Diskoteci kod Laze”, prvoj na Balkanu.
Zbog velikog interesovanja, Dom Jevrema Grujića biće otvoren od 18. do 20. maja od 15 do 19 časova.
Noć muzeja održana je i u delu Zoološkog vrta, na pijaci Zeleni venac, u nekadašnjoj zgradi Jadransko-podunavske banke, na Novom groblju…
Ko je budan dok drugi spavaju?, ZOO vrt
I Noć muzeja u Novom Sadu protekla je u znaku zabavnog programa na lokacijama koje su građani zavoleli prethodnih godina. Gradska biblioteka predstavila je svet stripa, a program na Ribljoj pijaci protekao je u znaku najrazličitijih muzičko-gastronomskih poslastica.
Muzej Vojvodine privukao je više od 10.000 posetilaca, a veče je počelo akcijom za decu "Tenkformers" u kojoj je glavni junak tenk Šerman, koji nije želeo da ide u rat, već je želeo da bude glumac. Veliku pažnju publike privukla je i izložba "Ala smo se naodmarali".
Muzej za decu bio je prava atrakcija mališanima, ali i onima koji nisu mališani. Mnogi su se više puta vraćali čekajući momenat kada će gužva biti malo manja, ali gužba nije jenjavala sve do 1 sat posle ponoći.
Valjevo je postalo jedinstveni muzej na otvorenom, grad-bolnica sazidan od uspomena na vek stara sećanja o Prvom svetskom ratu i dane kada je ceo taj grad potresla velika ratna drama.
Ćurpija se, sa druge strane, predstavila provokativnom izložbom “Eros u umetnosti” u Muzeju Horreum Margi – Ravno, a Šabac je bio u znaku matura i najlepših trenutaka Šabačke gimnazije.
Prvi put se Noći muzeja priključila i Kosovska Mitrovica, gde je umetnik Goran Stojčetović, u saradnji sa Gradskim muzejom i uz malu pomoć prolaznika, pravio crtež na platnu velikih razmera. Studenti Akademije likovnih umetnosti otvorili su izložbu svojih fotografskih radova, dok su studenti arhitekture izložili svoje radove-makete.
Ivanjica je bila u znaku programa koji je predstavio život prosečnog stanovnika tog grada, a u Subotici je posebnu pažnju privukla Gradska biblioteka, koja je proslavila 125 godina postojanja. Rotografika je premijerno otvorila vrata za Subotičane, a posebnim programom posetioce je privukla i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”.
Novina ovogodišnje Noći muzeja, koja je deo evropske manifestacije, jeste to što prvi put ima programski savet (arhitekta i akademik Brana Mitrović, istoričarka umetnosti prof. dr Lidija Merenik, vajar i prof. Mrđan Bajić, istoričar Milan Tlačinac i arheolog Marko Popović).
(SEEcult.org)