• Search form

16.04.2018 | 10:45

Nova sezona Reflektor galerije

Nova sezona Reflektor galerije

Galerija “Reflektor” u bivšoj užičkoj kasarni, koju vodi Udruženje vizuelnih umetnika Užica (UVUU), počinje 16. aprila novu izlagačku sezonu izložbom “Projektovana arhitekturaSonje Jankov - prvom u nizu postavki kojima će predstaviti više od 20 autora, uz zajedničku izložbu članova UVUU i programske novitete.

Prva vaninstitucionalana inicijativa u Užicu, osnovana u cilju aktivnog uključivanja umetnika i kustosa kroz saradnju sa lokalnom zajednicom, Galerija “Reflektor” uspela je tokom prethodne izlagačke sezone da se visoko pozicionira na likovnoj sceni nizom aktivnosti i raznovrsnim programom, u kojom su učestvovali i umetnici iz Srbije, ali i iz Nemačke, Holandije, Švajcarske i Australije - kroz kustoske izložbe i autorske projekte.

Na konkurs za izlaganje u Galeriji “Reflektor” u novoj sezoni 2018. godine javio se veliki broj umetnika, a stručni žiri, koji su činili istoričari umetnosti Slađana Petrović Varagić i Saša Janjić, te umetnici Branislav Nikolić i Božidar Plazinić, napravio je selekciju koja podrazumeva saradnju sa više od 20 umetnika iz zemlje i inostranstva - u okviru samostalnih umetničkih projekata, uz zajedničku izložbu članova UVUU-a “Doba obnove II”.

Počev od umetničkog projekta Sonje Jankov, program Galerije “Reflektor” za 2018. godinu obuhvata i izložbe Sofije Vojinović (ciklus Kompozicija) i Milke Žunjanin (Prostor i Prostorne kompozicije), Saše Tatića (Homewards), Mile Panić (Landscape is a work of mind), Nine Milivojević i Miloša Gavrilovića, studenata umetničkih fakulteta iz Užica, Uroša Zvizdića (Dobro mesto), Veljka Vučkovića (The suspicious collective) i Dejana Krstića (ciklus portreta), Marine Kostić (Housework graffiti, Between wish and possibility. Everyday life i ciklus skulptura) i Ane Cvijanović (ciklusi Touch, Crowd, Geneza), Miodraga Manojlovića (Neprestano i bez cilja), Jelene Micić (prostorna instalacija Oranž) i Snežane Zlatković (Fenomen transparentnosti: Transformacije gradskog pejzaža), Ivane Aranđelović (Imaginarni medicinski izveštaj), Radeta Tepačevića (ciklus slika) i Mladena Lazarevića (Soul-searching), te Filipa Baralića i Biljane Cicvarić, članova UVUU. Posebno će biti predstavljen i Umetnički prostor U10 iz Beograda (izlažu Lidija Delić, Nina Ivanović, Sava Knežević, Isidora Krstić, Iva Kuzmanović, Nemanja Nikolić i Marija Šević).

Novina u programu su festival dokumentarne fotografije “Grain” i festival savremene umetnosti “Videopark”. Takođe, planirane su i likovne i radionice za sito-štampu na tekstilu, u okviru projekta “Ponesi umetnost“.

Izložba Sonje JankovProjektovana arhitektura”, kojom počinje nova sezona Galerije “Reflektor”, obuhvata četiri autorska video rada koja su nastala u okviru projekata posvećenih arhitekturi: Pokretni motel (2015), Pinktogrami Novog Sada (2017), GIF i arhitektura: vizuelna praksa kao kritika (od 2014) i Studija slučaja: SPENS (2014).

Projektovanjem, arhitektonski objekti menjaju lokaciju i u zavisnosti od ugla projekcije, posetioci mogu da postanu deo nje. Na taj način se stvara nov odnos doživljaja, tela i arhitekture koji je u okviru umetničkih radova drugačiji nego u samoj arhitekturi. Pokretni motel je dokumentacija privremene instalacije u prostoru koja reprodukuje jedan paviljon motela koji je sagradio značajan jugoslovenski arhitekta Ivan Vitić. Uveličavanjem tehničkog creteža arhitekte do proporcije koja je slična onoj koju ima objekat - sada spomenik kulture u Hrvatskoj, instalacija omogućava da ovaj motel putuje u različite izložbene prostore, a ne samo da bude statičan arhitektonski objekat koji posećuju gosti. Korišćenjem crvene, žute i plave, povlači se paralela sa modernizmom i osnovnim bojama Bauhausa.

Instalacija i video su izrađeni u okviru specijalnog projekta Bijenala mladih umetnika Mediterana i Evrope, održanog 2015. u Milanu.

Rad Pinktogrami Novog Sada fokusiran je na (pozni) modernizam u Novom Sadu, stvarajući grafičke piktograme za najznačajnije objekte tog perioda u budućoj Evropskoj prestonici kulture (2021). Većina tih objekata nije prisutna ni u jednom turističkom vodiču.

Dugogodišnji kustoski projekat GIF i arhitektura: vizuelna praksa kao kritika posvećen je sistematizaciji, očuvanju, izlaganju i prezentovanju animiranih GIFova koji se tiču arhitekture i prostora. Projekat povezuje nove medije i arhitekturu kroz radove umetnika, arhitekata, kao i institucija, udruženja i organizacija koje se bave arhiektonskim nasleđem. Kako je okruženje GIFa internet, lako mu se gubi originalan kontekst i projekat ima upravo za cilj da  sačuva taj kontekst i autorstvo GIFova kroz različite javne programe i onlajn kolekciju koja broji više od 300 radova.

Video rad Studija slučaja: SPENS (2014) je projekcija načinjena od serije fotografija krova SPENS-a (Živorad Janković, Duško Bogunović i Branko Bulić, 1981). Krov je odabran jer pokriva mnogobrojne aktivnosti koje se odvijaju ispod njega – sportske, kulturne i komercijalne, šetanje internim ulicama, sedenje u amfiteatru, kafeima… SPENS je sada najniži objekat u okruženju i njegov ogroman ravan krov, na kojem nema nikakvih nadogradnji, izgleda gotovo nadrealno.

Izložba “Projektovana arhitekturabiće otvorena do 27. aprila.

*Galerija Reflektor počela je rad tokom leta 2017. godine u nekadašnjoj kasarni u Krčagovu, u organizaciji UVUU. O razlozima za osnivanje, problemima lokalnih umetnika, saradnji sa gradskim vlastima koje su ustupile prostor, prvim izložbama, izazovima i planovima, pogledajte u specijalu video serijala Kritika na delu, u kojem govore članovi UVUU: Miloš Vučićević i Marijana Ćurčić, koji su koordinatori projekata, te Dejan Klement, koordinator Galerije Reflektor.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav