• Search form

15.04.2011 | 21:39

Nove politike solidarnosti

Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, Centar Grad iz Tuzle i Qendra Multimedia iz Prištine, uz podršku Švajcarskog programa za kulturu (SCP) i Evropske kulturne fondacije (ECF), realizuju projekat “Nove politike solidarnosti kroz kulturnu i proizvodnju znanja, sa potprojektom “Sadržaoci slobode”, u partnerstvu sa Centrom za mirovne studije u Zagrebu i grupom Bacači sjenki.

Nove politike solidarnosti

Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, Centar Grad iz Tuzle i Qendra Multimedia iz Prištine, uz podršku Švajcarskog programa za kulturu (SCP) i Evropske kulturne fondacije (ECF), realizuju projekat “Nove politike solidarnosti kroz kulturnu i proizvodnju znanja, sa potprojektom “Sadržaoci slobode”, u partnerstvu sa Centrom za mirovne studije u Zagrebu i grupom Bacači sjenki.

Inicijalni susreti i predstavljanje projekta “Nove politike solidarnosti kroz kulturnu i proizvodnju znanja”, sa prvim performansom projekta “Sadržaoci slobode”, biće održani u Prištini od 15. do 17. aprila.

Timovi iz Beograda, Tuzle, Zagreba i Prištine, predstaviće dosadašnji rad i najaviti buduća istraživanja, uz poziv studentima, kulturnim radnicima, umetnicima i svim zainteresovanim učesnicima da se priključe projektu.

Program počinje predstavljanjem projekta medijima i čitanjem šest eseja autora iz Tuzle o iskustvu ratau, kao i tematskom prezentacijom “Transformacija javnog prostora, Od bratstva i jedinstva i nazad”, koju će održati Eli Gashi.

Za 16. april u Dodona teatru najavljen je susret generacija - zagrebački kolektiv Bacači sjenki omogućiće diskusije mlade i stare genracije, a tematski okvir je roman Miroslava Krleže “Na rubu pameti”, odnosno kritički odnos pojedinca prema realnosti.

Najavljena je i promocija dve književne antologije “Iz Prištine s ljubavlju” i “Iz Beograda s ljubavlju”, nedavno objavljene u Prištini i Beogradu. Tom prilikom biće predstavljeni autori među kojima su Saša Ilić, Arben Idrizi, Saša Ćirić, Halil Matoshi, Tomislav Marković, Shkelzen Maliqi, Anton Berishaj, Adrian Haxhaj, Ervina Halili, Fadil Bajraj i Jeton Neziraj.

Predviđeno je i “Polip” veče, uz čitanje poezije i tekstova autora, te hardkor opereta na pesme Damira Avdića i perfromans “Nada posle masovnih grobnica” koji izvode Elvis Kušljugić i Azra Čaušević.

“Krleža na Kosovu” tema je programa najavljenog za 17. april, a inspirisan je projektom sada već zaboravljene “Enciklopedije Jugoslavije” iz 60-ih i 70-ih godina 20. veka na kojoj je radio Krleža, a bio je poprište inovacija, intelektualnih diskusija i polemika koje su dugo trajale. Unosi o Kosovu bili su predmet političkog rata sve vreme rada na tom izdanju.

Borka Pavićević i Branimir Stojanović iz Beograda prikazaće istoriju unosa o Kosovu u “Enciklopediju Jugoslavije, a u razgovoru sa Nehatom Islamijem biće rekonstruisane okolnosti u kojima je on razgovarao sa Krležom o problemima i teme koje su se pojavile, kao i o sećanju na Krležu i njegovom prisustvu na Kosovu.

Na poziv CZKD-a i Qendre Multimedia, u Prištini borave i Bacači sjenki koji će realizovati istraživanje i performans "Kosovo je talentovano - to nije šala!”, u okviru projekta “Kontejneri slobode”.

Cilj tog projekta je stvaranje novih modela solidarnosti i razumevanja u post-ratnim područjima, odnosno podsticaj i podrška mladim ljudima za stvaranje novih modela kulturne razmene i upoznavanja drugog.

Prema navodima Borisa Bakala i Katarine Pejović, za mesto susreta i razmene odabrali su kulturni centar i teatar Dodona koji je u godinama represije bio jedno od retkih utočišta kreativnosti i slobodne misli na Kosovu. Učesnike i svedoke vremena kada je Dodona bila poznata kao “muza otpora”, posebno one koji su bili izvođači ili višestruki gledaoci čuvene predstave Faruka Begollija “Profesore, ja sam talentovan - to nije šala!”, pozvali su da s pripadnicima mladih naraštaja podele zanimljive i neobične priče u vezi sa tim vremenom - priče koje su deo neizrečene istorije Dodone, Prištine i Kosova.

Priprema narativa, dokumentacije i kontekstualizacije tih događaja trajaće nekoliko dana, a 16. aprila u Teatru Dodona biće održan od 11 do 13 sati performans "Kosovo je talentovano - to nije šala!”

Sa Kosova se Bacači sjenki sele u Sarajevo, gde će od 18. do 21. aprila odigrati premijere “Muške” i “Ženske” predstave projekta “Muški/Ženski-Ženske/Muške”“, realizovanog u saradnji s Kulturom promjene Studentskog centra u Zagrebu i Međunarodnog teatarskog festivala MEŠ u Sarajevu.

Projekat “Muški/Ženski-Ženske/Muške” bavi se prirodom i kulturom muške i ženske zajednice, njihovim istorijskim političkim i materijalnim uslovljenostima, pokušavajući da se igra stereotipima, a sve u cilju emancipovanja smisla zajedništva.

Sajt CZKD-a je www.czkd.org, a Qendra Multimedia www.qendra.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r