• Search form

03.09.2021 | 12:21

Nova VR instalacija Ane Knežević u Reflektoru

Nova VR instalacija Ane Knežević u Reflektoru

Galerija Reflektor u Užicu predstavlja od 4. do 6. septembra izložbu najnovijeg VR rada Ane Knežević “Sonic Geometry” (2021), koji omogućava posetiocu da stekne osećaj telesnog uranjanja u apstraktne prostore alternativne realnosti, dok iz različitih uglova posmatra čiste forme intenzivne boje i pravilnih geometrijskih oblika.

Posmatrač novom radu Ane Knežević pristupa uz pomoć HTC VIVE VR seta, koji se sastoji od laserskih uređaja na senzorima u uglovima prostora, postavljenim dijagonalno jedan preko puta drugog, čime obrazuju prostornu mrežu uz pomoć koje se korisnik orijentiše u virtuelnom svetu. Naočare i slušalice deluju kao receptori, a upotrebom džojstika posmatrač se “teleportuje” iz jednog u drugi prostor. Posmatrač se fizičkim kretanjem, uz pomoć džojstika kojim manipuliše rukom, pozicionira u odnosu na digitalno generisani materijal, nalazeći specifične načine da sagleda sadržaje postavljene u virtuelni prostor u formi ambijentalne postavke.

Pored vizuelnih, radovi Ane Knežević su ispunjeni i zvučnim sadržajima, koji se aktiviraju posmatračevim kretanjem po virtuelnom prostoru, ispunjavajući ga zvukom i pružajući mu specifične tipove zvučne obojenosti. To su tonovi ksilofona različitih visina. Rad omogućava posmatraču da se kreće kroz pet prostora, koji predstavljaju alternativne realnosti, lišene svih sadržaja koji bi pažnju posmatrača odvraćali od krajnje minimalno organizovane vizuelno-akustične scene u koju treba da se uklopi. Tenzije sa kojima se na taj način suočava ne proizilaze iz sugestije mase tih virtuelnih objekata, već iz intenziteta njihove emisije obojene svetlosti. Oni poseduju specifičnu vrstu monumentalnosti, koja se kretanjem prema, oko i kroz prikazane objekte pokazuje i kao sasvim eterična, na granici bespredmetnog. Pritom se te forme ne plasiraju posmatraču kao neka vrsta fetiš predmeta diskutabilnog ontološkog statusa, već kao generatori ličnih doživljaja otelovljenog subjekta koji se po postavci kreće, naveo je Stevan Vuković u pratećem tekstu povodom izložbe Ane Knežević, nagrađivane interdisciplinarne umetnice rođene u Beogradu, koja od 2013. godine živi u Njujorku, radeći svetlosne i zvučne instalacije, crteže i VR instalacije.

“Sonic Geometry 1”, kako je dodao Vuković, suočava posmatrača sa veoma minuciozno konstruisanim virtuelnim predmetima opažanja, koje odlikuju oblik, veličina, pozicija i boja, kao i stepen isijavanja svetlosti, dok susret sa njima prati i zvučni zapis, koji ih dodatno artikuliše, a sagledivi su iz mnoštva različitih perspektiva, sa kojima se posmatrač suočava, i za kojima eventualno i traga ispitujući prostor u kome se oni pojavljuju. Pritom su oni ipak postavljeni na planu imanencije, što znači da svojim prisustvom ne ispunjavaju neki apstraktni prostor prema kojem posmatrač oseća distancu, već konstruišu ambijent u koji posmatrač lako uranja, i po njemu se slobodno kreće, preispitujući pritom ne samo estetske karakteristike tih objekata, već i njihove odnose prema okruženju u kome su postavljeni.

Dijagram instalacije Sonic Geometry 1

Shodno tezama Žila Deleza, suočavanje sa takvom vrstom okruženja ne pretpostavlja iskorak iz svakodnevnog iskustva, koji bi se evidentirao kada bi ono imalo uporište u “nekom transcendentnom stanju s one strane iskustva” (Colebrook 2006, 44), već samo njegovo proširenje, koje je omogućeno savremenim tehnološkim sredstvima, kao svojevrsnim ekstenzijama ljudskog tela i pomagalima za proširenje polja percepcije.

Rad “Sonic Geometry 1” angažuje publiku na neposredno učešće u njegovom izvođenju. Svi virtuelni objekti koji su njime predstavljeni - ako bi se sagledavali izolovano, sa distance, odnosno tretirali samo kao apstraktne geometrijske forme postavljene u prostor, bez fizičkog odnosa prema telu posmatrača, delovali bi ipak prilično beživotno, iako su nesumnjivo u estetskom smislu veoma prefinjeno osmišljeni i izvedeni. Životnost im pruža, međutim, tek neposredna interakcija sa otelovljenim posmatračem, naveo je Vuković.

“Intenzitet opažaja pri susretu sa njima tu igra ključnu ulogu. Uranjanje u koncentrisana polja obojenog svetla i presecanje geometrijskih oblika telom koje kroz njih prolazi, specifičan je doživljaj koji omogućava VR tehnologija, koja je u realizaciji ovog rada korišćena na veoma svrsishodan način. Intenzitet opažaja u tom iskustvu nema za jedini i isključivi cilj da ostavi estetski učinak na posmatrača, već i da generiše konceptualni odgovor na doživljaj rada, što je u skladu sa Delezovim i Gaterijevim stavom da su svi koncepti zasnovani na intenzitetima (Deleuze & Guattari 1994, 21)”, istakao je Vuković.

Ana Knežević od 2017. godine eksperimentiše meditativnm prostornim iskustavima kroz nove teritorije povezane sa VR tehnologijom.

Imala je više od 20 samostalnih i učestvovala na više od 50 grupnih izložbi, medju kojima su samostalne VR izložbe “Geometrija svetlosti” u Novoj galeriji vizuelnih umetnosti u Beogradu 2020. i “Voiding the Void” u CultureHub u Njujorku 2019, grupna izložba “Longing” u On Canal prostoru u Njujorku 2019, samostalne izložbe “Ujedinjeni radovi” iz kolekcije Wiener Städtische u Kući legata u Beogradu 2017, “The Mirror of Light” u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu, te “Prostori odstupanja” u Salonu Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 2015.

Ana Knežević dobitnica je CultureHub stipendije i rezidencije u Njujorku 2018, Pollock-Krasner nagrade u Njujorku 2017, nagrade CEC ArtsLink u Njujorku za 2012. godinu i nagrade Fonda Vladimira Veličkovića za 2009. godinu.

Nova VR instalacija Ane Knežević biće u Reflektoru premijerno predstavljena od 4. do 6. septembra do 19 sati, a na jesen će biti postavljena preko Chameleon Galerije na onlajn Steam platformi i biti besplatno dostupna svima koji imaju VR HTC Vive hedset.

*Saradnici na VR projektu su bili Alex Lashkhi i Tornike Suladze.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav