Nova donacija Kolarčevoj zadužbini
Međunarodni centar za muziku “Eva” donirao je 65.000 dinara Kolarčevoj zadužbini u Beogradu za razvoj programske delatnosti.
Donacija Centra “Eva”, koju su 12. februara uručile direktorke Ana Rančić i Vesna Surčulija Radić direktorki Kolarca Jasni Dimitrijević, konkretno je namenjena podršci u realizaciji Beogradskog Šopen festa (Belgrade Chopin Fest), koji u 2021. obeležava deset godina postojanja.
Šopen festa slavi muziku jednog od najvećih kompozitora klavira – Frederika Šopena, promovišući vrhunski internacionalni i nacionalni pijanizam sa fokusom na mladim talentima. Festival je odskočna daska mnogim domaćim pijanistima i pijanistkinjama koji su baš na daskama Velike dvorane Kolarčeve zadužbine imali priliku da se prvi put susretnu sa velikim koncertnim podijumum, što je značajno doprinelo razvoju njihove karijere.
Misija Međunarodnog centra za muziku “Eva”, između ostalog, jeste i podizanje svesti o važnosti finansijske pomoći pojedinaca i privrednih društava, u cilju očuvanja kulture i umetnosti Beograda. Iako je primarna delatnost tog centra organizacija muzičke škole instrumenta i priprema đaka za polaganje međunarodnih ABRSM ispita, želja osnivača je da doprinesu kulturi i umetnosti svog grada. Međunarodni centar za muziku “Eva” bio je dva puta domaćin master klasa čuvenog baritona Davida Bižića, a potom i master klasa džez pijaniste Dimitrija Vasiljevića, oba svetski priznata umetnika sa ovih prostora.
Prilikom uručivanja donacije, predstavnice Međunarodnog centra za muziku “Eva” i Kolarca složile su se da je, pored podrške Ministarstva kulture i informisanja Srbije Kolarčevoj zadužbini, važno podsticati donatorske inicijative u kulturi i umetnosti, kao čin razvoja filantropske svesti. Zbog toga je gest Međunarodnog centra za muziku “Eva” korak u daljoj saradnji sa Kolarcem u zajedničkoj misiji edukacije i promocije umetničke muzike, navedeno je u saopštenju.
Kolarčevoj zadužbini opredeljena su sredinom januara finansijska sredstva iz budžeta Srbije, odnosno Ministarstva kulture i informisanja, kao pomoć u cilju obezbeđivanja uslova za nesmetano obavljanje delatnosti u vanrednim i otežanim okolnostima usled pandemije korona virusa. Ta finansijska pomoć namenjena je pokrivanju troškova poslovanja dok se ne stvore uslovi za redovno funkcionisanje i organizaciju programa i aktivnosti u punom obimu.
Zadužbina Ilije M. Kolarca dobila je nedavno i šest računara za arhiviranje audio i arhivske građe, kao i za realizaciju muzičkih programa i predavanja. Firma Smart Energy Investment Kft (SEI) iz Budimpešte donirala je potrebnu opremu i pozvala ostale firme i pojedince da se priključe i podrže Kolarčevu zadužbinu.
Ilija Milosavljević Kolarac je 1878. godine testamentom ostavio sav svoj imetak srpskom narodu u cilju širenja nauke i kulture. Zgrada na Studentskom trgu svečano je otvorena 4. februara 1932. godine koncertom Beogradske filharmonije. Od tada do danas za mnoge predstavlja oazu znanja, kulture, umetnosti i muzike, zbog čega je od izuzetne važnosti da bude sačuvana i u ovim turbulentnim vremenima.
(SEEcult.org)